И като говорим за обкръжението на царя, "Монитор" излиза на първа страница с разследването на броя си и пита: защо прокуратурата крие афера на Спас Русев. След което "Монитор" пояснява, че въпросната личност е скандален лондонски бизнесмен с достъп до Симеон Сакскобургготски. А също и бивш зам.-шеф на Агенцията за чуждестранна помощ след 1990 г., чието име изданието свързва с много скандални публикации в пресата за отклонени дарения.
За "Демокрация" водещият скандал на деня е друг и той митнически: защо Емил Димитров, наречен Ревизоро, уволни главния секретар на "Митниците" Илиян Матеев. Изданието разширява въпроса си така: свързано ли е това със скорошния рекет на митничари в Русе, когато им се събираха по 5000 марки на смяна в полза на неизвестен висш държавен служител? "Новинар" допълва темата с друго предположение и ни съобщава за вчерашна случка в парламента. Там депутатката от левицата Татяна Дончева направо е извадила документ, че контрабандата на кафе и горива продължава. Защото в един и същи ден - 23 август нашите митничари на Кулата отчитат внос на 3830 т кафе, а гръцките митничари - износ на 5300 т. Къде е разликата - пита депутатката. И обвинявa самия Емил Димитров за покупка на лампи, на странната цена от 1229 лв. Цена, която съмнява депутатката, а и фирмата се оказала менте.
И какво стана - пита в коментар "Монитор". След три-четири месеца управление, всичко в държавата е наред: цените на парното и тока вече са вдигнати, патентните данъци и газта за автомобилите - също, а 40 000 търговци на насипно кафе са набутени където трябва - в графите на социалния министър Шулева. "КНСБ пък брои готовите да скочат срещу царя" - отбелязва "Новинар". И определя начинанието като уникален начин да се мери рейтинг: не да се пита колко му верват, а колко са готови да мръзнат по улиците с него. "Труд" отбелязва, че олиото отново поскъпва, но за сметка на това командировъчните на управниците скачат с цели 250 %. Нещо, което е признал вчера министърът на държавната администрация Димитър Калчев. "Стандарт" освен разнищването на скандала с авиокомпавия "Балкан", с който вече са занимава прокуратурата, вижда и светлинка в тунела: Франция става водещ инвеститор у нас. Срещите на вицепремиера Николай Василев с френски инвеститори били много обнадеждаващи. Това признава и почетният председател на пари жката търговско-промишлена камара Жак Дерио, койте напомня, че срещите са се провели в деня на св. Катерина, когато всичко неминуемо пуска корени.
Кой все пак управлява държавата? - пита се обаче "Демокрация", като отказва да признае, че това е премиерът Сакскобургготски. Според изданието най-вероятно си имаме премиер в сянка и това е Стоян Ганев. "24 часа" пък не пропуска от вниманието си друга нашенска драма: осъдиха Георги Калоянчев. Големият наш актьор е получил шестмесечна условна присъда с тригодишен изпитателен срок заради пътно произшествие, в следствие на което загина 65 г. жена. "Никога няма да си простя за жената", казва актьорът.
А иначе имаме нов съвет за електронните медии - категорична е пресата. "Труд" обаче в коментарната си колонка недоумява защо той бе наложен силово и анблок, както в предишни времена. Къде тогава отиде Новия морал и Новото време - пита авторът на коментара Тодор Токин. И си отговаря: няма ги. По тия ширини всеки, който се докопа до властта си мисли, че му е бащиния. "Покайте се, поздравете се и се усмихнете, повече не трябва", напомня ни свои стихове поетът Николай Кънчев в юбилейно интервю пред "Република". Той споделя, че демокрацията, дори погледната отвън, няма идеялно тяло. И ни призовава за едно: когато лъжем, да знаем, че и другите ще узнаят. Защото въжделеното добро е винаги различно от злото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!