Каквато и да е била целта и мечтата на игралите, те могат и да се окажат напразни, защото - Новогодишните ТОТО и лотария са нелигитимни, алармира "Демокрация". Според Закона за хазарта, в комисиите, които присъстват при тегленето на печелившите числа, трябва да има представители на Държавната комисия по хазарта. Тя обаче ще бъде ликвидирана в края на тази година. Така че в първите дни на януари 2002-ра година, когато ще се теглят новогодишните тиражи, бъдещото юридическщо лице Държавна комисия по хазарта все още няма да бъде учредено. Следователно просто няма как членовете на все още несъществуващата комисия да присъстват на тегленето на числата.
Първият царски заем обаче бе даден, оптимистично отбелязва "Новинар". Първите 20 хиляди формуляри за кандидатсдтване вече са разпратени по бюрата по труда в 18-те пилотни общини, където ще се раздават кредити. Отговор на всяко искане ще се дава най-късно до 10 рабатни дни. Колкото до първия заем - сляп печатар от Шумен ще получи микрокредит от 10 хиляди лева, за да закупи нова машина за печатницата си, уточнява вестникът. Фирмата на Тодор Андонов издава книги в малък тираж. С инвестицията той цели да разшири дейността си и да открие нови работни места. Печатарят ще трябва да върне парите за 4 години, като изплащането ще започне след 6 месеца, допълва вестинкът.
Какво ще се случи, отново след шест месеца, но този път с децата, желаещи да учат в гимназии. Само два изпита за влизане в гимназии, максималният бал ще е от 36 точки, разкрива "Монитор". Това гласи одобрената от просветното министрество наредба за прием след 7-ми клас за учебната 2002-2003-та година. Кандидат-гимназистите ще имат три астрономически часа, за да напишат темата по българска литература и да решат задачите по математика. Тестът, който ще е за децата, кандидатстващи в паралелките по изкуства, ще бъде с продължителност два астрономически часа и ще включва въпроси по литература и математика в съотношение 2:1. Обявени са вече и датите на изпитите - по български език и литература ще се проведе на 17.06., а по математика - на 26.06. Документите за кандидатстване ще се подават от 28.05 до 7.06.
И за тези, за които напомнянето за прибилжаващите изпити звучи доста стряскащо, една далеч по-позитивна новина от "Демокрация" - ваканция ще има, докато не преместим озоновата дупка. Докато климатът над Балканите не се затопли, учениците остават във ваканция. Разработваме и стратегия и за преместването на озоновата дупка, цитира вестникът министърът на образованието Владимир Атанасов. Засега ваканцията щяла да продължи до 18 януари, а пролетната няма да бъде намалена.
И след ежедневните проблеми, правейки опит за равносметка, вестниците обръщат поглед и към отиващата си година. Защото, както отбелязва "Новинар", в края на годината е прието да се правят равносметки и пожелания за следващата. А векът се е сменил. И първата му година ни донесе повече несигурност. Днес вярваме в неопределеността на настроението, в преходността на ценностите и изменчивостта на чувствата, разсъждава и "Демокрация". Дано през следващата година да имаме изострени сетива за неповторимостта на съвремието. Повечето от нас обаче едва ли ще седнат да отмятат за кого са гласували на изборите или пък как се е променил светът след атентатите в Съединените щати. В личния ни календар ще останат сватбите, бебетата, разделите, погребенията, убеден е "Новинар". За догодина пък отново ще планираме само хубави неща с надеждата повечето от тях да се случат, а тъжните събития да са по-малко. И дано през 2002-ра да можем да спрем най-сетне да си пожелаваме, ако не сме по-добре, поне да не сме по-зле. И да не мислим как да оцелеем, а да има за какво да мечтаем.