Рс следват продажба на деца в чужбина е водещата тема за "Демокрация". Проверка по сигнали за продажба на безпризорни деца от Майчин дом в Западна Европа прави местната криминална полиция. Проверяващите допускат, че съществува канал за износ на деца за осиновяване от богати чужденци. Директорката на бургаския дом "Майка и дете" д-р Живка Сабрутова е продала миналата година 20 деца. Тарифата била 40 000 долара за дете, разкрива "Новинар". Срещу Сабрутова е повдигнато обвинение за престъпление по служба. Сигналите за нарушения при осиновяване валят не от вчера в МОН. Но наказанията за драстичните престъпления са твърде незначителни.
Излиза, че ако човек се облагоделства с незаконна продажба на дете например, ще бъде съден за престъпление по служба и ще лежи в затвора до осем години, пише в редакционния си коментар "Новинар". Текст за строги санкции срещу подобна криминална търговия в НК няма. Дали защото сегашното положение не устройва и правораздаващите, и престъпниците, пита вестникът.
Темата Либия е отново на страниците на днешните издания. Развитието: Става нещо лошо в Либия четем на първа страница на "24". Подсъдимите в Триполи чакат среща с адвокатите си, пише "Демокрация". Присъдата им ясна на 28 април, заглавието на "Новинар".
Медиците ни са добре, вестник "Труд". Вестниците публикуват новите снимки на шестима задържани медици с посланик Людмил Спасов, които ще бъдат изпратени на близките им. Снимките са направена по Великден по време на срещата на медиците с дипломати от българската мисия.
Лошото е, че според всички анализи на първа инстанция нашите ще получат тежки присъди, твърди "24 часа". Заедно с това тръгва скандал за шифрограми от Либия. Става дума за подробни данни около случая "Бенгази", които не съответстват на официалната информация, давана от МВнР. Мистериозна видеокасета е била подхвърлена в българското посолство в Триполи преди няколко месеца, разкрива още "24 часа". Според информации на запознати става дума за материал, който доказва част от обвиненията срещу българските медици. Засега обаче никой не желае да каже какво има в касетата.
Те изглеждат, но не се чувстват добре - така посланик Людмил Спасов определя състоянието на задържаните пред "Демокрация". Осветените от митрополита на Картаген и Северна Африка козунаци и яйца трогнаха сънародниците ни, разказва посланикът. По неговите думи адвокат Шейтанов чете усилено материалите по делото, отсрочено за пореден път за 28 април. Пред "Новинар" посланикът ни пожелава защитата да заработи по-активно, тъй като някои от обвиняемите са направили самопризнания, след като върху тях е било упражнено насилие. На 28 април либийският адвокат Бизанти прогнозирал приключване на процеса, научаваме още от вестника. Българската медицинска сестра МАРИЯ Зашева, разпитвана в Либия за второ заразяване на деца със СПИН ще се върне до две седмици, информира "Труд". Вестникът твърди, че либийският ни посланик не е извикан по спешност, а е в София за консултации в МВнр и междуведомствената комисия по делото в Либия. По въпроса с анонимната видеокасета "Труд" отбелязва, че в българското посолство в Триполи не могли да я изгледат, защото била на професионален носител. По непотвърдени данни касетата е дадена за експертиза и се предполага, че съдържанието й вече е известно на външно министерство.
Минимум думи -максимум новини, така си представя вестникът на 21 век един от читателите на "24 часа". Лаконичността и мълчанието се оказват основни качества за 19 български депутати. 19-те не са вземали думата за изказване в пленарна зала, сочи справка за дейността на 38-то НС за 4-годишния му мандат, отбелязва "Труд". Парламентът се е събирал на 586 пленарни заседания. Измерено в часове законотворците са работили над 3300 часа и или около 140 денонощия. Правната комисия е рекордьор с най-много заседания 183, премиерът е отговорил на най-много питания 380, допълва статистиката "Демокрация". Днес е тържественото закриване на този парламент. Депутатите са без имунитет от утре. В промеждутъка до регистрацията им в новите листи могат да бъдат разследвани, напомня "Дневник". В междинния период главният секретар поема правомощията на председателя, научаваме от "Демокрация". А боят за бюлетини започва от събота, когато се очаква ЦИК да започне да приема документи за участие във вота, подчертава "24 часа". ЦИК ще работи без почивен ден, дори и на 1 май. Затова крайният срок за подаване на документи за регистрация, който е 2 май няма дабъде променян, допълва "Новинар".
Между 10 млн. и 15 млн. лева ще трябва да се отделят от бюджета за организацията на изборите, прогнозира пред "Стандарт" Михаил Константинов от ЦИК. Всяка партия обаче трябва да си плати отпечатването на бюлетините, както и кампанията си. Според Константинов всяка формация ще трябва да инвестира между 10 и 40 хиляди лева в предизборната си кампания. Щом става дума за инвестиции водещата икономическа тема е Уникредито взе наградата за инвеститор на година, btv спечели в сферата на медиите, Некерман в туризма, пише "Пари".
А какво кара избиратели да инвестират доверие биха се попитали читателите. "Стандарт" публикува рейтингово изследване на НЦИОМ което проследява отношението към личности като Петър Стоянов, който събира 73,7 процента от положителните нагласи, следван от Стефан Софиянски и Симеон Втори и номер 4 Слави Трифонов. Друго рейтингово проучване, но на Галъп определя категоричните предпочитания към частното национално радио пред доскорошния лидер в ефира програма "Хоризонт". Темата Хоризонт неизбежно се свързва с темата НСРТ, която попада на страниците на днешните вестници с исканата оставка на Светлана Божилова от председателя на същия този медиен съвет.
Според и.д. председателя Божилова с подкрепата си за протестиращите в БНР е нарушила презумпцията за независимост на регулаторния орган. "Александър Томов спекулира с интерпретацията на текстове и не може да ме обвинява, когато заявявам, че НСРТ учавства в съсипването на един информационен лидер и носи отговорност за това", коментира Светлана Божилова пред "Труд".
В същото време в държавното радио масово назначават нови кадри, отбелязва "Стандарт". Новото ръководство на радиото смятало, че действащите новинари няма да се справят в предизборната ситуация.
Животът е непознаваем, заблуждаваме се, че можем да се справим с него, казва прочутият режисьор Робърт Стуруа в интервю за "Стандарт". Световноизвестният грузинец поставя в Народния театър спектакъла "Както ви е угодно, или дванайсета нощ" по Шекспир. Непрекъснато се заблуждаваме, че знаем и можем. Но никой не може да спаси човек, който се е отказал от добродетелността си, смята Стуруа. Не е логично вечерта да се възмущаваш от Ричард Трети, а на сутринта да се държиш като него.
Българският печат днес - 19.04.2001 год.
Разследват продажба на деца в чужбина е водещата тема за "Демокрация". Проверка по сигнали за продажба на безпризорни деца от Майчин дом в Западна Европа прави местната криминална полиция. Проверяващите допускат, че съществува канал за износ на деца за осиновяване от богати чужденци.
19 април 2001, 11:57
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!