"По омени в кабинета и парламента" - "Новинар", "Парламентът може да поиска смяна на министри" - "Монитор", "Промени в кабинета - тази седмица?" - "Пари". Всички вестници извеждат днес като водеща темата за провалената учредителна конференция на партията НДСВ.
Премиерът отложи превръщането на движението в партия за 6 април, като категорично отказа да стане партиен лидер. Време е за оставки на министри и шефове в парламентарната група - веднага пък в един глас реагираха депутати след словото на лидера си. Който "Новинар" помества на първата си страница, сниман на провалилото се учредително събрание, със сълзи в очите, както не пропуска да отбележи вестникът. Всъщност за първи път Симеон разкритикува публично министрите си. Той обвини някои от тях, че кадруват, а депутати - че са забравили хората, които са ги избрали. Но всъщност от събота насам най-реномираните ясновидци ще трябва вече да блокират, ако трябва да гадаят какво ще му хрумне на Симеон Сакскобургготски, категоричен е вестникът. Защото лично той се подписа под поканите до учредителите. И след това ги обля със студен душ. А те пък реагираха така, сякаш са били подложени на благотворното влияние на гореща сауна, коментира вестникът. Защото всички ръкопляскаха и даваха вид, че са доволни. Само че положителният ефект от словото на Симеон се препъва в две неща. Първо - тъй познатата ни анонимност, която смятахме, че се отнася за партии в комунистическите общества, но в никакъв случай за движения с претенции за нов морал. Второто смущаващо обстоятелство се отнася до царската храброст да хвърляш ръкавица към собствената си парламентарна група. Защото след подобно публично шамаросване на коя партия ще разчиташ, за да управляваш, основателно се чуди "Новинар". Но пък явно предимството на царя и неговите маневри из парламентарната ни република, види се, не подлежат на оспорване.
Проблемът обаче е да не се окаже, че речта на Симеон е само опит за нов импулс, с който да бъде повъзбудена поизхабената народна любов, отбелязва "Монитор".
И всъщност, като се надникне под повърхността на нещата, става ясно, че това събитие е твърде негативно за българската политика и държава като цяло, тъй като тя се управлява от НДСВ в момента. Защото беше нанесен тежък удар върху единството на парламентарната група. Другото, което все повече хора започват да осмислят, са дългосрочните последици от политическата безотговорност на Симеoн Сакскобургготски, убеден е политологът Светослав Малинов пред вестник "Пари". Симеон отказа да се ангажира с какъвто и да било пост в партията. А тази политическа безотговорност достигна връхната си точка, когато започна да критикува и парламентарната си група, и министрите си. В един момент обаче човек започва да се пита каква отговорност носи самият Симеон.
Много му се насъбра на Симеон през изтеклата седмица. Провали се европейската му визита в Страсбург, защото беше решил да отлети в последния момент, а както се оказа, мъглите не са му подвластни. Последва злополучната учредителна коференция. Произнесе се и за по-ранното затваряне на АЕЦ-Козлодуй и така предизвика повсеместен ропот, отбелязва "Демокрация" в редакционния си коментар. И допълва във водещото си заглавие: "Посрещат Симеон в Козлодуй като национален предател"; без цар можем, без АЕЦ - не, ще скандират граждани на двата митинга, с които предвиждат да посрещнат премиера в Козлодуй. Иначе централата се лъска, както навремето за посещение на Тодор Живков, така сякаш идва благодетел, а не този, който закрива работни места и лишава местните хора от поминък, отбелязва вестникът. Енергетици призоваха чрез референдум да се реши съдбата на АЕЦ, отбелязва от своя страна "Монитор". В специално обръщение към премиера те отбелязват, че народът трябва да реши каква да бъде съдбата на централата, а не политици от Европа.
Всички публични действия на Симеон обаче са напълно излишни. Защото дали ще отиде да разгледа някоя нова модернистична изложба, или ще присъства на сутрешна литургия, правителственият скандал около затварянето на старите реактори е факт в публичното пространство, категоричен е "Демокрация". Факт е също така и нещо друго и много по-опасно - че премиерът проявява склонност да се ангажира с акции, които имат в повечето случаи неблагоприятен и несигурен изход и вредят на българските национални интереси, убеден е вестникът.
И след всичко това най-накрая една позитивна новина за ценителите на качественото кино - около 100 творби, 80 от които премиери, ще бъдат показани на шестото поредно издание на "София филм фест", което ще се проведе от 14 до 28 март. Балканското кино ще бъде един от акцентите на феста, като в рамките на програмата ще бъдат показани и много български филми, отбелязва "Демокрация". А селекцията на фестивала за първи път се координира от международен програмен съвет, който включва имена на световното кино като Вим Вендерс, Емир Кустурица, Кшищов Зануси, Тери Джоунс, Тони Палмър и Георги Дюлгеров. Което вече предлага всички предпоставки, отбелязва вестникът, купонът на годината отново да се получи.
Българският печат днес - 28.01.2002 год.
"Промени в кабинета и парламента" - "Новинар", "Парламентът може да поиска смяна на министри" - "Монитор", "Промени в кабинета - тази седмица?" - "Пари". Всички вестници извеждат днес като водеща темата за провалената учредителна конференция на партията НДСВ. Премиерът отложи превръщането на движението в партия за 6 април, като категорично отказа да стане партиен лидер.
28 януари 2002, 11:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!