Ир раха Буш. Днешната българска преса, подобно на всички световни издания, не крие облекчението си, че американската развръзка най-сетне настъпи. С неизбежните нюанси, разбира се.
"Труд" е емоционално впечатлен от триумфа на 43-я президент на САЩ и публикува негова снимка от апогея в страстна целувка с вече първата дама на САЩ - Лора. "24 часа" излиза на половин първа страница с лика му, под надпис "господарят на света", зачерквайки (след запетаята) любимото си "май". Просто защото Буш "е" вече президент. А "Демокрация" предпочита да види новоизбрания американски президнет в действия - вече на среща с ученици след служба в обединената методистка църква в Остин, Тексас, и се вълнува от екипа му. Според синия вестник най-вероятният държавен секретар ще бъде някогашния герой от "пустинна буря" о.з. ген. Колин Пауъл. А иначе в коментар от първа страница, синият вестник определя изборната сага като доказателство за това, че американската система, въпреки някои пробойни, е удивително действаща.
И тъй като стигнахме до екипа на Буш и новата американска политика, тук вече мненията в българската преса се разделят. Политиката на Вашингтон към София няма да се промени, твърди "Труд" и се позовава на американски дипломати. Докато "24 часа" с огромни букви от първа страница пророкува - "няма ни в сметките на президента Буш", просто защото Балканите не фигурирали в уеб-страницата му. Ала в специалните си страници по темата часовият вестник нюансира своята позиция, анкетирайки български депутати, които са доволни от избора. Според Александър Томов, България има добри връзки с републиканците още от 1990 г. Асен Агов подчертава, че тези връзки винаги са били приоритет на СДС, традиционно близък до републиканската партия. Дмимитър Луджев смята, че Клинтън е бил прекалено радикален към Балканите и се надява американците да пренасочат присъствието си чрез инфраструктурни проекти. А Жорж Ганчев, както винаги е направо щастлив, вметвайки, че България трябвало да е дарлинг за САЩ.
Ала Америка си е Америка, а вчера бе приет бюджетът за 2001 г., което си е "дарлинг" за днeшната преса. "Труд" е силно недоволен, че най-много пари от него щели да получат депутатите. Причината за явното недоволство, отбелязва изданието, е увеличаването с 40 на сто на бюджета на парламента, както и това, че в центъра на вниманието се оказвали бюджетните служители. След което изданието се впуска в ирония в коментарната си колонка, заявявайки: "явно не сме полицейска държава". Аргументите на "Труд" са следните: бюджетът на МВР се вдигал само с 14 % (тежненията на "Труд" към полицейското ведомство са добре известни), а на парламента с 40 на сто. Явно сме парламентарна, а не полицейска република. Но защо тогава на финансовото министерство се давали 50 на сто отгоре, а образованието и културата с 10 и 6 на сто.
"Демокрация" пък се вълнува по-скоро от друго - че тръгва кредитната линия за семеен бизнес. И че малките фирми могат да получават до 40 000 лв. кредит при ниски лихви, което се гарантирало от подписано вчера споразумение между социалното министерство, ДСК и Централна кооперативна банка.
И накрая, нито едно издание не забравя, че се задава Коледа, а с нея - неизбежните притеснения. "24 часа" бие тервога да не ядем отровно свинско по празниците. Спокойно, става въпрос не за магазинната мрежа, а за това, че се колят домашните прасета, което крие рискове, предупреждава ветеринарната служба. Поради което ветеринарите съветвали да се запазват по 200 г. за тест от диафрагмата, защото сянката на трихинелозата вече надвисвала в случаи в Ямболско и Габровско.
В. "Дума" пък разкрива измамници, които дебнели по Коледа. Става въпрос, според изданието, за пирамидата "Нюуейс БГ", която пертендирала да събира благотворителни средства, но според изданието била наследник на "Хербалайф", защото се представлявала от същите хора. "Новинар" пък претендира за авторство на методика (впрочем подсказана от читателите), която позволява да се коригират някои сметки на "Топлофикация". И която, най-важното, изглежда щяла да бъде приета от ръководството на "Топлофикация".
Като нишка през през днешните издания минава и срещата на премиера Костов с интелектуалци в Университета. Изданията на ВАЦ са видимо обезпокоени от предложението на композитора Мишо Ваклинов да бъдат забранени със закон. Въпреки че предложението е, предизвикало оживление в залата и сам премиерът е реагирал с усмивка. "24 часа" дори са издирили 69 г. музикант, който им отвръщал, че го е казал да става шоу. Просто имал лични критики към изданията на ВАЦ и към Мъркод заради шоуто на Слави. Пред "Демокрация" гости на срещата като Богдана Карадочева и Вили Кавалджиев не крият радостта си, че след три години демократи-интелектуалци най-сетне са се събрали на едно място, защото предстоят избори.
И това е така, но тъкмо преди Коледа от страниците на "24 часа" Валери Найденов загрижено иска да реформира перзидентската институция, за да освободи народа от мъката да избира. Може би това е още едно предколедно предложение в кръга на шегата, каквито не липсват из пресата. Като сред тях особено се откроява една класация - тази на смахнатите фамилни имена, съставена от "Стандарт". В нея, особено в мъжката част, безспорни лидери са фамилии като Хвърчикостилков, Поплювков и Водкаджиев, докато жените вземат реванш с Недокланова, Смокова и Макаронска. Има пъстрота по тоя свят, разбира се.
Българският печат днес - 15.12.2000 год.
Избраха Буш. Днешната българска преса, подобно на всички световни издания, не крие облекчението си, че американската развръзка най-сетне настъпи. С неизбежните нюанси, разбира се. "Труд" е емоционално впечатлен от триумфа на 43-я президент на САЩ и публикува негова снимка от апогея в страстна целувка с вече първата дама на САЩ - Лора.
15 декември 2000, 11:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!