Сред централните теми за съботните вестници е петъчното заседание на парламентарната група на управляващото НДСВ, на което бяха обсъдени проблеми, свързани с управлението и с ръководството на групата. Премиерът и лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски не присъства лично въпреки настояването на част от депутатите, но изпрати писмо, в което подчерта силно понижената обществена подкрепа към управляващите и настоя да бъде поета отговорност.
Темата е водеща за "Монитор" ("Симеон поиска избори в НДСВ"), "Стандарт" ("Симеон Втори: Губим доверието на хората") и левия "Република" ("Царски шамар"). Според "Стандарт" Панайотов е оцелял на шефския пост след четиричасово скандално заседание и пише отчет. "Жълтата група се помири и си направи обща снимка", е подзаглавието на уводния материал на първа страница.
ОДС
"Имам какво да дам на партията" , е заглавието на интервю в "Труд" със синята лидерка Екатерина Михайлова, която говори за бъдещето на СДС 40 дни преди националната конференция на партията. Михайлова заявява, че няма да се откаже да се кандидатира за лидер, дори ако неин конкурент е бившият премиер Иван Костов. "Без Симеон няма НДСВ, трябва да спрем караниците между десните партии, СДС трябва да стане говорител на гражданското общество", са акценти от интервюто в "Труд".
На същата страница изданието помества материал, в който Стефан Атанасов, бивш заместник-председател на СДС-Хасково и инициатор за издигането на кандидатурата на Надежда Михайлова, казва, че тя трябва да стане лидер. Тя има харизма, личен чар и не е компрометирана от годините, в които СДС бе на власт, са мотивите на Атанасов, според когото е крайно време да спре "порочната практика" лидерът да се назначава от Националния изпълнителен съвет (НИС) на СДС, а конференцията само да го потвърждава.
Според друг материал в "Труд" политици около Иван Костов готвели строги наказания за онези, които подкрепят кандидатурата на Надежда Михайлова за лидер на СДС, а един от нарочените за наказание бил лидерът на младежкия СДС Мирослав Боршош.
Вот на недоверие
"Обречен" е наречен в анализ в икономическия седмичник "Капитал" вотът на недоверие към правителството, който ОДС ще поиска - тема, присъстваща и в другите вестници. Централно място седмичникът отделя на несъстоялото се учредяване на партията НДСВ. Според изданието, ако премиерът не е в състояние да организира стройна структура в управлението, на опразнените позиции се наместват политически самозванци, които претендират да са изразители на волята му, а всъщност го използват в преследване на неясни интереси.
Протести срещу данъци и такси
На първите си страници многотиражните "Труд" и "24 часа" публикуват снимки от протестите пред парламента в петък на шофьори и занаятчии срещу увеличения патентен данък, към които се присъединиха и недоволни от скока на налозите за недвижими имоти и такси за смет. "Февруарски вълнения", е озаглавена снимката на първа страница в 24 часа", на която се вижда издигнат лозунги като "Не на данъчния терор" и "Патент - убиец". "Махат данъка кв. метър?", е заглавието на материала по темата на "24 часа", който акцентира на обещаните от НДСВ след среща с протестиращите промени в патента. "2000 на протест пред парламента", "И провинцията срещу патента", "Глобиха участници в шествие", са заглавията в "Труд". "Занаятчии заплашиха депутати с линч", пише "Стандарт". Темата е водеща за "Република" ("Царят в Мадрид, скандираха пред парламента"), "Демокрация" ("Скандираха: Искаме данъците при Костов") и "Новинар" ("3000 протестираха срещу данъците"), които също поместват на уводните си страници снимки и коментари. "Вместо несимволично забогатяване, хората бяха обрулени с несимволични цени и налози", пише авторът на коментар на първа страница в "Демокрация". "От протести срещу данъците до протести срещу управляващите крачката е малка", пише в редакционен коментар на първа страница "Новинар". Коментатор в "Република" определя петъчните протести като "мижави".
"Атанас Кацарчев: Кметовете да намалят таксата за боклука", е заглавието на интервю в "24 часа" със заместник-финансовия министър, по чиито думи бюджетът може да понесе подобно намаление. Според Кацарчев за намаляване на патентните данъци е късно и това би било много опасно за бюджета.
Икономика - АЕЦ-Козлодуй
Вестниците поместват материали за отговора на премиера Симеон Сакскобургготски на парламентарно питане за съдбата на III и IV реактор на АЕЦ "Козлодуй", според който за това не е договорен срок. "Симеон обеща да брани АЕЦ", е заглавие на "Стандарт". Според друг материал в изданието, във втората АЕЦ в България, чийто строеж е започнал преди 21 години и е спрян преди 11, чакат знак от властта строежът да продължи. "Австрия иска да затворим 4-те реактора на АЕЦ", е друго заглавие от "Стандарт".
"Сакскобургготски с двулична позиция за АЕЦ "Козлодуй", е заглавието в опозиционния "Демокрация", който припомня думите на премиера "Натам вървят усилията", запитан след срещата си с гръцкия премиер Костас Симитис дали 2006 г. е срокът за затваряне на III и IV блок.
Булгартабак
Според заглавие на аналитичен материал в "Капитал" държавата поощрява консорциумите в сделката за "Булгартабак" - българския тютюнев холдинг, на който предстои приватизация.
Цитирайки електронното издание "Медияпул", "24 часа" пише, че фирма на изгонения от България с мотив, че застрашава националната сигурност бизнесмен Майкъл Чорни, е най-силният кандидат за покупката на "Булгартабак". Пред "24 часа" адвокатът на Чорни Тодор Батков заявява, че ако това е истина, е добре за България, но той не знае Чорни да има интерес към сделката.
В никакъв случай няма да продадем холдинга евтино, казва в интервю за "Стандарт" вицепремиерът и министър на икономиката Николай Василев. По думите му не само цената на холдинга е важна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!