"Бл лкан спря", за втори пореден ден отбелязват изданията. Може би защото 600 българи са изоставени по света от националния превозвач, подсилва тревогата ни "24 часа", наблягайки в заглавието си именно на този факт. Защото сънародниците ни висят по летищата без пари, билети и визи. Само вчера от летището в София не са излетели самолетите до Москва, Будапеща, Атина, Париж, Франкфурт, Лондон и Виена. И само полетът до Тел Авив не е бил отменен.
Нищо чудно тогава, че Агенцията по приватизация е сезирала прокуратурата заради "Балкан", отбелязва в. "Пари". Въпросът е какво се случва и кой кого излъга, пита в коментар "Демокрация". И припомня, че 1999 компанията бе купена за 150 000 долара от "Зееви холдингс". Година по-късно обаче е станало ясно, че договорът е нарушен. И "Зееви" е бил глобен с 2 млн. долара, а после и още 950 000 золара. Но Гад Зееви не си е платил глобите. И държавата има някаква вина, отбелязва "Демокрация", затова че не си е потърсила парите. Защото сега "Зееви" тръгнаха да ни съдят в Париж, а ние пък ги дадохме на прокуратурата. На цели две страници "Труд" също изследва "скандалът с "Балкан". От тях научаваме, че освен, че няма застраховки, "Балкан" вече не разполага и с гориво, заради неплатени сметки. Както и че кабинетът бил склонен да обяви компанията във фалит, а БСП искала по случая извънредно парламентарно заседание в събота.
И още едно следствие от кризата с "Балкан" - 10 български журналисти и адвокатът Владимир Шейтанов са блокирани на летището в Малта. Причините: първо, те са закъснели за полета, защото в Триполи не признавали билетите на "Балкан". След което изтекъл и срокът на визите им, а без шенгенска виза, те пропускали полет след полет на летището в Ла Валета, докато нашите консули във Виена и Рим се опитвали да уредят нещо. "Делим хляба на 114", така съвсем не на шега, те отговаряли по мобилните си телефони на въпросите на "24 часа" как всъщност я карат. Първо изяли сандвича на колежката си от БТА, после случайно намеерн шоколад "Своге". И едва вчера, след теглене на чоп, изглежда обратно към София са тръгнали представителките на БТА и "Демокрация" , както и операторите на двете телевизии.
Толкова с "Балкан". Иначе изданията отделят внимание - но без престараване - на вчерашните парламентарни дебати, където отбелязва "Новинар", пак нищо не се случи. И затова пак днес ще се гласува вота, съчетан с предложение за промяна в конституцията. Но "Кабинетът ще оцелее, основният закон също", е прогнозата на "Новинар". Същата е и прогнозата на "Труд" относно ремонта на конституцията с цел да отпадне имунитета на депутати и магистрати. Народен съюз и Евролевицата няма да подкрепят начинанието, отбелязва "Труд", така че всичко ще си е като дим без огън. "То се видя кой кое" пък е коменатрът на "Демокрация" по случая. Която впрочем недоумява защо на депутатите да не е достатъчна неприкосновеността на тяхното слово, а искат да са защитени и в случай, че извършат кражба или пътнотранспортно произшествие. А според в. "Дневник" проблемът е , че нещата се поставят на неправилна основа. Изданието е съгласно, че промени в конституцията са необходими, но намира, че сегашният парламент е поизчерпил кредита си. Затова "Дневник" озаглавява коментара си "Стига със старата дъвка", призовавайки тези промени, необходими за членството ни в ЕС.
От своя страна "Стандарт" обаче държи да ни покаже, че може да има и изненади в политиката и излиза със заглавието "Премянов разцепва БСП предизборно". И твърди, че в събота може би ще станем свидетели на нова лява коалиция, в която освен "Открит форум" на Премянов, щели да влязат еколозите на Гайтанджиев, зелените на Каракачанов и "БКП Георги Димитров" на Емил Христов. Целта била, уточнява "Стандарт" да се сплотят разочарованите от Георги Първанов. Но това, отбeлязва дори самото издание е хем изненада, хем не чак дотам.
А иначе. Иначе всички издания следят и случващото се в БНР. Протестът е в ден 10, тържествено отсича на цяла страница "Труд". Но сетне сменя тона си, защото осем души вече заплашват да обявят гладна стачка. Поетът Анго Боянов вече гладува в защита генералния директор Бориславов. Или, по-точно, е уточнил Боянов, неговата стачка е протест срещу незачитането на държавните институции и на законността в България. В държавата цари простащина, категоричен пък е пред "Стандарт" режисьорът Теди Москов, който отказва да се произнесе по радиодрамата, защото не бил компетентен. Но пък се произнася по това, което виждал - че изпростяваме. За него мощният взрив на чалгата бил доказателство на паданието на духа. А лично Теди Москов признава, че не проумява вцепенението пред тази музика, оживлението сред слушателите, при това съпроводено със сексуално помръдване на ханшовете. И след всичко казано от Теди Москов просто ми се иска да повярвам в оптимизма на епископ Йозеф Хомайер, председател на Комисията на римокатолическата църква към ЕС, който пред "Демокрация" отстоява българското място в европейския диалог. Европа има своята душа, твърди епископ Хомайер и смята, че различията между православни и католици, които са исторически, вече са останали в миналия век. Затова и формулата на бъдеща Европа според него е следната: да бъдем заедно.
Българският печат днес - 16.02.2001 год
"Балкан спря", за втори пореден ден отбелязват изданията. Може би защото 600 българи са изоставени по света от националния превозвач, подсилва тревогата ни "24 часа", наблягайки в заглавието си именно на този факт. Защото сънародниците ни висят по летищата без пари, билети и визи. Само вчера от летището в София не са излетели самолетите до Москва, Будапеща, Атина, Париж, Франкфурт, Лондон и Виена.
16 февруари 2001, 11:35
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!