Пред "24 часа" сегашният зам.-министър категорично отрича да е така и заявява, че няма да се крие зад имунитета си. След което "24 часа" накратко припомня инцидента: след мача "Литекс"-"Левски" през 1999 г. реферът Костадин Костадинов се е оплакал, че е бил ударен от собственика на "Литекс" Гриша Ганчев, било е заведено дело за дребно хулиганство, Ганчев е бил задържан за 24 часа и освободен от съдията Марио Димитров, след което му е била наложена глоба от 500 лв. Ето че с днешна дата този инцидент изплува наново, въвличайки в позиционна битка прокуратура и правосъдие.
В същото време се води друга война - срещу цигарите менте, катеторичен е "Труд" и я превръща в тема на броя си. Поне в тази война, твърди изданието, МВР и прокуратурата работят съвместно, което станало ясно вчера, след като полицията демонстрирала машините от фабриката за фалшиви цигари в петричкото село Ръждак. Майсторите на ментета - цигари, маратонки, алкохол - вече ще изпитват сериозни трудности в България, е прогнозирал Тим Трейнър, ръководител на Международната коалиция за борба с фалшификатите.
И покрай многото войни - един реален изстрел разтърсва пресата, защото отеква в класна стая. Син на полицайка простреля съученик - бие тревога в днешния си (засега предпоследен брой) "Демокрация". Ученик стреля в клас - лаконичен е "24 часа", а "Дума" говори за кървава игра в столично училище. Фактите: след часа по математика 16-годишният Димитър решава да се похвали с малокалибрен пистолет, но без да иска натиска спусъка. Изстрел... и неговият съученик Сергей е откаран в болница, а Димитър, уплашен, бяга. По-късно полицията го намира и отвежда за разпитат в Шесто РПУ. "Стандарт" уточнява, че раненото момче е спешно оперирано в "Пирогов" и няма опасност за живота му.
Но защо се случва това, пита пресата. А "Демокрация" остро поставя въпроса към министър Петканов, който междувременно бил определил инцидента като "не толкова сериозен". И пита: проверено ли е дали стрелялият ученик не е употребил дрога, която се продава вече пред всяко училище? И дали министърът няма да се замисли за оставката си, щом смята, че е маловажно да свистят куршуми в българските училища.
"Дума" пък иска оставката на социалния министър Шулева. И публикува на първа страница снимка на протестираща възрастна жена, издигнала плакат "6 % увеличение на малка пенсия - това си е чиста гавра". Ууу, викали пенсионери вчера пред социалното министерство, питайки как да се справят с немотията.
Но най-странното е, че и предлаганите решения в пресата на различните проблеми са повече от екзотични. Така например главният редактор на "Монитор" съветва ректора на СУ "Св. Климент Охридски" да се помоли на ЦРУ, за да реши финансовите проблеми на Алма Матер. Аргументът на Петьо Блъсков в редакционната колонка на първа страница на "Монитор" е следният: защо Американският университет в Благоевград получавал 20 млн. долара от частна американска благотворителна организация, а Софийският - нито цент? Ами защото американските университети били част от пиесата, която ЦРУ играело по света, е отговорът на "Монитор".
"Труд" пък съзира друго следствие от Студената война, което щяло да ни се стовари на главите ? увеличаване на концентрацията от солна киселина в атмосферата, след като изгорим ракетите си "СС-23". На този фон как да се чудим, че царят ни бил обезсмъртен в мюзикъл в Будапеща, разказва "24 часа", където дори го вкарвали в гробница на фараони, след което мумиите оживявали. Как ви хрумна това, диви се "24 часа", обръщайки се към автора на мюзикъла Габор Харшани, чиято творба вече разтърсвала унгарската столица. Просто историята ви е поучителна, отвръща драматургът.
И сякаш, за да не останем по-назад, четем в "Труд", че у нас обезсмъртили Абрашев. Да, да - именно нашумелият ни министър на културата, чиято история "Театър 199" вплел в пиесата на Филдинг "Исторически календар на 1736 година". И така, ако ви омилеят българската култура и нейният министър, може да посетите постановката, където актьорите Иван Петрушинов и Стефка Янорова се явяват съответно като Божий дар и Витошка (в живота - Божидар и Люлина). А иначе сме в страната Патагония, където депутати решават важните дела на белот. Козът е жълтата боя. В това време композиторът министър твори царска ода под наслова "800 дни в пет сезона". В нея царственото действащо лице излиза със солоарията: "Слънцето ще изгрее, а луната ще слезе надолу. Вервайте ми." На което хорът от граждани отвръща: "Верваме ви."
И всичко това: сигурно защото в Източна Европа сме уморени и мечтаем отново за комунизъм, твърди хърватската писателка Дубравка Угрешич пред "Дневник". И диагностицира нещата така - меланхолия и униние пред свършека, което било новото лице на злото. Днес Дубравка Угрешич, известна у нас с есеистичните си книги, ще изнесе лекция в центъра "Червената къща" от 18 ч. на тема "Литература и изгнание в ерата на глобализацията", която си струва да бъде посетена. Още повече, че диагнозата й е доста точна. В България имате президент - бивш комунист, и министър-председател - цар. Каква по-странна комбинация? - пита се Дубравка Угрешич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!