Проверяват и за радиация, твърди "Труд". Така изданието доразвива темата на петъчния си брой за заловения радиоактивен скрап от "Кремиковци", който при непредпазливост би могъл да доведе до сериозни последици за здравето ни. Петима души, в това число и шофьорът на камиона, превозвал цезийни отпадъци, са изследвани в болницата "Царица Йоана". Засега се чакали резултатите, самите хора твърдяли, че се чувстват добре. "Хаосът докара радиацията", коментира "Труд". И подчертава, че да се живее в България става все по-опасно. Ей така, случайно, откриха радиоактивни отпадъци. Но след ада на "Чернобил" не е трудно да се сетим, че живи и незащитени хора са събирали този метал, съхранявали са го, пресовали, товарили. Адвокати и магистрати ще квалифицират деянието. Ако се открие неговият автор изобщо. Но едно е ясно, подчертава "Труд" - в нашенския хаос всеки може пусне такава стока в обръщение, дори без да се сети, че става масов убиец.
"Наложихме нов подход и стил в управлението на държавата" - под това заглавие "Монитор" публикува обръщението на премиера Саскобургготски по случай стоте дни на кабинета. "Лично Симеон да преговаря с МВФ" - на това пък настоява "Демокрация". Предложението е на ОД и е било направено вчера от Муравей Радев в парламента. Според бившия финансов министър това се налагало поради някои непрозрачни действия на младите министри, затова той очаквал с висотата на поста и мъдростта си премиерът да постигне значителен напредък. Още повече, коментира "Демокрация", че премиерът е с гръб към парламента. Защото не стига, че там трябва да отговаря на питания, ами му досаждат и репортери. Но за стоте дни, отбелязва "Демокрация", той намери време да открие барелеф в Разград на баща си, но не намери време да застане на трибуната пред народните избраници и избирателите си. Отчетът, както вече споменахме, бе изпратен писмено. В 9 страници премиерът сметна, че се е отчел, отбелязва и "24 часа". А "Труд" извежда като акцент тежкото наследство - в текста се говори за дупка от 640 млн. лв. "Демокрация" обаче отбелязва възраженията на Муравей Радев, че е останал излишък от 130 млн. лв. И накрая цитира думи на Надежда Михайлова, която представила дейността на правителството така: то започна управлението си като приказка. Затова и тя обощила 100-те дни с цитат от "Алиса в страната на чудесата": "Ако не знаеш накъде си тръгнал, тръгни накъдето си искаш и ще стигнеш там, където най-малко очакваш".
В приложението си "24 хъша" часовият вестинк пък прави равносметката за "100 дни срамота". И публикува извлечения от "Дневника на един цар". Който започва така: Ден 1. В началото бе Словото в Бояна. След това се записах в ИЧС (Институт за чужденци-сакскобургготи) на курс по български език. Постигнахме първия успех - вече свързах цяло изречение. Сетне: Ден 7. Работих 6 дни. И на 7-ия реших да почина. Ктао чуха, запристигаха министрите ми и заплакаха: На кого ни оставяш, бащице? Ти цар, ти премиер, Пешо президент, президент. А аз ги успокоих, като казах: Не се косете чада мои. И ти, Паси, недей коси. Дорде е дошъл 800 ден, и аз ще възкръсна."
Но е време да се върнем към сериозният тон, щото изборите са на прага, подсеща ни "Монитор". И публикува подробното социологическо проучване на "Сова-Харис" за президентските избори. Изводът от него е: ще има балотаж, ако гласуват под 54 % от избирателите. Две седмици преди изборите само 47% от гражданите били решили твърдо да гласуват. Данните на изследването, проведено от 23 до 29 октомври, давали 54% на Петър Стоянов, 20% на Георги Първанов, 17% на Богомил Бонев. И съответно 5% на Ренета Инджова, 3% на Жорж Ганчев и 1 % на Петър Берон. "Труд" решава да смени ракурса към изборите и ни го предлага на две страници през погледа на евентуалните първи дами на бялата къща на "Дондуков". Антонина Стоянова заявява, че при нея няма да има промяна, защото и сега е съпруга на действащ президент. Нона Йотова признава, че не е решила да узакони ли връзката си с Богомил Бонев, още повече, че това не се изисквало по конституция. За първи път виждаме и г-жа Зорка Първанова, която споделя, че подкрепя мъжа си, но предпочита да не говори за кампанията.
"За Ники съм готова да вляза в огъня" - това пък заявява пред "Труд" зам.-министърът на икономиката Любка Качакова. "Ники" в случая е вицепремиерът Николай Василев, с което г-ца Качакова иска да разпръсне слухове за влошаване на техните отношения. От интервюто научаваме и подробности за продажбата на холдинга "Булгартабак", чието ръководство е поела тя, както и откъде произлиза фамилията й. На въпрос на "Труд": Чухте ли закачката, че "Блгартабак" е станал "Булгаркачак", Любка Качакова отговаря: Не се засягам от това. Но истината била друга. "Качак" на турски означавало и беглец, което подсказвало, че неин дядо бил избягал от турски затвор.
Избуяха около нас много разрушителни страсти, твърди пък актьорът Йосиф Сърчаджиев пред "Демокрация". И подема пространен монолог за политиката, за илюзиите, за опита си в ръководенето на медиите. Не бяхме умели регулатори, признава Сърчаджишев, допълвайки, че всеки прощъпулник е труден. Но споделя, че най-вече е щастлив от едно: че от 10 години се е оттеглил в Синеморец. И там намерил себе си, нищо че бил градски човек. Селото е друг свят, настоява Йосиф Сърчаджиев. И препоръчва всеки да потърси там непознатия си Аз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!