"Пе езидентът даде секретаря си на Филчев" протръбява във водещото си заглавие "Демокрация". Въпросът за корумпираните във властта все още стои. Отговор обаче няма, отбелязва вестникът в редакционния си коментар. "А, че има корупция, високомерие и арогантност, го показаха и изборните резултати", категоричен е "Демокрация". Президентът Стоянов пък просто вербализирал посланието на обществото в следизборния ден. И след като казал А, той казал и Б. Тези действия може и да изчистят имената на невинните. Трябва обаче воля, за да се накажат виновните, отбелязва вестникът. "А иначе, само той ли е? Сега има думата премиерът", категоричен е от своя страна "Труд". Неизбежно възниква обаче и още един въпрос. "Цитираните от Петър Стоянов публикации в пресата, заради които той даде Румен Христов на прокуратурата са от преди 10 дни", припомня вестникът. А нецитирани по същия случай има от преди две години. "Толкова дълго време ли бе нужно на президента, за да се замисли за корупцията сред приближените си?", пита "Труд". "Поканата от Брюксел за начало на преговори за членство в Европейския съюз може да бъде взета от премиера Иван Костов като повод да се отърве от някой и друг министър, заподозрян във вземане на подкупи". Мнението е на "Франкфуртер алгемайне цайтунг", препечатано от "Монитор". "Това, което все по-малко се харесва на българите е стилът на правителствената политика. Мнозина смятат Костов и неговите министри за самоуверени, дори арогантни", завършва вестникът.
"А иначе точно корупцията може да се превърне в препъни камъка по пътя на България към нейната евроинтеграция", категоричен е ръководителят на делегацията на Европейската комисия в София Жак Вюненбюрже в интервю за вестник "Демокрация". "След това ми изказване обаче бях повикан от министър от българското правителство. Той ме попита как съм могъл да правя такива изявления", продължава Жак Вюненбюрже. "Не е достатъчно да се подписват текстове и да се приемат закони. Те трябва да се превърнат в практика и престъпилите закона трябва да усетят наказанието в цялата му тежест. А иначе достатъчно е България да не губи темпото. Добре е да станете по-активни, ясно да прецените предимствата си и да се възползвате от тях", завършва Жак Вюненбюрже.
Темата за 10-ти ноември продължава да вълнува и днес всекидневниците. "Комунистическата система беше превърнала в наука узурпацията на държавната власт. Изпълнителният орган на тази зловеща и загубила човешки образ система беше Държавна сигурност. Този път тя трябваше не само да внедри своите агенти в чуждия лагер, но и да създаде и отгледа една опозиция на властта, чиято необходимост все повече се налагаше". Цитатът е на "Демокрация" от История на България, която предстои да излезе от печат. Историческата наука някй ден ще освети истината относно действителните извори на дързостта на новите личности и неформални образувания. "Дума" от своя страна набляга на изявленията на бившите премиери на България след прехода, които ни светнали пред очите, че ние просто не виждаме как е цъфнало и вързало Oтечеството под мъдрата им десница.
Ще останат ли политическите партии на държавна бозка или не? Този въпрос ще обсъждат помежду си представителите на парламентарните групи на консултации днес около новия закон за политическите партии, съобщава "Монитор". Разгеле ще каже някой. Крайно време беше. "То бива плурализъм, ама пък 96 партии да участват на последните избори и да трошат грешна държавна пара не бива", отбелязва "Труд". Изниква обаче въпросът защо чак сега? Нима не се знаеше в досега проведените избори, че на тях се явяват партии-фантоми, наричани още файтони? И че бяхме стигнали до комичната ситуация, на лидерите на тези партии да им се представя предизборно телевизионно време колкото да намигнат на комшията. "Знаеше се разбира се, но разпиляването на гласовете бе от полза на големите партии", отбелязва вестникът. А това, че някой си политически пигмей е получил 0,0001 на сто - о кей, нали тези гласове не са отишли за главния ни политически съпeрник. "Само че на последните избори малките партии взеха, че пораснаха и така събраха почти една трета от гласовете. Затова и големите със сигурност ще се разбързат и ще спретнат набързо някакъв нов закон", пророкува "Труд".
"Кръжецът Острие-2 в битката за властта", озаглавява свой анализ "Монитор". "Вътрешният шпионаж и интригантството характерни за кинжалския период на СДС очевидно с бързи темпове се завръщат в синята организация", отбелязва вестникът. Кръжецът този път обаче се заформя около победителя Стефан Софиянски. Хватката е ясна - Софиянски спасител, Софиянски - премиер. И така, стъпили върху този як фундамент новите кинжали вече доста уверено гледали към заветната си цел - претворяване на столичното управление в държавно.
"Две революции са много за един човешки живот. Уморително е два пъти да се гледа
един и същ спектакъл", категоричен е професор Тончо Жечев в интервю за вестник "Монитор". "Без да имаме чувството, че сме си свършили работата сме уморени от самата гледка. От технологическата революция ще излезе един дълбоко ранен човек. Наранен в самата си същност", отбелязва Тончо Жечев. Затова трябва да запазим последното убежище на човека, където той ще отива да се лекува от тежките поражения от технологическия прогрес - литературата.
Българският печат днес - 11 ноември 1999 год.
"Президентът даде секретаря си на Филчев" протръбява във водещото си заглавие "Демокрация". Въпросът за корумпираните във властта все още стои. Отговор обаче няма, отбелязва вестникът в редакционния си коментар.
11 ноември 1999, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!