"См меон рефер във войната "Булгартабак"; вчера кабинетът спешно се събра заради Николай Василев и Любка Качакова и спора как да се продава гигантът", разкрива "24 часа" на първата си страница. "1300 лева е заплатата на шефа на "Булгартабак", отбелязва от своя страна "Труд". Кризата в управлението на "Булгартабак" обаче бе прогнозирана и проблемът не е в заплатата на неговия шеф, а в липсата на политически консенсус за развитието на тютюневия отрасъл, категоричен е "Новинар".
Кой срещу кого е при продажбата на цигарения гигант, от който чакаме между 100 и 300 милиона долара, пита се "24 часа". Според негови източници това били вицепремиерът Николай Василев и заместничката му Любка Качакова, която е и председател на борда на холдинга. Голямото пропукване между двамата великденци започнало, когато тя обявила, че "Булгартабак" струва 100 милиона долара. Това вбесило Василев пък, според когото реалната цена е три пъти по-висока. Ами, ще започне ли отстрел на млади юпита, пита се вестникът. И се позовава на свои източници, според които Николай Василев призовал премиера на среща на четири очи за отстраняването на заместничката си в противен случай заплашил, че ще подаде оставка. В крайна сметка кризата бе отдавна прогнозирана. Политиката на новото правителство бе насочена към прозрачна приватизация и управление на големите държавни фирми, отбелязва "Новинар". Казусът "Булгартабак" обаче е просто поредният ярък пример за неизпълнени предизборни обещания.
Такъв пример, какъвто е и този с неизпълненото обещание за намаляване на данъците, убедени са вестниците. Защото сега икономическата и данъчната политика на правителството взеха да приличат на наперената снаха и злата свекърва в една къща. Хем, трябва да живеят под един покрив, хем не могат да не си скубят косите. Та така и правителството - първо даде надежда, после набързо погреба илюзиите на дребния предприемач, че има бъдеще в родината си, отсича "Труд". И в резултат, тих протест и сълзи изпълниха вчера данъчните служби. Изтече и последният ден за деклариране на дейностите, облагани с патентен данък. Като андрешковци дребните търговци и занаятчии вадеха скритите си кесийки, за да не погребат завинаги онова, което сами са създали. И за да работят макар и трудно, но поне законно. Само че, въпреки тези, които се оказаха най-съвестни, подадените декларации са значително по-малко от тези през 2001 г., изчислява "Демокрация". Което означава, че много от малките фирми смятат или да преустановят дейността си, или започват позабравената игра на криеница с данъчните. Въпросът обаче е защо управляващите от НДСВ трябваше отново да събуждат позадрямалия Андрешко, пита се вестникът. Като вместо това можеха просто да спазят предизборните си обещания и да намалят данъците. И сега, вместо да мислят за развиване на бизнеса си, собствениците на фирми ще дебнат кого да оставят в блатото. А от подобно нещо само България може да затъне в калта.
И поредната създала се абсурдна ситуация, вълнуваща пресата - обжалват избора на висши съдии - "Новинар"; Срив в съдебната система, и Върховният административен съд не бил законен" - "Труд". Поводът е внесената жалба във Върховния административен съд, че за шеф на ВАС и на Върховния касационен съд са гласували нелигитимни членове на Висшия съдебен съвет. Стабилността на съдебната система е пред тотален срив, предупредили вчера магистрати, поискали да бъде обявена нищожността на самия Върховен административен съд.
И другата съдебна новина - "Втори експрепремиер на разпит", обявява "24 часа". Разпитват Жан Виденов за Минералбанк, допълва "Труд". При финансовото състояние на държавата и изчерпването на ресурсите й през 1995-96 г., не бе възможно да се отделят средства за стабилизиране на банковата й система, заявил Виденов в съда. Той бе разпитван по дело срещу бившите шефове на банката.
Съдбата на децата, особено след разигралата се трагедия пред "Индиго", и това как сигурността им може да бъде осигурена продължава да бъде водеща тема. Щом не другаде, а в самия парламент децата ни стават обект на търгашество, тогава защо се учудваме, че и на улицата те са прицел на престъпления, разсъждава в интервю за "Труд" Тодор Деянов, директор на фондация "Съвестин", която носи името на сина му, безследно изчезнал през 1999 г. Ако всичко, което се прави сега, след дъжд качулка, бе направено по-рано, надали щеше да го има и убийственият хаос. Какво се случва обаче с другите, изоставените, или така, както често ги наричаме, ничиите деца. Само за първите 10 дни на януари в добричката боница 12 новородени бебета са били изоставени от майките си. И сега те остават в зоната на ничиите - не могат дори да бъдат осиновявани, защото родителите им не са дали съгласието си за това. И никой не дава пет пари за тях, тъжно отбелязва "Монитор". Защото ако това продължава, простата сметка показва, че само в Добрич до края на годината изоставените деца ще бъдат 430. И затова ние сме тези, които трябва да се погрижим за тях. За тези, които дори си нямат майка, която да плаче за тях. И които сега са изоставени на произвола на съдбата.
Българският печат днес - 15.01.2002 год.
"Симеон рефер във войната "Булгартабак"; вчера кабинетът спешно се събра заради Николай Василев и Любка Качакова и спора как да се продава гигантът", разкрива "24 часа" на първата си страница. "1300 лева е заплатата на шефа на "Булгартабак", отбелязва от своя страна "Труд". Кризата в управлението на "Булгартабак" обаче бе прогнозирана и проблемът не е в заплатата на неговия шеф, а в липсата на политически консенсус за развитието на тютюневия отрасъл, категоричен е "Новинар".
15 януари 2002, 11:42
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!