Пи итиката е умение да реализираш възможности. Слаб играч е онзи, който напуска бойното поле при първата изгубена битка. Защото най-лесно е да се направиш на жертва и да отстъпиш. По-трудно е да отстоиш обещанията си и да използваш възможностите, които се отварят пред теб, убеден е "Труд" в редакционния си коментар.
А възможностите, които се отварят пред Симеон Втори след като на движението му бе отказана регистрация от съда са няколко, отбелязва от своя страна "24 часа" - 1) да избере предварително подготвен вариант за участие в изборите, като подкрепи вече съществуваща партия или коалиция и така да обере дивидентите от решението на съда; 2) може да даде подкрепата си за някой аварийно и така да прикрие своята некомпетентност или 3) да изиграе докрай ролята на печален и самотен рицар в битката за промяна на политическия манталитет и накрая да реши да се оттегли.
Народен фронт за царя, в който да влязат всички граждански организации и синдикати, партии и българи, поиска обаче Промяна, разкрива "24 часа" във водещата си статия. Мотивите - изборите трябва да отразят обществените очаквания за бъдещото развитие на страната. А едно неучастие на Симеон Втори в този процес ще отнеме възможността на много българи да отразят своята воля.
Защото ставаме свидетели на един феномен, доказващ определението на Пол Валери, че "Митът е название на всичко, което не съществува и затова съществува само чрез думата", отбелязва "Демокрация". А Симеон Втори започна да се превръща именно в мит, убеден е вестникът. Защото в повечето случаи митът е идвал, за да удовлетвори една нужда или да запълни празнота, която будното съзнание или още по-точно - будното въображение не е искало да търпи.
Ясно обаче е едно - загубата на битката ще придаде на образа на Симеон Втори мъченически оттенък. Но основният въпрос сега е - планирано ли беше това поражение по пътя към властта или царският екип е започнал прибързано и неподготвено сражението? И един от евентуалните отговори, отново от "24 часа" - отказът от регистрация на царското движение бил прогнозиран от хората на царя, затова те се подсигурили като регистрирали партия - резервен вариант. На 3 май щяло да бъде огласено името на резервната формация, с която Симеон Втори ще се яви на изборите, разкрива за вестника председателя на Инициативния комитет за подкрепа на Национално движение Симеон Втори Пламен Хайдутов.
Засега обаче царят следва съвета на Любо Пенев. Както между другото и целокупния български народ, на когото не остава нищо друго освен да бере коприва за вкусна предизборна супа, въздъхва "Труд". За да се запази предизборно обаче в очите на избирателите убеждението, че се следват принципите на разделното хранене, докато на премиера във Вашингтон бяха поднесени сьомга и раци, то лидерът на най-голямата опозиционна партия бе почерпен с ориз край Китайската стена, а президентът набиваше войнишки боб и компот.
В крайна сметка кой кого ще надцака на изборите още не е ясно. Това, че при всички случаи избирателят ще е надцакан се знае. Сега обаче на всеки се предоставя възможността и той да надцака политиците, разкрива "24 часа". Затова не се учудвайте, ако в някоя селска кръчка станете свидетел на следното разиграване - "Мозерката ми беше гола, трябваше да теглиш с ниско, а после да се качиш на Соколов с Доган". Просто там хората пляскат поредната партия полит-белот с новото тесте, което предстои да излезе на пазара. То е от 32 карти с ликовете на най-видните ни политици, а на кутията за полит-белот е написан девизът - "Бийте ги, докато ги скъсате, после ги сменете с нови!"
Картите, разбира се!
И тъй като именно в моменти на предизборна надпревара се обръща внимание на някои проблеми, може би точно сега е времето да се състои открита дискусия, да се изготвят конкретни програми, които след това да бъдат внесени в съответните министрества за подпомагане живота, развитието и образованието на ромите у нас. Но най-важното е първо да бъдат преодолени негативните отнешения, недоверието. А за тяхната сила говори кресноречиво само един пример - от всички криминални престъпления, които се извършват в България, 11% са дело на роми. Къде остават останалите 89% обаче никой не се запитва, когато някои вестник побърза да подчертае в заглавието си - "Ром открадна три кокошки", споделя Христо Кючуков в интервю за вестник "Демокрация". Причината затова обаче е, че в България не сме свикнали да уважаваме различното. И нямаме изграден манталитет и култура, които позволяват на човек да приеме, че имаш правото да бъдеш различен.
Българският печат днес - 25.04.2001 год.
Политиката е умение да реализираш възможности. Слаб играч е онзи, който напуска бойното поле при първата изгубена битка. Защото най-лесно е да се направиш на жертва и да отстъпиш. По-трудно е да отстоиш обещанията си и да използваш възможностите, които се отварят пред теб, убеден е "Труд" в редакционния си коментар.
25 април 2001, 11:31
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!