"Труд" извежда друга трудова злополука на първа страница, съчетана с лекарско чудо: екип на болницата "Царица Йоанна" зашил почти напълно отрязана ръка на 27-годишен младеж, който пострадал, докато работил на дърводелска машина. На снимката от първа страница виждаме как сега той се опитва да движи пръстите си.
"Банкоматите изгърмяха" - с това предколедно пък е принуден да ни поздрави "24 часа". И превръща новината в тема на броя си, което е обяснимо: парите на близо 1 млн. българи са в банкови карти. Но вчера между 11 и 13 ч. е имало пълен срив в системата на плащанията. "24 часа" се заема да проучи случая след вълна от обаждания и установява следното: повечето банкомати не са давали пари, но за сметка на това са гълтали картите, след което излизал ироничния надпис "Благодарим ви". Хора от цялата страна са изпаднали в паника, разбирайки в един момент, че ще останат без пари за подаръци точно преди Коледа. Вината за аварията била на националния оператор "Борика", обяснили банкери. Гафове с банкомати имало и през последните дни, признали от ДСК. Хора се оплаквали, че и ако си платят тока по електронен път, информацията не стигала до касите на "Енергото".
Тъкмо преди празниците "Новинар" съзира внос на стотици хиляди тонове несъответстващо на документите месо - птиче, говеждо, свинско. Затова тръгвали и хайки срещу незаконния внос. НСБОП била взел мерки, заедно с Националната ветеринарна служба и битката продължавала.
А иначе - пържолите поскъпват преди празниците, констатира "24 часа", но българските пуйки били все пак по-евтини от бразилските, френските и американските. "Новинар" изчислява, че празничната пуйка ще ви излезе между 30-40 лв, а елхите вече се продават по 20 лв. по пазарите. А "Труд" научава от новоназначения енергиен министър Милко Ковачев, че 10--процентното увеличение на тока ще влезе в сила тъкмо в последните дни на годината, тоест по празниците. "24 часа" изчислява и сметките на софиянци за парно, които щели да са значително по-високи през декември заради минусовите температури. Така че, както се казва - честито.
А иначе: няма човек чудо - това ни убеждава премиерът Симеон Сакскобургготски в специално коледно интервю само за "24 часа". Така той най-сетне нарушава мълчанието, а изданието дори извежда в курсив основните му послания, които са следните: не обещавам нещо, което не мога да осъществя; за реформите трябва консенсус; чака ни усилена парламентарна дейност; тези, които са по-горе, трябва да служат за пример. Конкретни примери или аргументи как ще се постигнат целите обаче липсват в интервюто, разпростряло се на цели две страници. С едно изключение: следвайки максимата small is beautiful (малкото е красиво), премиерът Кобургготски заявява, че се предвижда внасянето на закон за професионална подготовка, който да подготви у нас кадри по новите технологии. Щял да назначи и човек по болезнената тема наркотици. А коледното послание на премиера е следното: обществото ни е по-солидарно. И дано тези, които имат възможност, да доставят някаква радост по празниците на по-бедните и болните хора.
Днешните издания не пропускат и своеобразния протест на шефа на парламента проф. Герджиков, който щял да подаде оставка на 1 февруари догодина, ако депутатите не спрат да гласуват с чужди карти. Мярката, подчертава "Труд", била насочена най-много към липсващите депутати от царското мнозинство, поради което Огнян Герджиков дал и първи знак - не посетил коледния купон на НДСВ. "Новинар" пък отбелязва събитието така: Герджиков обяви война на царските депутати и им даде отсрочка, за да се стегнат. Междувременно "24 часа" обаче ни показва как властта се весели. С лъскави рокли и шикозни костюми депутатите от НДСВ и ДПС, без да се вълнуват от бунта на своя председател, се събрали в замъка "Хранков". А фотографите на часовия вестник са уловили танците на Доган с депутатките Антония Първанова и Ирен Варадинова, както и изпълненията на фокусник, който водел пачки с долари от сакото на Милен Велчев, за да позакърпи той бюджета.
"Труд" от своя страна прави обзор на гафовете на годината. И наброява не малко. Според изданието гафовете на 2001 г. идват или от много говорене, или от малко мислене. Така съотношението власт-медии е било 0:4 в полза на медиите. Като пример за това "Труд" дава поведението на НСРТ спрямо БНР и сегашните действия на СЕМ към уволнението на Лиляна Попова и натиска върху БНТ. Познайте кой ще плаща фриволностите на жълтите или на сините - ние, българите, пише "Труд". Още не е измислен данък за взелите грешни решения. Друг гаф на годината била бъркотията с броенето на президентските избори. На трето място - фалстартът на Симеон в политиката. "Труд" говори за депутатски листи, събрани от "кол и въже", припомня за казуса "Лучано" - назначаване на шеф на спорта без диплома, след което завършва с непознаването от страна на Симеон на македонския въпрос, когато той тръгна наново да отваря въпроса за "езика".
"България бърза на Запад" - отбелязва Александър Андреев от "Дойче веле" в анализ, публикуван в "24 часа". Той обяснява случилото се в Лаакен така: ЕС е преуморен и не може да поеме повече натоварване, а ние сме се показали колебливи.
А светът празнува. Ерусалим е във фойерверки, отбелязва "Новинар". "24 часа" дава рецептите на "голямото плюскане" и ви съветва: не преяждайте. А в "Труд" колегата ни Ясен Антов отправя в разказ следното послание - "излезте и извикайте, както и на мен е хубаво да извикам: "Хора! Човечество! Да живея аз!"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!