Ои инения. И то от всякакъв вид и между различни личности изпъстрят страниците на днешната преса.
"Труд" от първа страница обвинява БНТ по повод на вчерашното футболно дерби Левски-ЦСКА. Но не че Канал 1 не го е излъчил: о, не. Нито пък, че е променил или повлиял на разултата (той е 2:1, Левски е шампион, уточнява и изданието под главата си). Обвинението, изведено с огромни букви от първа страница гласи, че националната телевизия (наречена правителствена) не е показвала царя в ложата и го криела от народа. Напразно спортните журналисти от Канал 1 обясняват пред "Труд", че телевизията показва мача, а не гостите по ложите. Изданието обаче не ще и да чуе и твърди, че е имало точни инструкции. След което публикува огромна цветна снимка на царя като футболен запалянко, а в гръмовен текст под нея продължава да твърди, че да си гледал мача, без да си видял царя, е все едно като да не си видял слънчевото затъмнение. И за да попълни зейналата празнота репортер на вестника преследва Симеон Втори на излизане от стадиона, който разбира се не разкрива за кой отбор е бил в душата си. А на изричен въпрос трябвало ли е да го отразява БНТ на стадиона, царят спокойно добавя: "мисля, че мачът е по-важен от мен". Толкоз по обвиненията между тиражен вестник и национална медия заради футболно-царската тема.
А сега идва ред на други тиражирани обвинения - този път на политолог срещу вицепремиер (първо от електронно, а после и от часово издание). "Жотев е саботьор, играе за Русия" - топовно прогърмява във водещо заглавие "24 часа". В основата на гръмкото обвинение е статия на политолога Огнян Минчев от "Медиапул", превърнала се в тема на броя на "24 часа". Скандалът, както става ясно на цели две страници в изданието, явно идва от сблъсък между енергийни лобита. В момента, когато премиерът Костов е в САЩ, кабинетът все още обсъжда сделката с амриканските енергийни компании "Ентърджи" и Ей И Ес за тецове "Марица изток 1 и 3". Сделката е за 1 млрд. и 400 млн. долара, но докато правителствената комисия обсъжда офертите, политологът Огнян Минчев директно атакува Петър Жотев, че бави сделките и може би ще ги провали. Аргументите на политолога са: вицепремиерът лобирал за руската "Атоменерго"; а това било немислимо да се прави от вицепремиер точно в това правителство. "24 часа" естествено дава думата и на вицепремиера Жотев, който още в събота в Благоевград публично е обявил, че сделките ще видят бял свят, че никой не би се отказал от милиардни инвестиции в енергетиката, но че една междуведомствена комисия е длъжна да огледа всичко и да сключи договор при най-добри условия за страната ни. От своя страна "24 часа" пък се пита защо щом премиерът Костов замина за Америка, някой в страната тутакси започна атака срещу Жотев. А "Демокрация" дава пълната програма на визитата на Иван Костов, който днес в Белия дом трябва да се срещне с вицепрезидента Дик Чейни.
Битката за бюлетини пред ЦИК и взаимните обвинения между партиите, за пореден път излиза по първите страници на изданията. "Стандарт" наново я увековечава в снимка от първа страница. А в коментарната си колонка "Демокрация" определя случващото се като "балкански нрави". И как иначе - един припаднал, юмручни схватки, укротявани от полицията, метални ограждения... Неща които, отбелязва изданието напомнят за провинциален футболен мач... И които едва ли ни правят по европейци. Като се има предвид, че Европа не е географско понятие и че там не се влиза с юмручно право и циркаджийски номера.
А пред "24 часа" проговаря един от участниците в друга предизборна измама - бившият отец Гелеменов, регистрирал "Национално движение цар Симеон Втори" - брат-близнак на това на монарха. "Нека да му е за урок на царя", твърди Гелеменов, щом бил потърсил всички, даже и Доган, но не и пионери на монархията като него. Самият Гелеменов се представя за рицар, не щял да е депутат и дори можел да подари на Симеон Втори регистрираното движение. Но се надявал царят да проумее с какви хора се е заобиколил, които даже не могат да го регистрират. Както и да се сети, че който го е посъветвал да участва на ръба и в последния момент, не е от най-умните - дори това да бил политологът Емил Кошлуков, роднина на Гелеменов. В анилиз в "Труд" пък надълго се промисля и обяснява как царят е закъснял да се регистрира и нищо чудно да остане с пръст в устата. "Драма няма" - коментира от своя страна "Демокрация" и проследявайки изискванията на закона доказва, че съдът не е длъжен да изчака крайният срок за прокурорски протест и може да регистрира движението (без дори да се налага да има извънреден брой на "Държавен вестник"). Но не бива и никой да натиска магистратите, смята "Демокрация", още по-малко пък това следва да се приписва на управляващите. Съдът затова е съд, отбелязва изданието, защото никога не злоупотребява с огромната си власт.
Ще спрат ли закона за досиетата - пита се обаче "24 часа'. И в публикация настоява, че днес Конституционният съд може да се занимае със закона на специално заседание. Сега съдбата на новия закон за досиетата била в ръцете на председателя на съда Христо Данов, още повече, че парламентът вече не работи и не може да преработи закона. Методи Андреев, шеф на новосформираната комисия за досиетата заявявa, че няма информация за действията на съда, а представители на левицата не скриват, че не биха искали досиетата да бъдат отваряни по този закон. "Труд" пък има данни, че днес в съда тръгва и делото за унищожените архиви на ДС. Обвиняеми по него са бившия вътрешен министър Атанас Семерджиев и о.з. генерал Нанка Серкеджиева.
"Стандарт" пък е вперил поглед не в миналото, а в предстоящите избори. И в няколко анализа и сондажи вещае смърт на малките партии на 17 юни, особено след появата на царя. Според публикуваното проучване на агенция "Инфоарт" ОДС води с 4 процента пред БСП и коалиция, а царската партия би била трета с 12 процента. "Новинар" пък наблюдава реденето на листите и определя срещата на СДС в Хисаря като дълго бягане на редица политици към тях. Според "Труд" вече е минал и последният напън за червените листи, но левите избиратели не били доволни от т.нар. гражданска квота. В интервю за "Демокрация" председателят на 38 НС Йордан Соколов прави равносметка на стореното и на наследството, което ще остане на следващия парламент. И не скрива недоумението си от едно: защо в клуба на народния представител или в председателския кабинет всички депутати се държали като нормални хора. А в пленарната зала било съвсем друго, в кулоарите един път дори се стигнало до бой - между Жорж Ганчев и друг народен избранник - Христо Петров.
Явно има нещо странно в нас, е обяснението на писателя Иван Есенски пред "Стандарт", който цитира една любима фраза на Буров - че на 40 години, всичко се срива у нас. Затова, според писателя Есенски, у нас не са голи царете, а надеждите ни.
Българският печат днес - 23.04.2001 год.
Обвинения. И то от всякакъв вид и между различни личности изпъстрят страниците на днешната преса. "Труд" от първа страница обвинява БНТ по повод на вчерашното футболно дерби Левски-ЦСКА. Но не че Канал 1 не го е излъчил: о, не. Нито пък, че е променил или повлиял на разултата (той е 2:1, Левски е шампион, уточнява и изданието под главата си).
23 април 2001, 11:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!