В специална притурка лондонският "Гардиън" днес публикува протестната реч на британския драматург и носител на тазгодишната Нобелова награда за литература Харолд Пинтър, който казва: "Трябва да поздравим Америка. Тя извърши една доста клинична манипулация на властта в световен мащаб, докато се маскираше на силата на доброто във вселената. Това е брилянтен, даже остроумен и крайно успешен акт на хипноза". (Повече...)
Под заглавие "Късни признания" германският вестник "Ди велт" пише, че съмненията за американския ангажимент към спазването на човешките права остават и след визитата на Кондолиза Райс в Европа.
"Не е особено успокоително, когато най-голямата западна сила трябва да доказва, че не измъчва затворници," пише вестникът. И допълва, че е малко трудно да се вярва на подобни уверения, когато вицепрезидентът Чейни продължава активно, " да подкрепя легализирането на мъченията в тайни американски затвори."
"Ди тагесцайтунг" пише, че би било оптимистично да се възприемат димите на Райс за мъченията като напредък, дори и ако са само отбиване на номера. Вестникът обаче допълва, че Кондолиза Райс не е казала дали гражадните на други държави все още имат право да измъчват задържани подозрителни лица по, както подчертава вестникът "искане на САЩ".
"Ако възприемем не така оптимистимният подход то тогава има основания за опасения, че сега дори още по-голям брой затворинци могат да бъдат отвличани в страни, където Вашингтон разполага с по-голяма свобода на действие", пише германският всекидневник.
"Зюддойче цайтунг" допълва, че забележките на Райс са признак за, както пише изданието, "горчиво поражение" за американската администрация. "Въпреки че американсикят държавен секретар не каза това, ако обърнем по друг начин изреченото от нея можем да стигнем до заключението, че до сега на американски агенти е било позволено да измъчват затворници извън тяхната страна," пише вестникът.
Испанският всекидневник "Ел паис" хвали новия германски канцлер Ангела Меркел затова, че е поставила въпроса за скандала с "тайните полети на самолети на ЦРУ в Европа" пред американския държавен секретар.
Съобщението за споразумението между Румъния и САЩ за четири американски бази в Румъния е централна тема за румънския печат. Всекидневникът "Евениментул зилей" приветства сделката, подписана от Кондолиза Райс за откриването на военни бази на САЩ на румънска територия.
"Базите ще имат двойна роля", пише вестникът и допълва,че "те ще бъдат както спирка за временно кацане и тренировъчен пост за американските войски, така и важен атрибут, който ще издигне имиджа на Румъния на международната сцена." Вестникът оптимистично предвижда, че сега вече "Румъния няма да бъде онази страна в Европа със столица в Будапеща, а вече ще бъде страната, в която Америка има 4 военни бази".
В коментар във вестник "Зиуа" пише, че "Румъния би трябвало да е доволна от политическото споразумение за американските бази, защото две поколения румънци, които са били подложени на съветска доминация и комунистическо иго, са бленували за Америка".
"Освен това - допълва вестникът - трябва да се имат предвид и новопоявилите се опасения, предизвикани от частичното завръщане на Русия към стратегията от съветско време за световна доминация."
В Москва "Российская газета" изпраща предупредителен сигнал във връзка с американските бази в коментар, озаглавен" Черноморски блицкриг".
"Райс не даде никакви гаранции при посещението си в Румъния," пише вестникът и допълва, че "за първи път в историята американска морска база ще се появи на черноморския бряг в непосредствена близост до Крим".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!