"Дш шите им отлетяха", "Хиляди плакаха за децата от Индиго" - "24 часа" и "Новинар" припомнят от първите си страници за трагедията, 40 дни след нелепата смърт на 7-те деца, загинали задушени и смазани пред дискотека Индиго. Приятели, съученици и близките на загиналите, както и хиляди столичани запалиха снощи свещички пред бившата дискотека в памет на загиналите. Венец в учителската стая, свободни часове на учениците, за да отидат на панихидата на приятелите си и много сълзи белязаха 40-те дни от гибелта им.
И след тъжния спомен вестниците се връщат към ежедневието ни със заплашителни заглавия като: "Заражда се бунт срещу данъците" - "Новинар"; "Намалете робските данъци" - "Труд". Новата данъчна революция омете до шушка джоба на българина. Близо 350 000 занаятчии бяха ударени от увеличението на патентите. Торнадото "такса смет", повишена с 80-100% на места, изпразни портмонетата, но не помете боклука. И изобщо - народът пред бунт, общинари, опомнете се; София - скъпо и много мръсно; златният боклук; тежестта върху населението от данък сгради и такса смет се е увеличила средно с 250% през 2002-ра спрямо по-миналата година, алармираха от КТ "Подкрепа" - това са само част от изводите на вестника.
И реакциите не закъсняха: "ОДС вече искат вот на недоверие на кабинета", обявява "Демокрация" във водещото си заглавие. СДС се закани с вот на недоверие. БСП възропта: Това е издевателство. Президентът Първанов отсече: "Данъците са непосилни". Ами ето го така мечтаният от премиера консенсус, разсъждава "Труд". Нека обаче данъчната политика на кабинета бъде преразгледана. Не само защото данъците нямат нищо общо с предизборните обещания, а и за да им остане на управляващите кого да управляват. Защото отдолу вече се чува вопълът: да бяхте пробвали новото време първо върху кучетата!
Изобщо - защо вместо на цигарите да се поставят предупредителни надписи, такъв един не се постави и върху Министерския съвет: "Данъкоплатецът предупреждава, че това правителство е вредно за вашето здраве!", пита се "Демокрация". И е крайно време и Симеон, и министрите му да поемат своята отговорност, отсича "Труд".
Това надали обаче ще стане в скоро време, защото както се разбира от вестниците днес: "Жълтите се отказаха да настояват за оставки" - "Демокрация", "Жълтите депутати се отказаха от оставки" - приглася и "Новинар". Жълтите народни представители, които допреди два дни категорично заявяваха, че ще искат министерски оставки, снощи обърнаха позицията си. Почти целият кабинет дойде на заседанието на парламентарната група на НДСВ, премиерът обаче не я уважи. Накрая се оказало, че сбирката всъщност била посветена на подобряването на комуникацията между депутатите и министрите, пояснява вестникът.
И интересното е, че неговите депутати продължават да наричат Симеон нашия Лидер (с главно Л). Мъдрият и безпогрешен лидер и славещите го около него - това напомня за нещо, което се нарича култ към личността, пише "Труд". А това, което направи Симеoн на 26 януари, обаче е проява на властник, който публично заявява своята безпрекословна власт над поданиците си. А такава демонстрация на сила и цели речи в "По света и у нас" не помним от времето на Тодор Живков. Само дето Живков наричаше своята диктатура демократичен централизъм, а Симеон я нарече консенсус. Царят вече обяви и кой ще бъде новият 9 септември - това ще е 6 април, великият ден, в който той успя да прочете една цяла страница на български език. Как обаче хората, които бяха събрани на учредителното събрание, коментираха неговата гавра? Ами така: "Царят още веднъж показа, че е велик политик, а ние сме едни нищожества и когато той ни плюе, всъщност светена вода пръска по нашите чела." Е, тъжно е да гледаш как хората си продават авторитета, за да си запазят имунитета и едната синя лампа върху държавните мерцедеси, която осветлява жалкото им чувство и комплекс за малоценност, заключава вестникът.
И една далеч по-приятна новина - с джазконцерт на американски музиканти в петък в столичния клуб "Блек лейбъл уиски бар" започва проект за популяризирането на джаза в България. Инициативата е на радио "Джаз ФМ" и "София мюзик ентърпрайсиз", отбелязва "Дeмокрация". А в джазвечерите ще се включва и ще представя тематично големите джазимена и Досю от "Дюкян Меломан", който верните слушатели на РФИ-България добре познават от предаването му в събота от 16 ч.
И накрая - един доста странен за времето, в което живеем, въпрос: Кой цензурира Мартин Скорсезе. Защото в крайна сметка се оказа, че БНТ така и няма да излъчи шедьовъра "Последното изкушение на Христос", обявява "Монитор". Грехът да се мълчи, когато трябва да се протестира, превръща хората в страхливци. Не ни превръщайте в страхливци, призовава вестникът. А иначе наистина не е ясно защо поради някакъв неясен протест хората няма да могат да видят филма по романа на Никос Казандзакис, както и да се насладят на магичния саундтрак на Питър Гейбриъл. И въобще - докога ще търпим тези предсмъртни конвулсии на един фалшив морал, пита се вестникът. Защото какво толкова стресна родната ни православна църква и националната ни телевизия? Смелото хрумване да разкажеш по друг начин най-известната история на света - раждането и страданията на Христос. Или може би за хора като тях е твърде смела сцената и непонятно посланието на момента, когато Божият син казва на Мария Магдалена: "И всичките ти грехове ще бъдат опростени, защото много си обичала!"
Българският печат днес - 30.01.2002 год.
"Душите им отлетяха", "Хиляди плакаха за децата от Индиго" - "24 часа" и "Новинар" припомнят от първите си страници за трагедията, 40 дни след нелепата смърт на 7-те деца, загинали задушени и смазани пред дискотека "Индиго". Приятели, съученици и близките на загиналите, както и хиляди столичани запалиха снощи свещички пред бившата дискотека в памет на загиналите.
30 януари 2002, 11:04
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!