Н овината за отвлечената в Ирак баварка означава, че войната най-после застига и Германия, пише немската преса.
Според "Берлинер цайтунг" фактът, че страната не участва в конфликта, не я е спасил.
Вестникът смята, че "за похитителите е без значение, че Германия не е в Коалицията на желаещите и отношенията й със САЩ са сериозно влошени".
Според изданието едно евентуално искане за откуп би представлявало лъч на надежда, че археоложката ще бъде освободена.
Вестникът обаче предполага, че похитителите ще се окажат "политически фанатици, ако са членове на Ал Кайда или друга терористична групировка".
Войната в Ирак е война на САЩ, пише "Зюддойче цайтунг", но допълва, че с отвличането и Германия се е оказала пряко въвлечена в нея.
Изданието призовава страната да не се оказва още по-изолирана от мъка, защото само "единството на Запада може да се противопостави на ислямския тероризъм".
"Тагесцайтунг" е на мнение, че инцидентът няма нищо общо с позицията на Германия. Вестникът го нарича "само още един трагичен случай в дългата поредица от хиляди отвличания от началото на американската окупация".
Ежедневникът сочи това като доказателство, че правителствената политика на отделните страни няма отношение към действията на похитителите.
В тази връзка изданието смята за противна логиката, която е намерила причината за атентатите в Мадрид и Лондон именно в политиката на правителствата в Испания и Великобритания.
Унгарският "Непсабадшаг" коментира предложението на Тони Блеър за орязване на европейския бюджет със 17 процента и по-специално на фонда за подпомагане на новите членки.
Вестникът смята за невероятен факта, че такова предложение идва от "социалист".
Според изданието планът на Блеър цели просто да избегне конфронтация между Великобритания и Франция. То отбелязва, че в идеите на премиера не се споменава нищо за корекция на селскостопанските субсидии.
Виенският "Стандарт" отбелязва, че съмненията около тайните центрове на ЦРУ за задържане в Източна Европа са довели до нова вълна на недоверие в трансатлантическите отношения, а и в самия съюз.
Вестникът смята, че ако сега бъдат наложени санкции на страните, помагали на ЦРУ, поне ще бъде спасена честта на ЕС като на организация с принципи.
Френският "Либерасион" осъжда отказа на депутатите да отменят задължителното изучаване в училищата на положителната роля на Франция в някогашните колонии.
Вчера социалистическата опозиция в Париж не успя да прокара законопроект, който би премахнал това изискване. Според вестника позицията на парламентаристите, отхвърлили промяната, е "глупава и опасна".
Румънският "Либера" обаче предпочита да обърне внимание не на колониална, а на съвременна Франция.
Изданието смята, че Жак Ширак не е донесъл нищо друго освен манипулация в управленските структури на Петата република.
"За разлика от живия политически дебат в Източна Европа през 90-те от пламенните усилия на Тони Блеър наново да легитимира и консолидира лявото пространство след падането на комунизма или на неуморната американска политика, Франция не е предложила нищо съществено, освен Жозе Бове."
За съжаление, завършва вестникът, Франция прилича на президента си - остаряла и неплодородна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!