Ио орите ясни - гласуваме на 17 юни. Новината е номер едно за днешната преса. И няма как да предизвика спорове, щом е огласена официално от президента Петър Стоянов. За всеки случай - като потвърждение - всички днешни издания излизат на първите си страници със снимка на президента, в момента, когато той насрочва датата на изборите.
След което обаче се почва с коментарите: за това как и защо ще гласуваме, що за дата е това и кой има в непосредствена близост до нея рожден ден. "Труд" решава да действа най-експедитивно и дори предлага резултати. Е, не, окончателните резултати от изборите, а от някакво експресно изследване на агенция "Медиана" с 1026 човека. От тези данни - изведени под главата на вестника и под датата на изборите - излиза, че 40 на сто от хората няма да гласуват, че ОДС води с малко пред БСП (но и двете формации са с не повече от 19 процента), а формация на симеон Втори може да разчита на 7,9 процента.
И щом споменаваме царя, веднага трябва да отбележим, че той е сред най-спряганите печеливши имена от датата на изборите. Хипотезата се прелива от "Стандарт" към "Труд", който дори посвещава специален коментар на "тези дати". От него научаваме, че 17 юни е била възможно най-късната дата за провеждането на изборите. Както и че денят за размисъл - 16 юни - за добро или лошо - твърди "Труд" - съвпадал с рожденя ден на Симен Втори (който става на 64 години). Ала денят след изборите е рождена дата на Георги Димитров, внася яснота за любителите на съвпадения изданието. Така че поводи за размисъл - дал Бог. Още повече, че не е било редно хората да се явяват пред урните на 19 май (неделя) или 9 юни (събота) по простата причина, че тогава са били извършвани преврати. Нито пък на 10 юни, когато на първите свободни избори демократичните сили претърпяха поражение. А ако някой упорства да научи какво точно се е случило на 17 юни през вековете, "Труд" прави справка и установява, че през 1579 г. на тази дата Френсис Дрейк е обявил Калифорния за английско владение, през 1941 Хитлер е замислил войната си срещу СССР, а през 1991 г. в ЮАР е отпаднал апъртейда. Край на историческите реминисценции. Още повече, че деншните анализи клонят другаде.
"24 часа" упорства да разбере дали министрите от кабинета ще си останат министри или ще излязан в отпуск. "Демокрация" явно също е направила справки и в коментарната си колонка припомня, че казусът вече е решен. И че най-добре това би трябвало да знае депутатът Любен Корнезов от левицата, който най-вече протестира из пресата. Защото тъкмо той е бил конституционен съдия, когато КС е решил, че президентът (тогава Желю Желев) изпълнява функциите си и по време на предизборната кампания. Затова нека сега се търсят други оправдания, съветва "Демокрация". "Новинар" пък съзира друга страна на предизборната треска - отлагат изпитите след 7 клас заради изборите. Това е съобщил заместник-министърът на просветата Красимир Николов, доколкото е било предивдено тестът да се проведе на 18 юни. И изборите, и изпитите обаче се провеждат в класните стаи. И едва ли всичко може да се реши за една нощ. Така че днес просветното министерство щяло да насрочи нови дати на изпитите. И цялата тази суетня около изборната дата някак най-енигматичен остава "Стандарт", който излиза със заглавието "Народът ще им каже на 17 юни". Кому и какво - остава да гадаем.
И докато тънем в догадки, нова драма с дете, слава богу, е приела щастлива развръзка. "200 таксита и полицията търсиха дете" е тема на броя за "24 часа". Още от подзаглавието обаче научаваме, че 12-годишният Младен е бил намерен гладен и измръзнал в пловдивски квартал. Началото на случката, както я описва изданието, напомня за тази с малкия Петър Терзийски. Малолетният син на пловдивски шофьор на такси не се прибрал предишната нощ у дома си. Таксиметровите шофьори от Пловдив решили да обърнат с главата надолу целия град и заявили, че докато не го намерят, няма да се откажат. Полицията също правела всичко възможно и ето че патрулен полицай го открил вчера в 16,45 ч. измръзнал и гладен. Класната на детето обяснила, че детето е от трудните ученици и че често изчезва от клас. Причината била, че майка му работела в Гърция и явно никой не полагал за него особени грижи. А паниката в Пловдив, обясняват днешните издания, е обяснима по аналогия със случая с малкия Пепи. Случай който и днес продължава да шества из пресата след видеозаписа на касетата, открита от в. "Монитор". "Демокрация" твърди, че записът е подхвърлен от охранителя на безнесцентъра и съобщава данни за него. Лицето Стоян Вучков, началник на сигурността в бизнесцентър "Прима" бил бивш шлосер, а по сетне - кадър на ДС, близък до Цветко Цветков и Румен Сербезов. "Труд" изследва и тази версия, а също и хипотезата, че майката-убийца е имала съучастник. А "24 часа" отива дотам, че дръпва завесата дори на следствената тайна и публикува на цели две страници протокол от разпита на Даниела Терзийска, където тя признава: "Убих детето заради мъжа ми". "Новинар" пък се пита какво всъщност става с нас и извежда от първа страница още една подобна трагедия - покъртително убийство на бебе в Перник, захвърлено на боклука вероятно от собствената му майка. Събитието, както и може да се предполага, е разтърсило Перник, защото по своята безчовечност хвърля сянка върху всички.
"Стандарт" от своя страна насочва усилията си в друга посока и държи на три-четири страници да докаже, че Майкъл Чорни е чист. За тази цел си намира специален кореспондент в Тел Авив, където бивш агент на ФБР давал пресконференция, за да докаже, че Чорни няма нищо, ама нищо общо с руската мафия. И дори препечатва съобщение от друго издание - в. "Глоубс" - че сега разследвали израелски чиновнци заради скандала с Гад Зееви.
Явно такива са нещата по света. Но дано хората, които правят грозни неща да се преродят на друга планета, за да правят там грозните си неща, не крие надеждите си певецът Коцето-Калки пред "Демокрация". Защото само така добрите имали шанс да променят нещата в позитивна посока, смята той. Такъв поне бил неговият начин на мислене - да променяш нещата и да гледаш напред. Затова той е останал в България, без да обвинява онези, които са поели в чужбина. Затова и сега чрез клипа си "Чиста вода" Коцето-Калки призовава от телевизионния екран да пазим водата, да я чувстваме като нещо лично за себе си, като нещо свещено.
И тъй като днешният преглед на печата е на тема избори, ще завърша с друг негов призив - всеки да гласува през юни. Защото, твърди Коцето-Калки не бива да забравяме какво остава зад нас и да изпадаме в нови кризи. Не бива да се поддаваме само на скандали и компромати, а трябва да търсим истината - дори и зад всички пердета, зад които тя ни се поднася.
Българският печат днес - 30.03.2001 год.
Изборите ясни - гласуваме на 17 юни. Новината е номер едно за днешната преса. И няма как да предизвика спорове, щом е огласена официално от президента Петър Стоянов. За всеки случай - като потвърждение - всички днешни издания излизат на първите си страници със снимка на президента, в момента, когато той насрочва датата на изборите.
30 март 2001, 11:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!