П роблемите в образованието, някои решения на столичния кмет, каква ще е Коледата за властта и кой е в списъка на вътрешния министър са сред темите в днешната българска преса.
Не си играйте с образованието, четем още в коментарната колонка на първа на "Труд":
"Срамота, господа управници, когато сме на две преки от Европа, учителите ни да припадат от глад, а професорският дух да чезне в битка за парното. Не е смешно учениците да не знаят колко градуса е правият ъгъл и не е въпрос на икономика професорският ум да бъде оценяван на 500 лв. месечно."
"24 часа" публикува интервю с ректора на СУ проф. Боян Биолчев.
"Професор в университета трябва да е със заплата 1000 лв. Не може заплатите в СУ да се равняват по секретарките", смята ректорът.
И още от интервюто с него: "Университетите трябва да са не повече от 8-10, трябва да се върви към окрупняване, без да се лишаваме от специализираните и уникални учебни заведения."
Стачката на учителите са нажежава, пише и "Дневник" и коментира темата като "Синдикален прах в очите на учителите":
"Не е ясно какво мислят 100-те хиляди негладуващи учители за акциите на Янка Такева. Странно е, но българските учители нямат идея с какъв финансов фонд разполага СБУ, въпреки че всеки месец 50% от членския им внос отива в него.
Не е известно защо синдикатът не предоставя безплатни карти за почивка, защо не подпомага социално слаби и болни учители и въобще кое му е синдикалното, освен да прави псевдореволюции през равни интервали от време. Никой от "редовите" учители няма идея какви пари се въртят в този синдикат."
"24 часа", "Труд" и "Телеграф" отделят челно място на някои решения и проблеми на столичния кмет.
Бойко пуска евтини карти за транспорт, четем в "Телеграф", подобно е и заглавието на "24 часа" с уточнението: "Събирам от богатите, давам на бедните, отсече генералът".
Заглавието на "Сега" пък е: "Такева опря и до фалшива стачка на шофьорите".
Фалшива, защото малко след пресконференцията на лидерката на СБУ директорът на Столичната компания за градски транспорт Васил Найденов опроверга новината.
За неочаквано препятствие пред Бойко Борисов при изкърпването на улиците информира "Труд": "Частен булевард в София".
Около 200 м от бул. Тодор Каблешков се оказват част от частни парцели, собствениците им обжалват в съда цената, на която общината изкупува имотите им (122 евро кв.м), така че ремонтите няма да започнат скоро.
Коледа наближава и "Монитор" не пропуска да отбележи как властта си е уредила блага Коледа. След като властта вече си подари 25 чисто нови лимузини, пише изданието, в министерствата и парламента закипя трескава подготовка за ВИП Коледа.
Независимо от стачките на учителите, които искат повече пари за образование, непокритите дългове на болниците и неизпълнените обещания за по-високи пенсии и заплати, чиновниците са спокойни.
За тях премии и 13-ти заплати ще има, защото ведомствата им са успели да спастрят пари от икономии. В земеделското министерство вече са получили извънредни заплати, а в социалното чакат по около 1000 лв. премии за добре свършена работа.
Само парламентаристите още треперят, защото 13-тата им заплата виси на косъм, отбелязва "Монитор" и цитира думите на председателя на бюджетната комисия Петър Димитров: "Ако има пари за всички цигани в държавата, ще има и за депутатите, иначе ще е много неморално."
Алкохолът поскъпва на три пъти до Коледа, довършва "празничната" тема изданието.
"Новинар" гледа към по-близкия празник - Никулден, и излиза със снимка на риба (огромен толстолоб, изложен на Женския пазар в София) и заглавие: "Едри риби в списъка "Петков".
Става дума за доклада на вътрешния министър за контрабандните схеми и замесените в тях митничари. Там са имената на зам.-директорът на агенция "Митници" с ресор контрабанда Димитър Толев, на началничката на Столична митница Маргарита Пецанова и на шефа на мобилните групи Георги Георгиев.
Понякога впечатлението ми е, че криминалните интереси в България са много неудобно близо до политиката и бизнеса, цитира "Новинар" думи на английския посланик у нас Джеръми Хил.
А "Монитор" ни връща към лозунга МВР - бойният юмрук на партията, валиден до 1989.
В мътилката и неразборията при установяването на властта, на преден план изпъкна лицето на вътрешния министър Румен Петков, който влезе в министерството с летящ старт и на гребена на вълната от серия поръчкови убийства.
За полицейската акция "Респект" правителството бързо намери допълнително финансиране и "респектът" с постоянното полицейско присъствие се превърна в лицето на държавата, пише Велислав Русев и коментира идеите за внедрени агенти, отваряне на сметки, следене на комуникацията с въпроса:
"Това ли искаме - безконтролен юмрук на властта, който да може да манипулира и самата нея?".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!