т тите ще пазят границите ни" - обявява на първата си страница днес вестник "Труд". "Съединените щати ще подкрепят териториалната цялост на България и ще настояват всички съседни на нeя страни да уважават ненарушимостта на границите й" - това става ясно от текста на резолюция 170 на американския конгрес. Съдържанието на документа от 2-ри август тази година не бе известено досега, пояснява "Труд". Изданието коментира: "ако някой търси алюзия с бившите ни отношения с бившия вече Съветски съюз, ще я намери. В това лошо няма, защото според "Труд" докато братушките ни охраняваха в рамките на Варшавския договор, и педя българска земя не бе отмъкната от външен агресор. Сега, съобразно новите реалности, същите гаранции ще чакаме от НАТО. "Лошото е другаде, коментира още "Труд" - че от памтивека насам, никой не е успял да оварди България от българите". За американци е и думата на "Новинар" днес в една от публикациите му. Изданието съобщава: Американци искат да наемат блоковете в АЕЦ "Козлодуй". Става дума за компаниите "ДЮК инженеринг енд Сървис енерджи" и "Стон и Уестън". Вестникът цитира информиран източник от енергийното ведомство. Същата тема засяга днес и "24 часа", който пояснява че досега за реакторите на "Козлодуй" са водени преговори с английска фирма. Според вестника при визитата си в София Клинтън ще пита защо преговаряме само с англичани, а изборът на компания, която да експлоатира и затвори малките реактори на българската АЕЦ, може да вкара България в международен скандал. "Кой ни натиска в нов сканадал за АЕЦ? Нима шефът на Агенцията по енергетика Иван Шиляшки не знае, че за да е чиста една сделка, трябва да мине през търг?" - тези въпроси задава "24 часа". Търговията с великите сили не е лъжица за всяка уста, особено ако в нея открито се пренебрегват американските интереси. "Затова, заключава "24 часа", ще си отнесем поредния международен скандал за АЕЦ". Вестник "Дума" пише, че българската страна днес ще настоява в Брюксел за затваряне на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъде след 2005-та година. За първите два реактора вероятно ще се отстъпи поне с една година отпланувания срок за затварянето им - 2004-та, информира още левият вестник. България - Европейски съюз - АЕЦ "Козлодуй" - същата проблематика разисква днес от страниците си и вестник "Демокрация". Изданието резюмира статия на "Франкфурте алгемайне цайтунг", в която се посочва, че искането на Евросъюза за затварянето на малките реактори на атомната електроцентрала, се посреща със силна съпротива в България. Германското издание припомня още, цитира го "Демокрация", че "България изнася големи количества електроенергия за Турция и ако АЕЦ "Козлодуй" бъде закрита, тя ще бъде изтласкана от пазара на енергия от Румъния".

В челни позиции на първата си страница вестник "Демокрация" пише за регламентирани наскоро санкции спрямо данъкоплатците - "санкцията за забавен данък е лихва и увеличена ставка", разбираме от всекидневника. За нередовните платци ДДС става 30 процента. По този повод в редакционния си коментар изданието пише: "почти нелегално между първото и второ четене в парламента в преходните заключителни разпоредби на Данъчния процесуален кодекс, беше включен текст, който прави "техническа" промяна на Закона за ДДС". Според нея ставката на налога ще се увеличава с 10 на сто, ако данъкът бъде внесен в хазната с повече от 14 дни закъснение. Освен това върху 30-процентния вече внесен данък допълнително ще бъдат начислявани лихви. Така на практика за едно провинение ще бъдат налагани две санкции, което според вестника противоречи на основните принципи на правото. "Демокрация" допълва, че освен всичко, депутатите са "пропуснали" да добавят адекватни санкции за държавата, ако тя забави връщането на данъчния кредит на фирмите с повече от 14 дни.

Други теми от днешните вестници. Повечето от тях в последните си броеве информират за консумацията на безалкохолни напитки в страната. "Българинът пие 87 литра безалкохолни годишно" - пише "Труд". "Демокрация" предупреждава, че нова вълна безалкохолни ментета ни залива. "Между 10 и 15 на сто е делът на фалшивите газирани напитки на пазара. 8 на сто от минералната вода на пазара е фалшива" - това пък пише вестник "Сега". Изданието акцентира и върху установения факт, че пием два пъти по-малко алкохол от европейците. За сметка на това пък се е увеличило потреблението на плодове сокове.

НСРТ съжали за "Дунав мост" - това пише на първа страница вестник "Монитор" днес. Става дума, разбира се за излъчвания от БНТ български сериал. Скандалът около филма е широко дискутиран в днешните вестници. В изразеното становище на Националния съвет за радио и телевизия се подкрепя инициативата на БНТ да развива българското филмопроизводство. "Отсега нататък обаче при излъчването на филм ще е уточнено за каква възраст е предназначен" - това пише "24 часа". "Демокрация" уточнява, че заради "Дунав мост" НСРТ ще иска поправки в закона. Какво очакваше НСРТ от сапунаната опера "Дунав мост"? - въпросът задава "Монитор". Отговорът, който предлага: "този тип филми се правят за масовата публика и съдейки по разговорите в претъпканите автобуси, нейните вкусове са задоволени", пише вестникът, който смята още, че сме доживели след 10 години България да се раздели на два лагера без помощта на политиците, а благодарение на "Дунав мост", който е разделил зрителите на две. Едните повтарят цели фрази от репертоара на главните действащи лица, другите бърчат нос, смятайки филма за пошлост.

Извън темата филми - телевизионни или широкоекранни, в интервю за "24 часа" днес известният български склуптор Вежди Рашидов споделя: "сега управлява агресивната посредственост, която обръща истината за хората. Водим колосални битки, докато успеем да свалим на колене свободните хора. Нито сините, нито червените разбраха, че е свещено право на всяка личност да избира вярата и идеологията си" - Вежди Рашидов пред вестник "24 часа" днес.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима служители със стафилококи в хотел в Боровец

Трима служители със стафилококи в хотел в Боровец

България Преди 3 часа

Към настоящия момент дейността на кухненския блок не е възстановена

САЩ са вдигнали митата за Китай на поне 145%

САЩ са вдигнали митата за Китай на поне 145%

Свят Преди 3 часа

Вчера не беше ясно дали ставките са адитивни

България връща на Ливан останките на атентатора от летище „Сарафово“

България връща на Ливан останките на атентатора от летище „Сарафово“

България Преди 7 часа

Взривилият се терорист е 23-годишният Мохамад Хасан Ел Хюсейни, роден в Ливан

Смениха шефа на полицията в Казанлък

Смениха шефа на полицията в Казанлък

България Преди 7 часа

Досегашният началник на управлението в Казанлък Андреан Аврамов е преназначен на друга длъжност

Как Тръмп сваля цените на бензина в България

Как Тръмп сваля цените на бензина в България

България Преди 7 часа

Очаква се те да поевтинеят до 10-12 дни

Срив на индексите в САЩ, войната с Китай плаши инвеститорите

Срив на индексите в САЩ, войната с Китай плаши инвеститорите

Свят Преди 8 часа

Действията на Тръмп объркаха икономистите

<p>Обединяват се&nbsp;две от най-големите имена в модата</p>

Prada сключи сделка за закупуване на Versace

Любопитно Преди 8 часа

Сделката е на стойност 1,375 млрд. долара

Роберт Фицо

Фицо към Вучич: Александър, дръж се!

Свят Преди 8 часа

Според Фицо президентът на Сърбия Александър Вучич е суверен и не е подчинен на "западния диктат"

Снимката е илюстративна

Спасиха котка, заключена във фризера на бензиностанция

Свят Преди 8 часа

Котката е настанена на безопасно място

.

Шупет: Как котката на Карл Лагерфелд харчи наследството си от милиони

Любопитно Преди 8 часа

Котката има впечатляваща кариера на модел

Снимката е илюстративна

"Това може да е последното ни мирно лято в Европа"

Свят Преди 8 часа

Това каза германският военен историк Зьонке Найцел

Демократи обвиниха Тръмп, че е манипулирал пазарите

Демократи обвиниха Тръмп, че е манипулирал пазарите

Свят Преди 9 часа

Сенатор твърди, че вътрешният кръг от хора около Доналд Тръмп печели незаконно

„Затлъстял“ убиец е екзекутиран след 25 години чакане

„Затлъстял“ убиец е екзекутиран след 25 години чакане

Свят Преди 9 часа

Адвокатите му твърдяха, че е твърде "затлъстял" за смъртна присъда

Роби Уилямс

Какво е скорбутът – болестта, от която страда Роби Уилямс?

Свят Преди 9 часа

Скорбутът – заболяване, свързано с липсата на витамин C, днес звучи като част от уроците по история, но се оказва реален здравословен проблем дори за световни звезди като Роби Уилямс

Митов: Опитват да блокира влизането в еврозоната

Митов: Опитват да блокира влизането в еврозоната

България Преди 9 часа

Митов: Това не е нормално за работата на един парламент