"Лк куват ни без пари и в частните болници", отбелязва "24 часа". След което изданието уточнява, че за всичко това ще плаща здравната каса. Нововъведението станало възможно, защото била променена наредбата за достъп до болничното лечение. Оттук насетне, твърдят от здравната каса, лекарите могат да издават направления за приемане и в частни, и във ведомствени клиники. Условието е тези болнични заведения да имат договор с касата за някои от 40 групи болести, финансирани от осигуряването, а пациентът ще плаща само 2 лв. потребителска такса за дневен престой.
"Демокрация" също отбелязва новината във водещото си заглавие, но уточнява, че ни чакат допълнителни разходи в зъболечението - от 3 до 7 лв. Ще доплащаме за лечението на зъб, защото от тази година понятието безплатна помощ при зъболечение вече не съществува. Гражданите имат право на един преглед, една пломба и вадене на един зъб. От съюза на стоматолозите обаче настояват общините да открият безплатни кабинети за спешните случаи.
"Свалят таксата смет в София" - е водещото заглавие на "Труд". Изданието обаче тутакси уточнява, че това се очаква да стане днес и ще е своеобразно търсене на прошка от страна на общинарите. Облекчението за джоба на гражданите щяло да е около 25%. Съветниците от БСП поискали това да стане още на 4 февруари, ала кметът Софиянски отначало бил против и едва склонил. От общинската данъчна служба съобщават, че били готови да върнат надвзетите суми или да ги компенсират от други данъчни задължения. В подкрепа на намалението на такса смет, "Труд" публикува фотография от 17 март, неделя, 8,30 ч. сутринта от столичния квартал "Младост-3". Гледката е на камара боклуци, неприбрана от събота, доколкото въпреки непосилната такса смет фирмите концесионери продължават да се оплакват, че им липсват средства за почистване.
И това не е единствената екологична бомба в днешната преса. "Новинар" излиза със заглавието за истинска биологична бомба, която цъкала в центъра на София. Става дума за моргата към Александровската болница, където в хладилни камери гниели 80 тела поне от две години. Това е потенциално огнище на зарази, категоричен е шефът на Съдебна медицина доц. Николай Ненков. Достатъчно било да започнат жегите и из квартала плъзвала зловонна миризма, да не говорим за родилките от отсрещното АГ отделение, които живеели в страх от зарази.
Що се отнася до събитията във вътрешнополитически план, днешната преса ги третира в рубриката "без изменение". "Труд" за пореден ден съветва тружениците на Новото време да се поразмърдат, защото това време навлиза в цайтнот. На 31 март, пише "Труд", ще преместим стрелките на часовника с час напред. Тогава обаче един друг часовник, който се намира на "Дондуков 1" ще отбележи 251-я ден от обещаните 800 дни. А на 27 октомври, продължава да пресмята изданието, тези дни вече ще бъдат 461 - тоест преполовени, че и отгоре. Така че "време нема, действайте" е съветът, който "Труд" дава на царското движение.
"Демокрация" обаче твърди в редакционния си коментар, че "сценарият просто се повтаря". И съзира в подготвяната сделка за замяна на дълга повторение от юли 1994 г. Тогава и правителството на Беров е подготвяло сделка с брейди книжата. И тогава се бързаше, припомня "Демокрация", говореше се за пропуснати ползи. После БСП подкрепи сделката, Беров подаде оставка, социалистите влязоха във властта, но огромните плащания затиснаха икономиката ни. А огромната инфлация изяде спестяванията на милиони българи. Дано историкът Първанов, днес президент, има достатъчно памет, призовава го "Демокрация". И дано се намеси, за да не се повтори гибелният сценарий. "24 часа" също не пропуска темата и в обширен анализ се пита за какво става дума при сделката с дълга - за успех или за провал. "24 часа" определя изчисленията по дълга, приведени от Иван Костов като впечатляващи, изказва и някои свои резерви относно това можеше ли условията до сделката да бъдат по-прозрачни и публично оповестени и накрая заявява, че е сигурно едно - че липсата на политически разум само ще влоши нещата. В интервю за "Монитор" икономистът Венцислав Димитров пък твърди, че една такава сделка с дълга има плюсове, има и минуси. Но едно било сигурно - че най-много ще спечелят посредниците. И лично на него не му било ясно как един човек - в случая министър Милен Велчев - може сам да взема подобни решения.
Покрай другото изданията не пропускат да се занимават с рейтинги и политическо доверие. В интервю за "Труд" ген. Бойко Борисов моли социолозите да го махнат от рейтингите, да спрат да го противопоставят на Симеон и да го сочат за бъдещ премиер. "Демокрация" цитира думите на синята лидерка Надежда Михайлова, че спадът на доверие към НДСВ дестабилизира страната, защото не е нормално да има парламентарно мнозинство, което да се ползва само с подкрепата на 11% от избирателите. Надежда Михайлова обаче подчертава, че дестабилизацията идва не от опозицията, а от грешките в управлението. Водеща новина за "Новинар" пък е оценката, която лидерът на социалистите Сергей Станишев е дал в Габрово на сeгашното управление. А тя е, че управлението на НДСВ било вредно за хората, често се нарушавала парламентарната демокрация, нямало достатъчно прозрачност, а се виждала и явната некомпетентност на управляващото мнозинство. Пред "24 часа" социоложката Мира Янова от МБМД твърди, че министри депутати и съветници всъщност са източили рейтинга на Симеон. И че царят най-сетне започва да проумява това, вече се озърта към медиите и дори се готви за скок. Но Надежда също, категорична е Янова, имайки предвид подемът в СДС след синята национална конференция. Така че всичко било въпрос на време.
На този фон "Монитор" ни връща за пореден път към трагедията в дискотека "Индиго" с факсимилета от документи, които показват, че дискотеката е работила с менте-разрешително. А то, твърди изданието, е било издадено на 13 април 2000 г. от тогавашния главен архитект на София Стоян Янев. След трагедията на 21 декември оригиналът на документа мистериозно изчезнал от архивата. Лицензът за алкохол пък е бил издаден безпрепятствено от кмета Софиянски, който от своя страна твърди, че всички регистрации ги има в общината, но не разбира защо въпросите са към него, след като обектът не е общинска собственост.
А от страниците на "Труд" политологът Огнян Минчев не крие притесненията си от безстопанствеността към външната ни политика. Според Огнян Минчев сегашният кабинет нямал никаква стратегия към външната политика, което се доказвало от поне няколко неща. "Първо, кабинетът прекратил активната балканска политика на България. Второ, повече от мътен останал международният старт на премиера Саокскобургготски. Защото неговата международна дейност започна със срещи с премиера на Румъния, с президента на Украйна и с краля на Йордания", припомня политологът Огнян Минчев. И едва ли някой можел да изведе обобщение от тези срещи. И накрая, виждал се явен застой в дейността по присъединяването ни към НАТО и то след толкова успехи и след като във войните в Косово и Афганистан България бе съюзник на пакта. "Ще бъде глупаво и израз на пълно безхаберие, твърди Огнян Минчев, ако проспим момента и от немарливост или недоглеждане останем извън границите на НАТО и извън очертанията на развития демократичен свят".
Българският печат днес - 18.03.2002 год.
"Лекуват ни без пари и в частните болници", отбелязва "24 часа". След което изданието уточнява, че за всичко това ще плаща здравната каса. Нововъведението станало възможно, защото била променена наредбата за достъп до болничното лечение. Оттук насетне, твърдят от здравната каса, лекарите могат да издават направления за приемане и в частни, и във ведомствени клиники.
18 март 2002, 10:42
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!