Днешните всекидневници не са единодушни на първите си страници и водещите им
материали са на твърде различни теми. "24 часа", "Сега" и, естествено "Българска армия", са на военна вълна. Часовият вестник се спира на вчерашното изявление на президента Петър Стоянов по време на честванията на Деня на независимостта във Велико Търново, предизвикано от публикация на руското списание "Експерт", за която писа тези дни и нашия в-к "Монитор", че България щяла да даде военни бази на НАТО и САЩ. "US кораби влизат във военните ни бази?", пита с водещото си заглавие "24 часа". Изданието цитира президента Стоянов, че би подкрепил евентуално решение на правителството и Парламента американски военни бази да се разположат у нас. Засега обаче София не е водила на никакво ниво преговори с държавната администрация на САЩ за разполагането на нейни военни бази у нас. Според президента България може да предложи гостоприемството си на НАТО, без това да навреди на отношенията ни със съседите и традиционните ни партньори. Той смята, че след катастрофалното земетресение в Турция, което разруши голяма американска военна база, българските военноморски бази могат да приютят американски бойни кораби, за което обаче трябва да бъде получена съответната молба. Петър Стоянов опровергава
твърденията на руското списание, че военният министър Ананиев и зам.министрите на
отбраната по време на визитата им в САЩ през юли са водили преговори за
построяване на база на американските сили за бързо региране в Североизточна
България. Според държавния глава подобни разговори не бива да смущават
българската общественост, а отварянето на пристанищата ни би било жест на
солидарност, който би се възприел добре от НАТО. "Българска армия" информира, че 220 милиона нови лева са необходими за "План 2004", като се позовава на
зам.министъра на отбраната по бюджета Йордан Йорданов. Според него се очаква на
днешното си заседание правителството да приеме документа и да определи
параметрите на военната реформа. За периода до края на 2004 г. се предвижда
средствата за възстановяване на техниката да се увеличат три пъти от 3 на 10
процента от военния бюджет, което ще подобри боеспособността на войската, пише
"Българска армия" във водещата си статия. На девета страница в "Труд" пък можете да прочетете интервю с министъра на отбраната Георги Ананиев, който съобщава, че една от задачите на неговото ведомство е да увеличи заплатите на офицерите. Според него без реформа армията си отива. "Демокрация" също публикува голямо интервю с Георги Ананиев на цялата си шеста страница. В. "Сега" поставя акцента върху протеста на 220 курсанти от Военновъздушното училище в Долна Митрополия срещу "План 2004". Те били разгневени от декларацията на зам.министъра на отбраната Здравко Зафиров, че военните училища ще бъдат закрити, а на тяхно място ще бъдат създадени едногодишни центрове за военна специална подготовка. "Протестът на курсантите косвено бе подкрепен и от върховния главнокомандващ Петър Стоянов", пише в-к "Сега".
"Демокрация" и "Пари" посвещават челните си публикации на състоялото се в Киев съвещание на транспортните министри на България, Украйна и Румъния по повод блокирането на корабоплаването по Дунав от Сърбия. "Демокрация" пише, че за пръв път трите страни излизат с обща позиция, с която призовават Сърбия да приеме среща в Киев между 5 и 10 октомври, на която да се решат проблемите с деблокирането на реката. Ако тя откаже, трите страни ще настояват за прилагането на чл. 4 от Белградската конвенция от 1948 г., по която се ръководи корабоплаването по река
Дунав. Според този член, ако една страна не е в състояние сама да се справи с
проблеми на корабоплаването, решението им се изземва от Дунавската комисия. В.
"Пари" смята, че Сърбия е готова да отстъпи, а за разчистването на реката ще са
необходими 4 месеца и 14 милиона евро.
"Стандарт" и "Труд" поместват на челно място изявление на зам.кмета на София Иван Гечев, който заявява, че големи неприятности се очертават тази есен при сключването на договорите между абонатите и "Топлофикация". Според него много хора може да останат без парно, заради неплатените сметки на съседите си, тъй като за да се сключи колективен договор, всички в блока трябва да са уредили старите си сметки.
Редакционният коментар на "Стандарт" е озаглавен "Поредният рекет с топлото".
Излиза, че каквото и да правим, си оставаме заложници на монополистите, пише
всекидневникът и продължава: "Драмата с парното ще приключи, когато частници
поемат топлофикациите. Тогава ще се знае кой пие и кой плаща. Другото е просто
рекет" - заключение на в-к "Стандарт".
"Операцията Георгиевски" е темата на броя на "Монитор", който твърди, че премиерът Иван Костов е употребил визитата на македонския премиер Любчо Георгиевски с предизбoрна цел - да лансира синия кандидат-кмет на Благоевград. "Дума" пък вижда далавера за 2 милиона марки във фондация "Бъдеще за България".
Българският печат днес - 23 септември 1999 год.
Днешните всекидневници не са единодушни на първите си страници и водещите им материали са на твърде различни теми. "24 часа", "Сега" и, естествено "Българска армия", са на военна вълна.
23 септември 1999, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!