Под знака на шпионажа. Именно от този ъгъл днешната преса държи да разглежда събитията у нас, че и отвъд западната ни граница. В резултат на което се получава следния пъзел. "Финансовото ни разузнаване рови офшорки в Кипър" - с това огромно заглавие излиза "Труд" и вплита в него няколко актуални теми - прокурорските проверки срещу Никола Николов и Антоан Николов, разчистване на сметки в предизборната борба, съдбата на "Балкан" и "Плама", както и вчерашни публикации в "Стандарт", че съпругата на шефа на контраразузнаването била превела 9 млн. долара по кипърска сметка. Ала всичко това засега са само хипотези. Фактът от публикацията в "Труд" е, че шефът на бюрото за финансово разузнаване Николай Иванов (когото дори виждаме на снимка) е заминал със спешна и специална мисия до Кипър.
"Два ареста за шпионаж", долива масло в шпионската тема "Новинар", ала от друг ъгъл - този път с действията на армейската служба за сигурност, която взела, че арестувала двамина висши военни кадра. А именно - Лиляна Гешева - началник на секретно деловодство в служба "Военна информация (на бившето разузнавателно управление на отбраната, уточнява "Новинар") и о.з. полк. Яни Янев. Последният пък бил главен секретар на съюза на офицерите и сержантите от запаса. Обвинението е продажба на секретни документи и то на чуждо разузнаване. Както и може да се очаква, въпреки журналистическото любопитство, военните мълчат. "Новинар" обаче също формулира хипотеза. И тя, е че арестът може би има връзка с кризата в Македония, доколкото в същия ден началникът на военното разузнаване ген. Кацаров е прекарал часове в кабинета на премиера Костов.
Ала с упоменаването на Македония шпионският кръг допълнително се свива. Днешната преса сама влиза в ролята на разузнавач, за да разбере какво и колко сме дали. "Даваме на Скопие помощ от 16 млн. марки", лаконична е "Демокрация". Изданието обаче отбелязва искрената благодарност на премиера Любчо Георгиевски. И коментира, че кавото и да е дадено, важно е да се даде навреме. А не да се ходи с празни ръце при братята от Вардара. "Труд" обаче следи със зорко око и на цели две страници ешалоните, които тръгнаха. С едно притеснение ? Екипът на "Труд" е бил задържан за половин час от македонските власти. Полицаите обяснили, че по договореност между двете страни не може колоната от камиони да бъде следена и фотографирана. А "24 часа" явно е излязъл още по-зорък, щом ? също на цели две страници ? публикува и списък на военната помощ. В него четем, че освен различните видове снаряди, даваме и бронебойни запалителни патрони, муниции за картечници, минотърсачи и електродетонатори. Екип на "Дневник" пък демонстрира умения, локализирайки в района на Танушевци американски войници. За да е по-убедително във водещата си новина, изданието се позовава, разбира се, на Би Би Сии Франс прес. И общо взето, "Дневник" е доста оптимистичен в прогнозата си за решаване на кризата, която щяла да накара балканските черногледци да пият по една чаша студена вода.
А такива не липсват. Интересно е, че сред тях се нарежда и "24 часа", който излиза с гръмкото заглавие "ЦРУ стои зад войната в Скопие". Какви обаче са фактите, с които се подкрепя изданието? Източникът е Пол Бийвър, английски военен специалист, с когото утре изданието смята да публикува интервю. А дотогава то пуска следните хипотези ? известно е, че американските служби даваха пари на АОК срещу Милошевич. Не излиза ли сега, че пак те стоят зад тях? Преценете сами. А "Стандарт" публикува по темата експресно интервю с президента Стоянов, който още от самолета от Люксембург призовава всички да сме единни по отношение на Македония. Изглежда обаче не сме. И това личи дори по графиките в изданията. "24 часа" например публикува ? по точно препечатва от "168 часа" колаж на президента Стоянов с надпис на латиница ? сиреч на сръбски той е.
Въпреки че малко след това изданието препечатва пространно интервю с политолога Иван Кръстев, който горе-долу повтаря същите работи, напомняйки ни да внимаваме, защото Македония е важна част от собствената ни сигурност ? не само външно, но и вътрешнополитическа.
А тя тътне отвсякъде. Прокуратурата се е заела с пловдивски богаташи, обявява "Стандарт". От страниците на "Демокрация" Елена Костова заявява, че с изборите ще се лее помия, но твърди, че не се притеснява от компроматите. От страниците на "Новинар" социологът Антони Гълъбов ни припомня, че боледуваме като общество и причината е отказ от истинност и справедливост. А иначе на фона на черногледството всички издания са се прехласнали, че в София е кацнала щатската хубавица Кимбърли Ан Преслър. И повечето ? като "Новинар"- излизат с надписите: Тя е. А защо, уви, да не сме ние.
Българският печат днес - 09.03.2001 год.
Под знака на шпионажа. Именно от този ъгъл днешната преса държи да разглежда събитията у нас, че и отвъд западната ни граница. В резултат на което се получава следния пъзел. "Финансовото ни разузнаване рови офшорки в Кипър" - с това огромно заглавие излиза "Труд" и вплита в него няколко актуални теми - прокурорските проверки срещу Никола Николов и Антоан Николов...
9 март 2001, 11:31
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!