Половината от бедните, или към 500 000 души, преживяват с по-малко от 5 лева на ден, изтъква "Новинар" като пояснява, че са използвани данни за потреблението на стоки и услуги. Най-тежко е положението на многодетните семейства, на домакинствата с безработен съпруг, както и на хората с основно и по-ниско образование.
Ромите са 10 пъти по-бедни в сравнение с останалите, отбелязва "24 часа". Най-малко образовани са ромите. Нищетата сред тях е 10 пъти при българите, допълва "Новинар" и не пропуска още един факт - всеки трети нашенец няма завършена гимназия, въпреки че образованието у нас е все още безплатно.
Знаем колко сме бедни, а все се стряскаме, когато прочетем в цифри измеренията на бедността, коментира същото издание. На фона на тази бедност фактът, че има натрупани 5 млн. лева непотърсени печалби в тотото, е повече от абсурден. А може би една от причините да сме бедни е, че пренебрегваме малкото, вечно чакайки недостижимото голямо, смята "Новинар".
"Сваляйте данъците, увеличавайте акцизите!" - това е рецептата, която дава икономическият съветник на правителството Стенли Фишер, отбелязва "Труд". "Данъците в България са високи. Те трябва да се намалят в дългосрочен план, за да се стимулира икономиката", казва вицепрезидента на щатската "Ситигруп". Според него, ако има постъпки за намаляването им, това може да повиши заетостта, пише още "Труд".
Статистическите данни за безработицата сега са много високи. Съществува някаква заетост в сивата икономика, което прави реалната безработица малко по-малка, но проблемът продължава да си съществува и той не трябва да се пренебрегва, отразява коментара на съветника "Демокрация". Никога не приемайте, че това, което казва Международният валутен фонд, винаги е правилно. Правете собствени анализи на всичко, което имате намерение да предприемете, и когато имате съгласувано споразумение, изпълнете го", е съветът на премиерският съветник Стенли Фишер, подчертава "Монитор". Бившият директор на МВФ смята, че финансовият министър Милен Велчев гледа "под лупа", което подписва с фонда, допълва изданието.
С нов закон по ирландски модел погват тайните милионери, разкрива "Труд". Законът е подготвен от МВР и целта му била да бъдат подгонени собствениците на незаконни доходи. Според министър Петканов бъдещият закон ще замени текстовете, преследващи нетрудовите доходи в сега действащия Закон за собствеността на гражданите, обяснява изданието. Предвижда се тайните милионери да бъдат разследвани от спецкомисия, съставена от служители на вътрешното министерство, данъчни и митнически инспектори, експерти от финансовото разузнаване. Ако не могат да докажат произхода на доходите си - имотите им отиват в полза на държавата.
Вадят имотите на всички магистрати, съобщава в тази връзка "24 часа". Съдии, прокурори и следователи ще трябва да декларират доходите и имуществото си пред Сметната палата всяка година до 31 май, пише вестника. Това е една първа крачка за въвеждането на антикорупционни мерки и повече прозрачност как нарастват доходите на магистратите, обяснява пред "24 часа" правосъдният министър Антон Станков. Той се надява, както пише изданието, предложените промени в Закона за съдебната власт да бъдат приети до лятото и да започнат да действат.
Правят и съдебна полиция, добавя "Новинар". Най- голямата пречка пред бизнеса сега е съдебната система, изтъква "24 часа" изказването на вицепремиера Николай Василев по време на дискусията за и против царския фактор. Факт е, че доверието в управлението пада, цитира вицепремиера "Труд". Според Николай Василев обаче през пролетта и лятото този процес щял да спре, защото тогава хората нямало да плащат високите сметки за ток и парно.
Центърът за либерални стратегии изправи вчера един срещу друг Василев и зам.-председателя на ОДС Пламен Орешарски в публичен диспут "Царският фактор - година по-късно", информира "Труд". "Икономиката все още не е срутила въпреки управлението ви, но ще съсипете всичко, което направихме", отбелязва изданието контраатаката на Орешарски. Явно почтеност има само в някои банки, в които работят братя на министри и съпруги на зам.-министри, предава част от изказването на Орешарски и "24 часа".
, Вестникът маркира още от основните дуели по диспута за царския фактор: "Пиша на народа оценка 3,50 за избора на царя" - Евгений Дайнов, "Без Симеон нямаше да има Надежда и Станишев", отговаря опонентът му Емил Кошлуков. Очакванията на хората за бързи решения не са преодоляни, изтъква социоложката Боряна Димитрова. Иде нов модел 3+1, вотът не е важен, твърди колегата й Андрей Райчев. "Фашизъм, ако катастрофираме за НАТО и ЕС", отбелязва прогнозата на социолога часовият вестник. Какво става с електората? Избирателите на НДСВ спаднаха до нормалните 10-20% и спадът вече спря. БСП е 20-25%. СДС спря да пада на ниво 10-12% и ще се възстановява. Дали в създалата се дупка, празно пространство, би могла да се намести националистическа, фашизоидна партия? Може, ако стане катастрофа по пътя на България към Европа, излага подробно тезата на Райчев "24 часа".
Ако някой се опита да прави фашистка партия, проблемът му е, че няма българска идеология. Внасят модели от чужбина и те трудно ще покълнат на българска почва, изтъква като контрааргумент социологът Юрий Асланов. В същото време, отбелязва Андрей Райчев, тече дълбинен процес, който е от 10-12 години - заради обедняването продължава декласирането на милиони хора. Те отпадат от средната класа. Предстои хората да се разделят със собствеността си ? чрез разпродажба или поради амортизация, прогнозира социологът на страниците на часовия вестник. Митът за царя послужи като обезболяващо за 1 година. Сега хората искат ново обезболяващо средство. Това, което може да се случи, е да се появи алтернатива на политическия модел и търсене на алтернативен политически модел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!