Сега една от малкото останали надежди е експертизата на италиански лекари от клиника в Милано, където се лекуват част от заразените деца, разкрива "Труд". Експертизата е надминала всички очаквания според специалисти, които обаче не разкриват повече подробности. Вестникът предполага, че в Милано са стигнали до категоричното заключение, че шестимата обвиняеми не са извършили умишлено заразяване.
И към политическата новина №1 за пресата - посещението на премиера Симеон Сакскобургготски в Русия. Путин разговаря със Симеон сред руските императори, така образно въвежда темата "Монитор". Със снимка на двамата и текст "30 минути в Москва" излиза "24 часа". Путин и Симеон предричат обрат в отношенията, уточнява "Дневник". Путин прие българската делегация в представителния кабинет на президента, разказва "Труд". При влизането на Симеон в Зелена зала, в която има четири статуи на руски царе, руски журналист възкликнал: "Ето, станаха петима".
Като се изключат подобни моменти обаче, какво може да се очаква от московското "затопляне" и руските кукли, разсъждава "Дневник". Защото и на Путин, и на Сакскобургготски им се иска вчерашната среща в Кремъл да е повратна точка в отношенията между София и Москва. Но и двамата засега трудно могат да предложат нещо по-конкретно от изпращането на политически сигнали. Защото реалностите, в бизнеса например, са доста смразяващи. Само за първото тримесечие на 2002 г. това "затопляне" се е отразило в спад от 21% на търговския оборот между двете страни. И може би именно затова няма нищо изненадващо във факта, че интервю с българския премиер в руски вестник излезе със "стратегическото" заглавие "Симеон ще донесе на внучките си руски кукли".
Всъщност икономическите отношения с Русия са само част от общата картина. А тя съвсем не е красива. Или както озаглавява статията си "Демокрация": "Подредиха ни до Бурунди по икономическа свобода". България все още няма развита пазарна икономика и се нарежда заедно с Бурунди на 95-о място сред 116 държави. Това заяви съветникът на правителството професор Стив Ханке на открития в София "Инвестиционен форум 2002". Инвеститори призоваха за съдебна реформа, допълва "Дневник", а "Дума" отбелязва, като цитира президента Първанов: "Корупцията и рекетът прогониха инвеститорите".
Как обаче работи правителството, за да привлича инвеститорите? България няма развита пазарна икономика - така вицепремиерът Николай Василев представи страната ни пред чуждестранните инвеститори. И според него не било важно, че сме подредени до Бурунди, защото и така сме били на едно от последните места. Именно това знаменателно изказване той изнесе в София пред пристигналите 240 бизнесмени, някои от които са за първи път в страната ни, разкрива "Демокрация". А след него надали някой от тях ще се втурне да инвестира в България. Защото вместо да рекламира държавата ни, вицепремиерът направи всичко възможно тя да не се хареса, заключава вестникът. И се пита - българин ли е Василев, или пристига от чужбина, за да изкара някой лев. Вместо да се борят кой да организира по-лъскава и безсмислена среща и форум у нас, политиците ни да потърсят истинските причини за куцукането на икономиката, съветва от своя страна "Дневник".
Но ние не живеем в демокрация. Няма смисъл да гласуваме за политици - те не притежават власт. Президенти на големи компании като "Сони" решават съдбата на света, цитира "Дневник" известния певец Ману Чао, който утре ще изнесе концерт в София, в Зимния дворец от 20 часа. Мафията все повече се крие зад демокрацията, допълва той. А това е по-опасно и от военна диктатура. Защото дори когато нямат храна, хората имат телевизори. А това именно е мрежата на властта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!