"Дс сет години по-късно" - това е общата рубрика, под която вестниците обширно дискутират днешната ситуация в България и в останалите страни от Източна Европа, след падането на Берлинската стена. "Сянката на стената все още разделя германците" - пише "Демокрация" в заглавие. Според анализа на вестника берлинската нощ на 9 ноември 1989-та година промени живота на източногерманци, поляци, унгарци, чехи, българи, румънци, руснаци и стана повратна точка в историята на Европа. Десет години по-късно спомените за събитието са все още емоционално обагрени. "Демокрация" цитира анкета на френско месечно списание, проведена сред младежи между 15 и 24 години, според която падането на берлинската стена е най-важното събитие през този век след Втората световна война. Към събитието обръща поглед и вестник "24 часа" - "събитията, започнали с разпродажбата на сувенири от бодлива тел от австрийско-унгарската граница и завършили с речта на Елцин от танка, се оказаха революция за освобождение на богатите от бедните" - пише изданието. 10 години по-късно социалната ножица е разтворена до счупване. Успяха онези, които промяната завари с някакъв капитал - пари, чужд език, връзки, мускули, досиета, роднини в чужбина.
Според "24 часа" "България хвана в движение влака на световните тенденции, но преуспелите днес са по-малко българи от останалите". "Две петилетки демократични клишета" - така озаглавява публикацията си по темата вестник "Пари", според който "за това време от студентските стачки и барикадите, стигнахме до отказа да се гласува. Докато политиците се упражняваха с новия речник, пише ежедневникът, българинът разбра какво е митинг, стачка, инфлация, пълни магазини и празни джобове". Главните герои във вицовете от милиционери станаха борци. Младежите стегнаха куфарите за Канада и САЩ. Статистиката отчете демографска криза. Десетоноемврийският оптимизъм постепенно отстъпи място на отчаянието и апатията. "За десет години демокрация, продължава в коментара си вестник "Пари", българинът така и не успя да си поеме дъх от всекидневието". За т.нар. електорат остана унижението от непоправимия манталитет на политиката да качи килограмите и да си построи скъпа къща. Остана и нихилистичната въздишка: Калпав народ - калпава държава. Костов призна, че това, което живеем, не е живот - към изказването на премиера пред западно радио, се връща вестник "Новинар" в днешния си брой. "Кой с кого не случи - премиерът с народ или народът с водач?" - задава въпрос изданието. "Българинът позволява цялата тази свинщина" - това казва през вестник "Дума" днес Александър Каракачанов. Според него "българинът днес мълчи повече отколкото преди и чака да се задвижи нещо някъде, да се надигнат едни големи маси, и той да застане отзад". "Тази народопсихология ни съсипа като държава", смята още Каракачанов. "Ако народът не се промени и управляващите няма да се променят", споделя още политикът пред "Дума".
"Властта осигури братовчедите и прогони младежите" - заключение на вестник "Монитор" в заглавие от днешния му брой. Според изданието на този етап правителството не може да предложи ефикасен модел, по който да осигури защитата на собственото си население. "Мястото по корупция, което ни отреждат в световните класации доказва, че въпреки обещанията си управляващите не искат да изолират явлението" - с тази част от анализа на "Монитор" преминаваме и към един друг дискутиран сюжет в днешната преса: "днес е ден седемнадесети от обръщението на президента, в което той призова управляващите да се очистят от корумпираните", припомня в рубриката си "Позиция" на първа страница вестник "Труд". Всички мълчат. И се оглеждат. Мълчи и президентът, който хвърли дим от поздозрения и облак от надежди за правда. И се уплаши. Обществото обаче чака. Щом има корупция и тя е във визитната картичка на България, има и корумпирани. "А корумпираните са винаги хора, облечени във власт", подчертава вестник "Труд". "В тигана на Филчев цвърчи
корумпирана цаца" - това пише вестник "Новинар" в днешния си брой в заглавие на коментар, в който предупреждава още: "след като прокурорът узна от БНТ що е рушветчийство, вестниците ще му покажат има ли то почва в България". Според "Новинар" обаче за Божков, Бисеров и други герои на нашето време главният прокурор очевидно ще продължи да се вслушва в някои "гласове" от синия екран.. Вестник "Пари" коментира в днешния си брой също темата за корупцията: "Водачът удари рамо на магистратите", пише изданието по повод изказването на премиера, че е дал пълната си подкрепа на Никола Филчев и "над престъпниците няма политически чадър" след посещение при главния прокурор в Съдебната палата миналата седмица.
"Докато независимите власти взаимно си дават указания, коментира "Пари", и нещата в тази страна вървят някак си, а електората няма кой да го чуе - не е зле министър Бонев първо да помогне на премиера си, като му подскаже как депутати, министри или високопоставени държавни чиновници градят палати и водят охолен начин на живот при декларирани скромни държавни доходи". "Обидно е да ни бият по корупция" - продължава темата вестник "Труд", посочвайки, че България е чак на 13-то място по даване на рушвети измежду 20 държави в преход според данни от проучване на две международни банки. Оказва се, че по ниво на корумпираност ни бият сочените за отличници страни от бившия соцлагер Полша, Унгария и Чехия. "Досега се знаеше само, че ни водят по размер на привлечени инвестиции, но че вземат и повече рушвети от нас - това на нищо не прилича", смята "Труд". "Или наблюдателите нещо са се объркали или трябва спешно да наваксаме поне откъм корупция" - съветва изданието.
Българският печат днес - 9 ноември 1999 год.
"Десет години по-късно" - това е общата рубрика, под която вестниците обширно дискутират днешната ситуация в България и в останалите страни от Източна Европа, след падането на Берлинската стена. "Сянката на стената все още разделя германците" - пише "Демокрация" в заглавие.
9 ноември 1999, 10:00