Ен н спасен живот. Изкуствено сърце за Урминка - с това заглавие излиза "Труд". И под снимката на осемгодишното момиченце дава подробности за уникалната операция, извършена за първи път у нас и то от български лекари. Хирурзи под ръководството на проф. Чирков са поставили изкуствено сърце на малката си пациентка. Цената на операцията била 120 000 марки, но безплатна за семейството на детето. И най-важното: то се чувствало добре. Дори според лекарите след няколко месеца можело да се върне към нормалния живот.
Уви, не така нормална, а по-скоро ненормална е ситуацията в националното радио. "Държавното радио се вдига на стачка", е водещото заглавие на "Стандарт". Жива верига днес нямало да пусне новоизбрания генерален директор - поета Иван Бориславов. А защо и как се стигна дотук - отговор може да намерите на множество страници от днешната преса. Отговорите и интерпретациите естествено се различават. Според журналиста Петко Георгиев - мнение, публикувано в "24 часа" - виновен за случилото се е НСРТ, който бил направил последната си и досадна грешка и така сблъскал работещите в радиото с един човек и творец. Ето защо Петко Георгиев определя играта за радиото като "брутална". Коментарът в редакционната колонка в "Демокрация" е по-различен: от напрежението, което нагнетявали радиожурналистите, извличали дивиденти политически сили, твърди журналистката Виолета Радева. И припомня, че радиото е не само информационна, но и културна институция. "Бориславов ще го изнесат на ръце, твърди, потърсен за мнение от "Новинар", определяния като скандален журналист Петър Волгин. На което, в същото издание, Иван Бориславов отговаря със следните думи - ако някои от колегите в радиото са решили, че демокрацията значи анархия, нека ме изхвърлят. И новият генерален директор уточнява позицията си към предаването "Без контрол" на Волгин - няма да го спирам, не стоя зад него, но тъй като журналистът е интелигентен човек, вярвам в него. От страниците на "Труд" друг скандален автор, при това поет, Румен Леонидов, пък атакува поезията на Иван Бориславов. И при това озаглавява статията си "Всеки си има своя остров". А в анализ, озаглавен "Наследникът на Сирек Скитник" "Труд" публикува стихове на Бориславов и дава различни оценки за него. Едната - на бившия генерален директор Александър Велев е, че Бориславов не ходел редовно на работа. А другата - на покойната ни сънародничка и голяма изкуствоведка от Париж Дора Валие, която е писала, че Бориславов е "звено между България и западния свят". Толкоз по радиотемата, тя сигурно ще търпи развитие.
Защото има и други важни неща. Ако погледнем в бъдещето - предстоят големи инвестиции (4,4 млрд. евро в пътища и ж.п. линии), отбелязват "Демокрация" и "Пари". Последното издание отбелязва и че организацията за икономическо сътрудничество е повишила рейтинга на България. Външната ни политика е с авторитет в Европа - това пък заявява от страниците на "Труд" Едмунд Шойблер, който предрича и втори мандат на Костов. Това обаче не възпира изданието на цели две страници да се впусне в размисли какви са приятелите на СДС, какво е неговото бъдеще и в анализ да очертае каква заплаха за управляващите е Симеон Втори.
"Няма пари за аутопсии" - внезапно ни приземява "24 часа", връщайки ни в най-суровото ежедневие. Съобщението е на висшия съдебен съвет, който е поискал и увеличение на парите на магистратите, за да няма корупция.
Като говорим за магистрати, не можем да подминем темата полиция. На страниците на "Труд" съзираме снимка, на която шефът на полицията ген. Василев е на гроба на убитата Елеонора и целува ръка на майка й в искане на прошка. "Демокрация" пък публикува интервю с шефа на института по психология на МВР Бойко Ганчевски, който обяснява, че полицаите често ще бъдат подлагани на психотестове. В същото време "Труд" отбелязва, че бандити този път са пребили полицаи. Това се е случило в шуменската дискотека "Жак". Двамата служители на реда били повалени на земята, когато се опитали да разтърват пияници и таксиджии. "Държавата явно се мъчи да строши гръбнака на престъпността, но какъв е резултатът", пита "24 часа". Все пак има някакъв: "Георги Илиев спешно е напуснал страната", съобщава "Демокрация". И дава подробности - той е минал на 25 януари Кулата в посока Гърция, явно уведомен от свои хора, че ще бъде арестуван. "Стандарт" пък съобщава , че е разбита мрежа от наши проституки на френската ривиера. Центърът бил в Пловдив - това е заявил френският съдия-следовател Филип Дорсе.
Явно си живеем интересно. Завършвам и с една добра новина - виното поевтинява, пише "Новинар". И една констатация пред "Стандарт" актьорът Валентин Танев твърди, че всичко у нас много му прилича на пиесата "Съдбата като плъх", по текстове на Константин Павлов. Защото, смята актьорът, тези, които видят спектакъла, ще разберат нашенските нрави. Ето какво казва един от героите на Коста Павлов - "Гръмнахме тука един човек, ама то може да се случи всекиму". И още в пиесата имало постоянно тюхкащи се персонажи. Единият от които се питал: "Ах, какво направих". А други отговаряли: "Ами нищо, голяма работа". Че животът е театър, театър е. Но дали всичко това не е по-добре да си е на сцената.
Българският печат днес - 08.02.2001 год.
Един спасен живот. Изкуствено сърце за Урминка - с това заглавие излиза "Труд". И под снимката на осемгодишното момиченце дава подробности за уникалната операция, извършена за първи път у нас и то от български лекари. Хирурзи под ръководството на проф. Чирков са поставили изкуствено сърце на малката си пациентка. Цената на операцията била 120 000 марки, но безплатна за семейството на детето.
8 февруари 2001, 11:30
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!