При всички положения обаче дори и да е легитимен, излиза че бирникът удря само честните. И ако американците са убедени, че на света има две неизбежни неща - смъртта и плащането на данъци, повечето българи знаят от собствен опит, че второто е невярно, което пък от своя страна подхранва съмненията им и в първото, разсъждава вестникът. И като се има предвид, че наказание висне над главата само на тези данъкоплатци, които са били достатъчно изрядни, за да попълнят декларация или пък работят в изрядни фирми, се оказва, че именно те са на загуба, защото тях ги проверяват. Останалите явно ще ги наказва Господ. Та затова и българинът, без да е чел Тома Аквински, действа, воден от разбирането, че данъците са узаконена форма на грабеж или казано по нашенски: "Щом те така и аз така".
СДС пък поиска вето от Първанов за досиетата, разкрива "Демокрация". "Надежда поиска вето за досиетата", "Надежда иска от Първанов вето за затворените досиета", пригласят "Труд" и "24 часа", а "Новинар" уточнява: "Първанов мисли за вето за досиетата". Тайните на българската държава не са тайните на бившата Държавна сигурност. На практика законът за класифицираната информация, който ще бъде приет, за първи път ще засекрети архивите на бившата ДС, убедена е Надежда Михайлова в интервю за "Монитор". Тя се притеснява, че в закона е отказана възможността хората да доказват своята невинност. "Утре всеки може да бъде обвинен, че е бил сътрудник на ДС и той не може да докаже своята невинност. Това означава, че невинни граждани могат да бъдат изложени на политически спекулации", цитирана е синята лидерка в "Труд".
А "Демокрация" е категоричен в своя коментар - новият закон е законът на вратичките. Защото с класифицираната информация НДСВ вместо да опазва тайните, всъщност разчиства сметки и си постила килимче за бъдещ произвол, отсича е вестникът.
На срещата между лидера на СДС и президентът Георги Първанов е била обсъдена и ситуацията във Франция след резултатите от първия тур на президентските избори там. Или, както се изразява "Новинар": Надежда и президентът извадили поука от изборите във Франция. При нестабилно управление и ниска активност винаги се появявал риск хората да се обърнат към радикални решения, коментирала Надежда Михайлова. А вестниците синтезират ситуацията на първите си страници със заглавия като: "Льо Пен на балотаж, Франция в шок" ("Новинар"), "Французите са шокирани от изборните резултати" ("Демокрация"), "Френският премиер напуска политиката след загуба от Льо Пен" ("Дневник").
Наближаващото посещение на папа Йоан-Павел Втори у нас все повече вълнува вестниците, които отделят значително място на всичко, свързано с визитата, дори и на организационни въпроси: "Взимаме заграждения от Букурещ за папата" ("24 часа") или "НДК грейва с нови лампи за папата" ("Труд").
"Новинар" от своя страна разкрива част от програмата, като отбелязва, че "100 гайди свирят за папата на 24 май", а отново "24 часа" успокоява: държавата не е дала нито лев за организацията. А иначе: "Папата иде - ужас за репортерите", обобщава вестниъкт и дава напътствия на колегите как да отразят най-успешно визитата. Колкото до чуждестранните журналисти - тяхната основна задача ще е да следят как Православната ни църква се държи към папа Йоан-Павел Втори. При всички случаи обаче държавата ни със сигурност не трябва да прави издънки и да пропусне възможността за такава медийна реклама в световен мащаб, убедени са всички.
А иначе молитвата е най-добрият начин да служим на Висшия ни творец, а най-лошият - като обидим ближния си, разсъждава Паулу Коелю под заглавието "Да останем деца" в своята рубрика, която започна в "Дневник". И най-същественото всъщност е да установим здрава връзка с Бога още в началото на духовното си пътешествие. И да не искаме да стигнем до края още преди да сме започнали, защото това е невъзможно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!