Върховният административен съд отмени скандално постановление на Министерския съвет от декември м.г., с което се определят пределните цени на лекарствата, съобщава "Демокрация". И припомня, че именно това постановление предизвика в началото на годината хаос в аптеките и заради него от ОДС поискаха вот на недоверие на кабинета Сакскобургготски.
"Труд" пък от първа страница, покрай проблемите на залесяването с фиданки, се вълнува от въпроса: кой източи "Кремиковци". И цитирайки вицепремиера Василев, пита как така, само за пет месеца, дълговете на комбината са нараснали от 163 на 267 млн. лв. и кои са фирмите, участвали във всичко това? Защото става дума за сума от порядъка на 0,5% от брутния вътрешен продукт на България.
В тази връзка "Новинар" пък отбелязва, че държавата затяга контрола над комбината.
Тревогата на "24 часа" пък е най-вече от пазара на дрехи в България, който бил абсолютно безконтролен. Проф. Иван Хардалов от Химикотехнологичния университет вчера съобщава данните от проучване, според които в дрехите, продавани у нас, имало опасни химически вещества. От тези отрови не били защитени дори хората, които си купували маркови дрехи. Най-рискови били дрехите от Китай, Виетнам, Индия и Корея. Те съдържали азиатски бои, забранени за употреба в ЕС. Веществата можело да причинят алергии, а най-вреден бил формалдехидът, който е канцерогенен, но се слагал в дрехите, за да не се мачкат.
А иначе - продължава скандалът с митниците и британската фирма "Краун ейджънтс". "Ще накажем нарушителите, ще открием подбудителите" - виждаме премиерът Сакскобургготски да се заканва под челното заглавие на "Труд". Впрочем репликата е от вчерашния парламентарен контрол. След което "Труд", от своя страна, твърди, че Сакскобургготски се е оплел в закона. Защото първо е говорил, че е имало тръжна процедура с участието на още четири фирми, които да поемат митниците, а след това ? според предварително написания текст, е заявил, че реформите в митницата са държавна тайна и не са необходими никакви конкурси.
Изданието се обръща й към лидерите на основните политически формации. Според Сергей Станишев от БСП в страната вече се задава управленска и политическа криза не само заради договора с "Краун ейджънтс", но и заради цялата работа на управляващите. Надежда Михайлова пита кой определя дали един договор има отношение към националната сигурност? Вътрешният министър или Костадин Паскалев, който дава тази идея в стенограмата?
А "24 часа" продължава да раздипля гафа на шефа на парламента Герджиков, който даде коридори срещу Ирак, без никой да го пита. И припомня, че председателят на парламента направи това в четвъртък пред румънската агенция "Медиафакс". Няма такова искане към България, заявява шефът на парламентарнат комисия по външна политика Станимир Илчев и го нарича "инерционна реакция от други взети решения". Факт, който обаче "Демокрация" определя в редакционния си коментар като "супергаф". И то по няколко причини.
Още преди години, припомня "Демокрация", парламентът отказа да гласува по време на косовската криза дадените въздушни коридори трасе по трасе. Защото това би превърнало коридорите в явни мишени. Ако се вярва на германския "Берлинер цайтунг", пише изданието, удари може да има през септември. И дотогава Ирак може да си разрабова ударите с отправна точка нашите летища. Вестникът се пита: откъде накъде шефът на парламента трябва да разработва военната тактика?
А сега към още една пареща тема, този път от миналото: "Ние очистихме Георги Марков" - с такова заглавие и огромни букви излиза "Монитор". Признанието е на бившия шеф на политическата полиция Димитър Иванов, сегашен издател на вестник "Република" и (което е още по-интересно) - направено е пред полския "Газета виборча". След което виждаме и факсимиле от Интернет-версията на "Газета виборча", където се цитират думите на Димитър Иванов.
"Монитор" прави и своя проверка по случая, обажда се във Варшава и оттам авторът на публикацията Яцек-Хуго Бадер заявява, че в присъствието на двама журналисти и на преводачка е разговарял с бившия шеф на ДС. "Това е пълна измислица", опровергава пред "Монитор" въпросният Димитър Иванов и заявява, че не разполага с никаква информация по делото на писателя Георги Марков, убит в Лондон, откъдето тръгна версията за т.нар. "български чадър".
А иначе "24 часа" скланя, че един е царят, но се пита кой е неговият пророк след смъртта на Ванга. След което цитира думите на баба Ванга към Симеон: "Аз не те виждам да дойдеш. Дано да дойдеш, но аз не те виждам", което мнозина разбирали, че му се изплъзва короната.
Симеон пък си харесва министрите, чуди се в анализ "Труд". Изданието обаче говори и за някакъв много сложен план, в който царят щял да се отдръпне и да даде властта на тандем Бойко Борисов-Надежда Михайлова. Но засега това люто се отричало от всички.
Това потвърждава и "Демокрация", която в големия си редакционен анализ говори за сегашното управление като за "българския юпиенд", в който всички се питат заради какви амбиции се върнаха дечицата на лейтенант Шмид.
А "24 часа" дава рецептата как се печели "Оскар". И препоръчва на нашите кинаджии да четат класиката. Защо ли? Ами защото, пише "24 часа", малцина помнят, че Вазов има стихотворение, което се казва "В окопа". В него се говори за това как сред кръвопролитно сражение един до друг лежат българинът Петко и сърбинът Йово. Какъв сюжет за филм, а? Най-интересното обаче е, припомня изданието, че тази година чуждоезичен "Оскар" взе босненския филм "Ничия земя". И с какво впечатли той американската киноакадемия? С това как по време на войната в Босна на ничията земя лежат сърбин и босненец. Следва драматичен разговор, но злото е сторено. Да ви звучи познато?
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!