"Труд" се шегува дали погледът на премиера Кобургготски не е зациклил на буквата К и дали след Ка-чакова, Ка-царчев и Ка-рабаджаков, жертва на своята фамилия няма да стане и министърът на държавната администрация Димитър Калчев. "24 часа" прави кратки портрети на "тримата, които паднаха първи" и ги характеризира така: "За Качакова се знаеше, че искаше да е икономически вицепремиер, но не стана. Жалко за нея". Ганчо Карабаджаков, твърди изданието, пък бе известен като зам.-министъра на културата, който бе еротичен художник и пийваше вкъщи. По повод на уволнението си Карабаджаков не скрива какво мисли за началника си Божидар Абрашев, твърди, че дължи лоялност не нему, а на българската култура, и още заявява, че си отива, защото не можел "да лази и да остави след себе си лигава следа, която в Министерския съвет се наричала "добро възпитание". Колкото до Атанас Кацарчев, "24 часа" е категоричен, че грешки заради данъците и лекарствената политика са му взели главата. "Демокрация" пък подчертава, че разводът между Василев и Качакова е станал публичен, сега се мислело кой да влезе в бордовете на "Булгартабак" и ДСК. "Труд" дава думата на Любка Качакова, която твърди, че е "знаела, че ще изгори". Интервюто отново е взето на части от журналистката Валерия Велева, и то още от миналия петък, затова Качакова до последно смята, че Симеон няма да разпише уволнението й. То обаче завършва с потрес от вчерашните думи на Николай Василев, че тя не била лоялна и не можела да работи в екип. "Изглежда не съм познавала Николай", скръбно констатира г-ца Качакова, която на предишни страници във вестника виждаме да размахва фланелката "Срам ни е от вас".
"Монитор" пък се е заел с един от съветниците на кабинета в сянка - небезизвестният икономист проф. Владимир Квинт, и го подпитва за връзките му с Ганев и сектата на Муун. Само изучавам икономиката на България, изненадващо казва Квинт, макар доскоро да се хвалеше със съветите, които давал на Симеон и неговото движение. Сега обаче Квинт отказва да отговаря на всякакви въпроси, най-вече относно Стоян Ганев, и заявява, че с кого се срещал си било лично негова работа. След което пред "24 часа" Владимир Квинт отново се представя като правителствен икономически съветник и изненадващо заявява, че на страната ни били нужни хора като Стоян Ганев. Наистина се объркваме.
В същата светлина са и анализите в пресата. "Демокрация" твърди, че в неяснотата трябва да се проиграват варианти. Защото не е ясно: уволнен или повишен е Стоян Ганев? Гони ли го или го спасява премиерът Кобургготски? Част от многоходова игра ли е всичко това или временен завет от интриги? Ала как да провидим иззад лондонската мъгла и медийния смут, излъчван от кабинета, пита се "Демокрация". И определя ситуацията така: като маневри по оттеглянето на Симеон от най-странния експеримент в най-новата ни история.
"24 часа" пък съзира друго: че царят и Софиянски са започнали да делят територии. И дори разкрива някакво твърде странно и дългосрочно споразумение: Софиянски - премиер през 2005 г., Симеон - президент през 2007 г. Дето се вика - с петилетки напред. Диагнозата на Евгений Дайнов от страниците на "Труд" е малко по-различна. И тя е: пълна немощ на политическия елит. Властта не търпи вакуум, припомня политологът, а в момента управлението прилича на обсадена отвсякъде крепост. И доколкото параноята "нас ни клатят всички" според Дайнов е характерна за края на едно управление, именно това обяснявало и защо царистите като цяло са все едно взети от филм на ужасите: погледнеш го - младеж, взреш си внимателно - разпадащ се старец. По тази причина заключението на политолога е повече от нерадостно: вървим към т.нар. "провалени държави" - термин, използван предимно за Албания, Беларус, Афганистан и Молдова...
На крачка сме от диктатурата - това пък твърди в ексклузивно интервю за "24 часа" царската депутатка Диляна Грозданова, която е и политически секретар на партията на Стефан Софиянски. От интервюто на Диляна Грозданова научаваме и как зад кулисите се регулират медиите в България. Когато парламентът избираше квотата на СЕМ, разказва Грозданова, при нас дойде Стоян Ганев и просто ни донесе списък с имена, казвайки: "Ето това са имената, които премиерът поръча да ви съобщя. Гласувайте ги." И което е още по-интересно: от списъка останала непрочетена само една кандидатура - на Анна Хаджиева от Радио Пловдив, която пък сега Милена Милотинова внася в парламентарната зала. Според Диляна Грозданова като шефка на медийната комисия Милотинова е допуснала много гафове, особено с това, че не е проверила членовете на СЕМ чрез комисията за досиетата, и би следвало да се оттегли.
"Труд" пък съобщава как вчера прокуратурата е взела становище, че бившата генерална директорка на БНТ Лили Попова и управителния съвет са освободени нецелесъобразно от СЕМ. С което, коментира изданието, кашата в медиите става пълна. И явно ще излезе, че в Новото време някои се мислят за по-високи от закона.
На този фон явно нищо вече не може да ни смае. "Новинар" и "24 часа" все пак отбелязват паниката в Благоевград, след като земетресение 4-та степен по Рихтер удари България.
А иначе - да не забравяме, че е 19 февруари. "Демокрация" припомня, че на този ден за 129-и път почитаме паметта на Апостола. От своя страна "Труд" извежда на първа страница думите на Васил Левски: "Да бъдем равни на другите европейски народи зависи от нашите общи задружни усилия". Ала в политическата суматоха - кой да чуе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!