"Та агически фарс" е водещето заглавие на "Юманите" между две снимки на Пиночет... Едната "на безпомощния инвалид в количка". Другата, с вдигната дясна ръка, "върнал си силата и арогантността със стъпването си на чилийска земя"! "Тези снимки на чудото от Лондон са ново поругаване срещу семействата на онези измъчвани и убивани млади мъже и жени... Това е отвратителна манипулация. Лондон избра своите търговски интереси. А най-вече искаше да попречи съдът да разкрие ролята, играна от Съединените щати в кървавия преврат срещу чилийската демокрация"... "Льо Соар Дьо Брюксел" също отбелязва, че "чилийският въздух подейства освежаващо на генерал Пиночет... А на аерогарата в Сантиаго, неговият бастун му служеше едновременно за поздрав към привържениците му и за подпиране"! Мадридският "Ел Паис" го сравнява със свети Лазар, който проходил "със сигурна стъпка", след като бил изцерен... Според чилийския писател в изгнание, Луис Сепулведа, цитиран от "Трибюн", "Международното правосъдие бе за пореден път потъпкано и осмяно... Търговията с оръжия и мощта на някои испански фирми стоят зад тази чудовищна безотговорност"... Авторът сравнява вече така далечната за него своя родина с "бунище за всякакви отпадъци"! Според "Фигаро", който се опира на формулата на английския всекидневник "Дъ Мирър", който също говори за "най-невероятното възкръсване от Свети Лазар насам", "Британците останаха с чувството, че им беше спретната една голяма подигравка".
Връщаме се във Франция, където "Ле Дерниер Нувел Д'Алзас" констатират, че " партиите остаряват. Привържениците им също. Избрани се оттеглят. Бившият министър Филип Васьор наскоро се отказа от мандата си, за да се върне към частния сектор. Бившият реноватор Доминик Бодис върна ключовете на Тулуза. Завършилите елитното училище за държавна администрация, доскоро обсебени от идеята за държавна служба, която е най-добрият път към властта, вече се ориентират към сектора на новите технологии. С политиката е свършено. От големите идеологически битки останаха жалки съперничества между някои политици. Държавата се затруднява в модернезирането си и отблъсква младите. Избирателната система също е в криза ако се съди по трудностите, свързани с намирането на кандидати за общинските избори.
В навечерието на Осми март, "Курие Пикар" поставя въпроса дали онова, което жените постигнаха в областта на политиката, ще успеят да постигнат и в професионален план. Франция е действително в закъснение в това отношение, като се има предвид, че ще трябва да се законодателства, за да се изравнят заплатите на жените и мъжете. "Либерасион" потвърждава, "че на работното място мъжете са все още по-силния пол".
Френският печат днес - 06.03.2000 год.
"Трагически фарс" е водещето заглавие на "Юманите" между две снимки на Пиночет... Едната "на безпомощния инвалид в количка". Другата, с вдигната дясна ръка, "върнал си силата и арогантността със стъпването си на чилийска земя"! "Тези снимки на чудото от Лондон са ново поругаване срещу семействата на онези измъчвани и убивани млади мъже и жени...
6 март 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!