"а дат митата с Македония " е голямата новина за малкото излезли издания в днешния празничен ден, когато отбелязваме деня на независимостта си. А че новината е празнична личи от това, че "Демокрация" и "24 часа" я извеждат в заглавията си. И има защо. 89 процента от стоките щели да се пренасят през границата само с 1 процент мито, останалите щели да паднат до това ниво през 2005 г., пише " 24 часа". А от съвместното интервю в "Демокрация" на премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски става ясно,че към прагматизъм ги е тласнало и общия скептицизъм в обещаната помощ отвън и най-вече в пакта за стабилност на Балканите, която дори била на път да се превърне в скептицизъм. За македонския приемиер стопяването на леда между двете страни идвало от това, че България първа е признала независимостта на Македония, че първа е отворила границата си към нея след икономическата блокада срещу бивша Югославия, че първа е въоръжила македонската армия и че за първи път македонски и български свещеници са влезли в съслужение, което означава признаване на македонската църква.
А иначе проблеми не липсват. Патриарх Максим заплашил с наказание българските архиереи, извършили съслужението във врачанския храм "Възнесение Господне", научаваме от "24 часа". Божи служител тогава ли е Максим, пита се в коментар по случая Йордан Василев от страниците на "Демокрация" и го призовава да се оттегли, за да живнела българската църква, както е станало в дните на българската независимост -тема, която естествено е в центъра на днешните издания..
"България вече е изпускала звездния си миг", припомня историкът проф. Милчо Лалков в интервю за "Труд". За него звездният миг в историческото битие на страната ни е бил тъкмо от септември 1908 до лятото на 1913 г. Ако се взрем в днешното време, ще видим колко от тогавашния исторически опит на онази акция сме поели в себе си като държава. Защото тогава България е показала, че може да "се усмихне" на велики сили, че може да пътува между рифовете на световната политика. Целта на сегашната втора българска република е обединена Европа, твърди пък деканът на Исторически факултет проф. Георги Бакалов пред "Демокрация". За него именно актът на независимостта показва с тогавашна дата, че българската политика може да се прави с емоционалност, а може и с държавност. Както с днешна дата това е станало по време на косовската криза, когато днешната Втора българска република е потърсила мястото си в Европа на отделните отечества.
А приближава ли се към нас тази обединена Европа и кани ли ни ЕС през декември, пита се "24 часа".Всички днешни издания публикуват изявлението на еврокомисаря Гюнтер Ферхойген, че шансовете на България са добри и че според него трудните преговори могат за завършат за 5 г. Дотогава обаче България трябва да ускори реформите. А една трета от младите хора у нас са без работа, научаваме от първа страница на "Труд", който се позовава се на доклад на страните кандидат-членки на Европейския съюз. Иначе Съветът на Европа одобрил законите ни за местното самоуправление, с които тръгнахме към изборите, четем в "Демокрация".
"Експресбанк" вече става собственост на френската банка "Сосиете Женерал", а германският въглищен концерн "Райнбраун" е готов да вложи 1 млрд. марки и има интерес към мини "Марица Изток", научаваме отново от "Демокрация".
А "Труд" отделя цели страници на Раиса Горбачова, жената, която някои приживе наричаха "генералът на Горбачов", но която по мнението на изданието е от тези спътници на големите политици, без които съвременната политика не би била това което е, а и демократичните промени в Европа можеха да имат съвсем друга, съвсем не безкръвна цена.
Българският печат днес - 22 септември 1999 г.
"Падат митата с Македония" е голямата новина за малкото излезли издания в днешния празничен ден, когато отбелязваме деня на независимостта си.
22 септември 1999, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!