Ен н инцидент и едно предчувствие сгъстяват краските в днешната преса.
"Наш танкер взривен" - с такова заглавие излиза "Труд". Мощният взрив е избухнал на борда на българския танкер "Места" в района на румънското пристанище Констанца в понеделник към 11 ч. сутринта. "Демокрация" отбелязва, че взривът е довел до смъртта на двама души. Единият моряк е намерен изгорял, тялото на втората жертва е открито в морето. А "Новинар" уточнява, че танкерът "Места", който пренася суров петрол за "ЛУКойл Нефтохим", за щастие е бил празен и е чакал да влезе за ремонт в доковете на Констанца. Веднага след експлозията капитанът на кораба Вълкан Симеонов е наредил евакуацията на екипажа, а той с още петима офицери останал в предната част на кораба, където нямало опасност за живота им.
Опасността изглежда витае над процеса на медиците Триполи, личи от днешната преса. За "твърд курс към Либия" с огромни букви говори "24 часа". Така изданието тълкува вчерашното изявления на външния министър Надежда Михайлова пред арабските посланици в София. В потвърждение на тезата си "24 часа" публикува нейна снимка на първа страница, на която Михайлова сваля очилата си, определяйки тона на изявлението й като "леден". "Медиците ни могат да се превърнат в изкупителна жертва", е акцентът, който "Труд" извежда от декларацията й. А пак в "24 часа" можете да прочетете пълния текст на изявлението на външния министър, в което Надежда Михайлова заявява, че няма да приемем политически процес. Че анализът на казаното от полк. Кадафи потвърждава, че няма да се спазят обещанията за прозрачено и обективно съдебно дело. Още поече, че се говори за намеса на ЦРУ и МОСАД, което създавало предпоставки за кампания срещу България. И най-сетне - подчертава се в декларацията на външния ни министър - отклонено е искането за независима експертиза и са отклонени призованите от защитата свидетели по делото. Какъв е изводът от всичко това, пита "24 часа". И обобщава: дано не е късно за твърд курс. Защото, пише "24 часа", на коментарната си страница", можем само да стискаме палци властите да се уцелили момента за втвърдяване към Либия. И дано са изчислили всичко, защото залогът е твърде голям. На по-различно и далеч по-песимистично мнение обаче е "Труд", който в коментарната си колонка от първа страница отбелязва, че "надеждата е опряла до арменския поп". Дълго време пазехме определен код на мълчание, гледахме да не дърпаме дявола за опашката, пише "Труд". Но какъв беше ефектът от молбите ни към папата, Кремъл, белия дом и арабския свят? Нулев, смята изданието. И затова сега май сме опряли до арменския поп, твърди "Труд", ала било късно.
Дали за царя пък няма да се окаже, че е късно да участва в изборите, пита "Стандарт" и връща нещата в предизборно русло. Защото вчера неизвестната партия "Родолюбие 2000" и лидерът й Юлиан Иванов от Долни Чифлик са подали жалба в ЦИК срещу участието в изборите на движението на Симеон Втори. Моментът на жалбата е бил избран неслучайно: минути преди крайния срок и 3 часа след като Симеон Втори замина за Мадрид. Издиреният Иванов от Долни Чифлик обяснява мотивите си така: вписаната като лидер на царската коалиция Весела Драганова била нелегитимно избрана от 4-ма, вместо от 5 членове на УС на Партията на българските жени. И сега до петък Върховният административен съд трябва да се произнесе по жалбата.
Ако делото се проточи, царското движение може и да не отиде на изборите - смята "Новинар". Юристите на движението били изключили мобилните си телефони, за да не коментират, но имало сигнали, че това развитие на нещата не ги е изненадало.
Специално за "Труд" пък проговаря от Ню Йорк координаторът на царското движение Николай Маринов. И вдига завесата около собствената си личност: той е вицепрезидент на компанията за недвижими имоти "Корнърстоун мениджмънт системс", бил емигрирал през 1974 г. в САЩ, защото баща му е бил в концлагера в Белене. В интервюто Николай Маринов държи да разсее няколко заблуди: първо, че Симеон Втори бил беден, както се пишело в българската преса. Напротив, според него, царят бил богат, защото идвал от богата фамилия (не можело дядо ви да е богат, а вие да сте беден). Второ, самият Николай Маринов се присъединил към движението, защото бил от семейство, което абсолютно поддържало царя и СДС. А на въпрос на "Труд" няма ли противоречие в това, отговаря - няма противоречие. Евентуално щяло да има коалиция на царя със СДС, но това било въпрос на бъдеще, нямало обаче идеологически различия. И после завява следното: външната политика на СДС била абсолютен успех. Но икономиката все още била в катастрофа, затова било създадено движението.
Според "Стандарт" обаче е настъпило време разделно и за монархистите у нас. Още повече след призива на д-р Константин Тренчев да се оттеглят от участие в изборите. Изобщо, пише "Стандарт" тези монархисти се делят на три групи. Първата са искрени, но наивно безпомощни като Иван Лазаров и неговата "Нова демокрация". Втората група включва амбициозни, но съмнителни претенденти като Федерация "Царство България" на Христо Куртев, към които царят от доста време се отнася хладно. А в третата група влизат толкова дребни играчи, отбелязва "Стандарт", че е трудно да бъдат подложени на какъвто и да е анализ. Изобщо формулата нa всичко това била сякаш дадена от предводителя на руското дворянство граф Бобрински още през миналия век: "можеш да бъдеш по-голям монархист от императора, но по-малък нямаш правото да бъдеш".
В анализ в "Демокрация", озаглавен "След един телефонен разговор" проф. Розалия Ликова обаче размишлява над търсенето на чудото. И се пита: защо в момента се нагнетява атмосферата и се вярва в цар, който чертае неяснотата и тръгва към избори без платформа, когато чудото, единственото възможно, всъщност е в самите нас.
Запитан обаче за войната в Македония, четем на първа страница на "Труд", Симеон Втори преди да отлети за Мадрид, е заявил следното: "тази опасност е тема, за която отговаря нашето правителство". В същото време наши анализатори като политолога Валери Русанов продължават да се питат кой вариант ще надделее в Македoния. Босненският - тоест държавата да не може сама да поддържа сигурността си или ще надделее гласът на разума, пита Валери Русанов от страниците на "Демокрация".
"Новинар" обаче в коментарната си колонка с прискърбие отбелязва, че на Балканите здравият разум, уви, не е задължителен. Защото здравият разум изисква македонците в момента да се смирят, за да могат да запазят държавата си, в която живеят по-добре, отколкото други в Косово или в Албания. Истината обаче е, че не знаем почти нищо за албанците, отбелязва "Новинар", а току-виж се оказали наши съседи. Перспектива, която явно опъва нервите на "24 часа", който публикува пространен анализ, озаглавен "иде джихад откъм Македония". След което очертава повече или по-малко катастрофични сценарии: рухване на македонската държавност и вълни от бежанци, които седят на куфарите си край границата.
Изводът е само един: в момента се очерта ново политическо пространство и в него голямо място имат илюзиите, пише социологът Андрей Бунджулов във в. "Дневник". Той заявява, че е трудно да се правят дългосрочни перспективи. Но едно било ясно: ако човекът от Мадрид повярва, че е Месия и амбициите му се сведат до реставрация на миналото, тогава той ще плати за илюзиите си и несъобразяването с нашата политическа ситуация. А пък това ще е и поредното наше несбъднало се "ново начало".
Българският печат днес - 08.05.2001 год.
Един инцидент и едно предчувствие сгъстяват краските в днешната преса. "Наш танкер взривен" - с такова заглавие излиза "Труд". Мощният взрив е избухнал на борда на българския танкер "Места" в района на румънското пристанище Констанца в понеделник към 11 ч. сутринта. "Демокрация" отбелязва, че взривът е довел до смъртта на двама души. Единият моряк е намерен изгорял, тялото на втората жертва е открито в морето.
8 май 2001, 13:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!