Де ега ведомството на Шиляшки все увърташе и отклоняваше въпросите около поправките в енергийния закон и възможността за либерализация на пазара. А пък кабинетът предизборно мълчеше. И все пак изгледи за промени се появиха на хоризонта, разкрива "Пари". А "Демокрация" успокоява - "Енергийните промени ще влязат в сила преди изборите". За бързи промени в Закона за енергетиката се е обявил шефът на мисията на Международния валутен фонд за България Юха Каконен след срещата си с премиера Иван Костов.Съществува разбиране от българските власти енергийният пазар да бъде прозрачен и конкурентен, както и за това измененията да влязат в сила преди изборите, цитира вестникът Юха Каконен. Явно е, че след срещата място за двоумение не е останало. А пък условието на фонда е недвусмислено - ако изискването им не се спази, следващият транш може и да се забави, разкрива "Пари". Така че сега правителството било поставено преди дилемата - как преди изборите хем да продължи да шикалкави, хем да обясни на електората за енергийната примка на Шиляшки не само в закона, но и по отношение на новите цени на топлото и светилото. А не бива и да се пропускат и притесненията от факта, че един нов доставчик на ток съвсем спокойно би могъл и да подбие цените. А иначе общата оценка на мисията на Международния валутен фонд била положителна. Юха Каконен отбелязъл, че България е започнала изпълнението на програмата с фонда при трудни условия и то след като години наред реформите се отлагаха, а стабилизацията и преструктурирането имаха своя цена, отбелязва "Демокрация". Резултатите обаче сега били очевидни, и с тях можело да се гордее всяко правителство в света.
И все пак, "икономическите успехи на държавата се превръщат в успехи и за нейните граждани едва когато повечето от тях ги усетят по джоба си". И тъй като това не се случи и пред 2000-ната година, затова сега има опасност политиците да разочароват три поколения граждани в очакванията им за предимствата на демокрацията, цитира "24 часа" обръщението към нацията на президента Петър Стоянов по случай четвъртата годишнина от встъпването му в длъжност. Колкото до най-важната задача, която стои сега пред политиците - това е връщането на доверието у хората, че с работа, предприемчивост и зачитане на законите можеш да успееш. Страната трябва да се раздели с облика си на държава, в която щастието е усмихва на онези, които обслужват силните на деня, на онези, които се подиграват със закона, отбелязва още Петър Стоянов.
Ами това е - настигнахме ги американците. Ако не по друго, то поне по годишни обръщения, успокоява "Труд". Ето, US-колеги на Петър Стоянов говорят за състоянието на съюза, той - за дереджето на татковината. До тук добре. Оставал само въпросът той кат` пеел, Ваньо /разбирай Костов/ дъл` го слуша? И все пак, фактът си е факт - от 4 години имаме президент, който се харесва у нас и не ни излага в чужбина. Одобряват го и бабите в Родопите, и студентите ни в странство, с които общува по Интернет, отбелязва "Демокрация". И въпреки, че идеални политици няма и това, че той все още не е обявил дали ще се кандидатира за втори мандат, повечето от изибрателите вече са направили своя избор. Сочат го и социологическите проучвания на МБМД, които вестникът публикува - от симпатизантите на СДС доверие в Петър Стоянов имат 92 на сто, от ДПС - 82 на сто, а от БСП - 63%. А това вече прави резултатите доста красноречиви.
Не по-малко красноречиви са и днешните коментари на вестниците относно търсената от "24" сензация, както я определят повечето от тях, с вчерашната публикация, че Мерсия Макдермот е била двоен агент на МИ6 и на КГБ и лично е поръчала убийството на Георги Марков. "Това са пълни измишльотини и нямат нищо общо с истината", отбелязва самата тя пред "24 часа". И допълва - "какъв агент Хектор съм аз? Та аз ненавиждам това име и дори и да бях агент не бих си го избрала". Всъщност в основата на разкритията, които "Труд" определя като небавилици, стои друг британец - Гордън Логан, самият той шпионин, само че единичен. И именно тук му била грешката. Защото госпожица Макдермот хем изучи хиляди наши деца, хем се опита да накара Англия да разбере кои са българите Васил Левски, Гоце Делчев и Яне Сандански. Та затова, ако всяка чужда държава пращаше по един такъв двоен агент, а не просто единични, щяхме да сме вече не само в Европа, ами и оттатък Ламанша даже, допълва "Труд". Но пък, отбелязва "Демокрация", едно старо журналистическо правило гласи, че този който се подвизава в булевардната преса, трябва да умее да прави от мухата слон, но и обратното - от слона муха. А ако мухата липсва? Ами тогава тя просто трябва да се измисли, а за по-голяма сигурност по възможност и да се разкритикува.
Но пък омразата сама по себе си е не само разрушителна. Освен това тя, като не търпи добротата и човешката чувствителност, не понася и истината. И нейната постоянна опорна точка всъщност е лъжата. Затова и като се позамисли малко човек и обърне поглед назад вижда, че всеки свят, граден върху омраза е нетраен, безполезен и бързо се разпада, разсъждава "Демокрация". Колкото до тези, изпълнили душите си с омраза - ами на тях също не им е спестена способността да страдат, въпреки неспособността им... да обичат. Защото всъщност това е и най-голямото страдание - страданието да не можеш да обичаш!
Българският печат днес - 23.01.2001 год.
Досега ведомството на Шиляшки все увърташе и отклоняваше въпросите около поправките в енергийния закон и възможността за либерализация на пазара. А пък кабинетът предизборно мълчеше. И все пак изгледи за промени се появиха на хоризонта, разкрива "Пари". А "Демокрация" успокоява - "Енергийните промени ще влязат в сила преди изборите". За бързи промени в Закона за енергетиката се е обявил шефът на мисията на Международния валутен фонд за България Юха Каконен.
23 януари 2001, 12:32
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!