Министърът на отбраната Свинаров обеща на НАТО по-големи съкращения на въоръжение и техника, пак в този дух отбелязва "Дневник". Румъния обаче ни даде урок пред Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), категоричен е "Демокрация". Защото твърде успешното представяне на румънския премиер Йон Илиеску красноречиво показа какъв шанс пропускат за втори път българските управляващи с отлагането на визита в Страсбург на министър-председателя Сакскобургготски, убеден е вестникът. България обаче е поставила акцент върху евентуалната покана за членство в НАТО.
А тя зависи много и от две предстоящи събития, продължава пък с анализа си "Труд" - визитата на папата в България и Парламентарната асамблея на НАТО в София. И двете са в края на май, непосредствено след срещата на външните министри на пакта в Рейкявик и преди решаващия форум за разширяването в Прага наесен. От това как се представи и каква оценка ще получи страната ни при тези посещения и форуми ще се оформи и външнополитическото ситуиране на България в по-дългосрочен план, убеден е вестникът.
Колкото до другата основна цел ? преговорите с Европейския съюз, България постигна голям напредък, цитира "Труд" статия на агенция "Ройтерс". Досега България е отворила всичките 31 раздела, а е приключила преговорите по 17. През юни, когато се очаква да се затворят още три глави, страната ще бъде далеч пред съседна Румъния, допълва "Ройтерс".
Какво обаче е реалното състояние в страната? И изобщо може би най-реален е въпросът - кога ще се вместим в стандартите на евросъюза, разсъждава "Монитор". Защото засега България е с 20% от средния доход от глава на населението, валиден за страните членки на Европейския съюз. А според "Юростат" страната ни е първа по бедност на континента по брутен вътрешен продукт.
Но дори и да не се правят сравнения със страните членки, а само с кандидатките - дори и сред тях сме последни по месечна заплата, отбелязва "24 часа". Страната ни е на последно място по средна месечна заплата и брутен вътрешен продукт на човек сред страните кандидатки. Това показва доклад на ЦЕСТАТ - мрежата, която обединява националните статистики на България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словения и Словакия. Само 115 долара е била средната заплата на българина през деветмесечието на 2001 г. През това време страната ни е произвела продукция за 9,17 млрд. долара. А това е с 4 милиарда долара по-малко от Словения, отбелязва вестникът. Като се има предвид, че населението там пък е четири пъти по-малобройно. А дори и Румъния е по-напред от нас с увеличението на заплатите. Ние пък държим един рекорд, но тъжен - безработицата у нас е много по-висока в сравнение с останалите кандидатки. За сравнение - у нас тя възлиза на 19,8%, а в Румъния е 6,6%.
И въпросът всъщност е дали на eвросъюза са му дотрябвали тези показатели, тъжно разсъждава "Монитор". Защото членството ни в Европейския съюз и НАТО има своята цена, но управляващите досега не направиха нужното държавата ни наистина да бъде предпочитан партньор и на нея да се гледа като на надежден претендент за приобщаване към тези структури.
И ако не се променят нещата, това може да доведе България до низини, до които не е стигала и през най-тежките години на прехода. А това, което става, е толкова лошо, че май единственият начин да се преживява е да се гледа с надежда. Но пък не можем да си позволим повече губене на време, за да оправяме живота на хора, които не искат да им бъде оправен, убедена е световноизвестната оперна певица Александрина Пендачанска в интервю за вестник "Демокрация". И може би сега светът като цяло е пред сложен изпит - дали ще съумее да се развива, без да разрушава, или ще се самоунищожи. А за съжаление инстинктът за саморазрушение е очевиден. Но ако ние българите трябва да се научим нещо, това със сигурност е добронамереност - добронамереност към света и към ближния. И на желанието да помогнеш, без да попречиш.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!