И а ак към изборите. Определиха водачите - е водещата тема за "Труд", след като СДС даде имената, които ще са в челото на кандидатдепутатските листи. От втора страница изданието публикува техня списък под надслова "те са", а в коментарната си колонка тръгва да разнищва и критериите за избора. Без да крие недоволството си: според "Труд" явно е надделяло убеждението, че първо се определят водачите на листи, а после критериите, които им прилягат. Същото, твърди "Труд" щяло да стане в БСП, както и при Томов и Доган. За "Новинар" голямата изненада в случая е защо липсват "силовите министри" - Емануил Йорданов, Бойко Ноев и Теодосий Симеонов - след като останалите министри, както и вицепремиера Жотев и премиера Костов са водачи на листи. "Демокрация", както и може да се очаква, дава кратки биографични данни за водачите, но в коментарната си колонка призовава и към размисъл. Защото вотът, отбелязва изданието е не само на електората, но и сериозен личен избор. И тъй като никой не може да отмята на листче всички критерии, би било добре преди да размислят избирателите, кандидатите също да преценят възможностите и шансовете си.
А докато кандидатите за следващия парламент размишляват и оглеждат редиците си, повечето издания с едно око поглеждат и към Симеон Втори. "Царят си казва думата в петък", категоричен е "Новинар". Монархът в изгнание пристигал на родна земя утре следобед, а в петък, на 6 април, щял да направи важно изявление, са съобщили от секретариата му. Какво ще е то - гадае "Новинар" и естествено го обвързва с думите му от 10 февруари, че всеки, който иска да гласува за него, ще може да го стори на предстоящите избори. "Демокрация" е узнала още и че това нямало да стане чрез комюнике, а в среща "очи в очи" с журналистите. А "24 часа" разкрива сложен телевизионен антицарски заговор. Всичко опира до вчерашното излъчване по БНТ на филма "Цар и генерал" на напусналия ни голям български режисьор Въло Радев. Да, но защо точно сега, пита "24 часа" в неподписана статия на цяла страница, отбелязвайки, че Въло Радев има и други големи филми. Според вестника целта била да се очерни Борис Трети като убиец на ген. Заимов, а оттам и да тръгнат мрачни асоциации с короната. Ала накрая - в името на обективността, статията завършва с един любопитен факт - година след като филма излиза на екран, Въло Радев е на специализация в Париж и получава писмо лично от канцеларията на Симеон Втори, в което царят благодари на твореца за този филм, за убедително-психологическия образ на Борис Трети споделя, че има копие от филма и често гледа Наум Шопов в ролята на баща си. Такива явно са фактите, но за "24 часа" все пак има заговор.
И като говорим за заговори - "Демокрация" в днешния си брой излиза със собствено разследване, което хвърля светлина върху ареста на бившия шеф на икономическата полиция в София по обвинени за вземане на подкуп от 75 хиляди долара. Сега бившият полицай се решава да проговори и заявява следното - че е бил натискан от тогавашния шеф на НСБОП Кирил Радев (сега политик в партията на Богомил Бонев) да даде показания, че производителя на нелегални дискове Емил Димитров-Макарона е давал пари на СДС. Той отказал, но след това вестниците гръмнили с "версиите" на Кирил Радев. Според бившия полицай подобни "тъмни петна" имало и в други дела на Радев, дори в т.нар "спиртна афера".
А че такива случаи, има, явно има. Именно това и обяснява любопитството на "24 часа", който публикува снимка на главния прокурор Филчев, спешно извикан при президента. И добавя на снимката въпроса - защо? "Стандарт" е категоричен, че е заради случаи на корупция. "Новинар" пък любопитства около афера с 37 джипа, прекарани на бургаската митница, поради което вчера шефът на бургаската митница Тотко Трепечов се е разделил с поста си и е следствен. А тепърва щяло да се разбере с колко е ощетил държавата.
Днешните издания обаче ни убеждават и в друго - не само митничарите, но и птиците явно са ни обявили война, щом почнаха да нанасят щети. Птица спря влаковете между София и Пловдив - е водещата новина за "Стандарт". Пернатото се блъснало с 27 волтов кабел на гара Септември, последвало късо съединение и влаковете спрели за три часа. Дотук всичко това може да звучи като рекорд от "Гинес", но според началника на гарата, ако стрелочникът не е реагирал навреме, би могло да се стигне до катастрофа с много жертви.
"24 часа" пък узнава, че Европа ще търси у нас "луда крава". Тоест през май европейски учени ще оценяват безопасността на храните ни, а дотогава сме в рискова група заедно с Хърватска, Македония, Румъния и Словения. Но, успокойте се, това са само предпазни мерки и песимистични очаквания. И за да приключим в добра светлина - "Труд" на цяла страница ни убеждава, че у нас се прави "храна на боговете". Коя е тя ли? Според изданието - гъшият пастет. Оказва се, че заедно с Унгария сме дори по петите на Франция в тази насока. Шест български птицеферми са с трайни успехи. Завладяваме вече и най-претенциозните европейски пазари и то на умерени цени. Истинският гъши пастет е светъл на цвят, отбелязва "Труд" и ви препоръчва да го поднасяте на филийки с бяло и червено вино, но никога с бира. А краят на постите наближава, така че опитайте.
Българският печат днес - 03.04.2001 год.
И пак към изборите. Определиха водачите - е водещата тема за "Труд", след като СДС даде имената, които ще са в челото на кандидатдепутатските листи. От втора страница изданието публикува техня списък под надслова "те са", а в коментарната си колонка тръгва да разнищва и критериите за избора. Без да крие недоволството си: според "Труд" явно е надделяло убеждението, че първо се определят водачите на листи, а после критериите, които им прилягат.
3 април 2001, 12:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!