На а такса!, е водещото заглавие, което светва като светофар на първите страници на вестниците. 80 лева екологична такса ще бъде вземана за всяка внесена кола от догодина. Удрят българите, които сами си купуват стар автомобил, е краткия коментар на "24 часа". 80 лв. барабар с всички нови данъци и акцизи ще прибира хазната от собствениците на леки коли. Така държавата ще прибере без много труд от тях цели 200 лева, отбелязва "Труд". Новият налог влиза в сила с наредба на екоминистерството за намаляване на замърсяванията от МПС, одобрена от кабинета вчера. Наредбата се отнася само за леки автомобили с до 8 места, изтъква "Монитор".
От 1 януари 2002 година таксата ще плащат всички вносители или производители на
леки коли. Собствениците на досега регистрираните коли ще плащат таксата от 2007
година. Те ще могат да я издължат на 4 вноски по 20 лева всяка до 2011 година като
плащането ще става по време на годишните технически прегледи, уточнява "Труд". Ако собственик реши да продаде возилото си обаче, налогът ще се взема в пълен размер, пише "24 часа". Парите от новата екотакса ще отиват в Нацианалния екофонд, който ще финансира изграждането на предприятия за преработка на излезли от употреба автомобили, разкрива часовият вестник. Кабинетът реши още: коланите стават задължителни, забранява се говоренето по мобилен телефон зад волана, подчертава "Монитор". До 200 лева ще е глобата за превишена скорост, отбелязва "Демокрация". Почти всички глоби се увеличават, за да се постигне превантивен ефект срещу нарушения, коментира вестникът, предвижданите промени в Закона за движение по пътищата, гласувани вчера от кабинета. В същото време няма да се налага смяна книжките и отпада привилегията колите на депутатите да се движат с буркани, научаваме още от "Демокрация". А "Монитор" разкрива любопитната подробност, че вносител в парламента на проект за промени в закона по пътищата е бившата външна министерка Надежда Михайлова. Шефката на сините депутати твърди в мотивите си, че настоящият закон не отговаря на европейското право и конвенциите за пътното движение. Много полицаи ще летуват догодина в Анталия, ако парламентът приеме последния вариант на измененията в закона за движение по пътищата, смята "24 часа". Грешите обаче, ако си мислите, че той предвижда драстично увеличение на заплатите на полицаите. Така че ако досега корумпираните в униформа събираха с лекота за две седмици в Слънчев бряг, догодина със сигурност ще опъват чадър на Средиземно море. При това само с десетина повдигания на стоппалката. Това е 100 процента сигурно, защото в измененията на същия този закон е залегнало и връщането на проверяващите в храстите, изтъква часовият вестник.
100 процента е сигурно също, че много българи ще кажат сбогом на радиатора. Ще плащаме за парно до живот, подчертава "Демокрация".
Свалят радиаторите за 2 неплатени сметки, известява "Монитор". Столичани масово пускат молби за отказ от топлото през зимата заради непосилните цени, отбелязва "24 часа". Но хората с напълно изключено парно ще плащат близо 50 % от сметката за нормално отопление след 1 януари 2002 година. "Топлофикация" има право да спре парното на цялата сграда, ако над 50 % от радиаторите вътре са запечатани. От 1 октомври 2002 година се забранява отказът от парно на отделен абонат. Разрешава се само колективно изключване на целия блок. До 30 септември 2002 година всички радиатори трябва да бъдат оборудвани с прибори за "топлинно счетоводство", изрежда новите правила за радиаторите "Труд" и акцентира на министерската идея за "двукомпонентна цена" на тока, парното и газта. Целта е абонатите да плащат не само за консумация, но и за "постоянните разходи" на монополиста.
"Трябва да имаме чувство за спешност", заявява вицепремиерът Николай Василев пред "Труд". Според вицепремиера обявеният от премиера срок от 800 дни, в който да се усетят промените на новото време, има по-скоро дисциплиниращ ефект. Ние сме добре подготвени и готови да управляваме 4 години, твърди той. Премиерът ще отчете пред избирателите какво е свършило правителството за първите 100 дни от управлението с изявление по БНТ, информира "Монитор".
Абревиатурата БНТ веднага закача коментарите в пресата около новия закон за радиото и телевизията. Гласят жълт депутат за шеф на телевизията, разкрива "Труд". Депутатът от НДСВ Иван Павлов е един от фаворитите за генерален директор на БНТ. Парламентаристът оглавявал отдел "Маркетинг и реклама" в държавната телевизия при Стефан Димитров и Иван Попйорданов. Започна залагане, обявява "24 часа". Митко Цонев или депутат сменят Попова. Тв водещият Асен Григоров също бил убеждаван да даде съгласието си за шеф, научаваме от часовият вестник.
14 дни след обнародването на закона, който беше приет вчера, трябва да бъде сформиран новият съвет за електронни медии - СЕМ, а НСРТ да се разпусне, отбелязва "Труд". Комисията по медиите прие предложението 6:3 с мотива, че президентът назначава, а парламентът избира членовете на СЕМ. Но залата реши друго. Нормално е, казва в интервю за "Монитор" председателката на медийната комисия Милена Милотинова. Законът не прави за която и да е конкретна личност, в това число и за президента, опонира Милотинова на въпроса не се ли съсредоточава прекалено много медийна власт в неговите ръце.
Управлението на СДС и лидерите на синята партия не са сред значимите в историята на България събития и личности, определени като исторически в предизборния тв клип на Петър Стоянов, пише "Труд". Авторът на идеята за клипа Петър Курумбашев коментира пред изданието, че президентът е учавствал в подбора на събитията и личностите, включени в лентата. "Следвайки естествения си ход, българската история стига до Петър Стоянов, пояснява Теди Москов, главен консултант на клипа.
Ръководството на СДС пък призова в специална декларация от Каденабия всички симпатизанти да гласуват за Стоянов и Куцкова. Иначе по всички основни и жизненоважни въпроси за оцеляването на партията СДС активът се разцепил, отбелязва "Монитор". Трябва да се създадат нови партии, било категоричното мнение на Стефан Софиянски, пише "Демокрация". Сините се боят от разцепление, твърди и "Труд". "СДС вече мърда и вече не е боксьор, проснат на ринга, който се чуди на кой свят е" - е мнението на политолога Евгений Дайнов. "Царят е по-опасен от Виденов, защото удря фундамента на българската стабилност. Аз съм втрещен от бързината на провала на НДСВ", твърди пред "Труд" Дайнов.
Новото време плаши и театралите. Тенденцията е към централизиране на културата, изразява
опасенията си пред "Демокрация" авторът на комедията "Фатален шанс" Николай Павлов. Но усмивката е добро оръжие в живота...
Българският печат днес - 26.10.2001 год.
Нова такса!, е водещото заглавие, което светва като светофар на първите страници на вестниците. 80 лева екологична такса ще бъде вземана за всяка внесена кола от догодина. Удрят българите, които сами си купуват стар автомобил, е краткия коментар на "24 часа". 80 лв. барабар с всички нови данъци и акцизи ще прибира хазната от собствениците на леки коли.
26 октомври 2001, 11:26
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!