См мицата започва с пореден български щурм срещу визите, с перспектива да се превърнем в балкански център на висшата мода и с предчувствията за нови рокади в правителството. Поне на пръв поглед. И то съвсем повърхностен. Защото днешните понеделнишки вестници са дебели, пълни с четива на различни теми и ни разхождат от ивайловградското село Мандрица до Палм Бийч в щата Флорида. Там някъде, между различните маршрути, са скътани поредните версии за взрива в хотел "Амбасадор", сравнителните анализи за жизнения стандарт на белишките мечки и белишките хора и президентското "Ехо-о-о" край село Железница. А в суматохата някой пак пали горите.
20 хиляди декара горски масиви в Софийско, Пернишко, Кюстендилско, Благоевградско и Пазарджишко вече трети ден горят и напомнят за току-що отминалото горещо лято. Това четем на първа страница на "Новинар", чиято информация завършва с недвусмислената констатация, че повечето от пожарите са умишлени. Почти същия текст намираме и в "Дума" и "Демокрация". Което е тревожно и намеква за възникването на нов занаят - подпалвач на горски масиви. Колкото до пожара в новостроящата се сграда на РВД край летище "София", от "Стандарт" научаваме, че няма основания да се мисли за умисъл и вероятната причина е искра от електрожен. И както сме заговорили за пожари, нека видим какво става с визовия пожар, който гори душите ни напоследък, та дори някои наши политици повишиха тон на Европа.
"Костов на щурм срещу визите" зове от първа страница "Труд" и съобщава на своите читатели, че водещите български политици тръгват от днес на десетдневен поход към преодоляване на Шенгенските бариери. Премиерът заминава за Брюксел, където днес се среща с генералния секретар на НАТО лорд Джорж Робинсън, утре - с председателя на Европейската комисия Романо Проди и в Лисабон - с португалския си колега Антониу Готериш. Надежда Михайлова също заминава за Брюксел, а оттам - за Париж. На цяла страница вътре във вестник "Труд" са проследени маршрутите на политиците ни и възможностите, които ще породят предстоящите им срещи. Според коментаторите на "Труд" вероятността да отпаднем от негативния визов списък е 50%. "Демокрация" публикува същата информация за започващите дипломатически совалки, допълнена и с преразказ на вчерашното участие в "Неделя 150" на зам. министъра на външните работи и главен преговарящ с ЕС Владимир Кисьов, според когото комисарят Ферхойген подкрепял искането на България за премахване на визовите ограничения.
И още една информация от "Демокрация", която хвърля известна сянка върху оптимизма в очакванията ни. "Над хиляда българи следствени в чужбина". Това е съобщил говорителят на МВнР Радко Влайков пред журналисти на семинар, посветен на делото срещу българските медици в Либия. "Визовден от ден до пладне?" е заглавието на коментара на Георги Даскалов в днешните "24 часа". Той предвижда три варианта за развитие на визовата българска драма - черен, розов и сив. Последният бил най-коварен, защото милиони българи стават заложници на няколкостотин джебчии и автоджамбази, "за които Шенгени няма открити" - както пише авторът. Изводът му е, че премиерът Костов трябва да настоява до дупка за отменянето на визовия режим, независимо, че от партийно тактическа гледна точка е много привлекателно да бъде взето решение за отмяна на визите под условие и това условие да бъде използвано в предизборната кампания. С една дума, ако смените цвета на управляващите, Европа ще ни вдигне пак визовата бариера. Затова авторът призовава Костов "да покаже, че е преди всичко държавник, а не партиец".
Макар и не съвсем пряко с темата "визи" е свързана и обширната публикация на 2-ра и 3-та стр. в днешните "часове". "Пирати обсадиха пътя" е нейното заглавие и много тревога се крие под него, защото точно сега, в момента на евентуалното решаване на визовия ни проблем, по родните ни пътища отново са плъзнали бандити. Хрониката, илюстрирана с пътна карта на България, изпъстрена със съответните обозначения за наличието на магистрални банди е наистина тревожна. Тревожен е и изводът, че напоследък силно е намалял пътният трафик през страната ни именно поради тази причина. Стартът на т.н. пълна програма на БиТиВи тези дни произведе поне две водещи политически новини, плюс новината за самата програма и нейните водещи. Става дума за изявленията на Н.В. цар Симеон II във вечерните новини и разговорът на журналиста Иво Инджев с президента Петър Стоянов.
"Демокрация" отразява царското участие в емисията със заглавието "Царската служба е предопределение" и снимка на княз Константин - Асен Видински и съпругата му Мария - Гарсия де ле Росиля, които за първи път посетиха България. Същата снимка виждаме едва ли не във всички други днешни вестници, в които срещаме и кратката информация за изявленията на Н.В. по частната телевизия, че твърденията за евентуалното му кандидатиране в президентските избори са спекулация. Колкото до участието на президента в първото предаване на Иво Инджев, то предизвиква по-мащабна медийна реакция.
"Стоянов отказа бащинство на Лучников" - "Новинар". "Президентът обвини Лучников в лъжа" - "Труд". Става дума за отговора на президента на въпрос на водещия относто въвеждането му в политиката. "Имам късмет политическият и биологичният ми баща напълно да съвпадат" е казал Петър Стоянов според "Новинар". С Лучников са се запознали едва след като е бил назначен за зам. министър на правосъдието в правителството на Филип Димитров. И след това той, а не Лучников е въвел другия в политическия живот, защото го предложил за председател на Националните клубове за демокрация.
Към тази информация "Новинар" е прибавил и редакционния си коментар на първа, който е по повод друга част от това телевизионно интервю, в която президентът разказал случай от скорошно изкачване на Витоша и среща с възрастни хора. Според този коментар президентът е попрекалил в заиграването с електората.
Какво ще става с изпълнителната власт в последните месеци от годината? Това е въпрос, който по принцип си задават всички изкушени от политическото любопитство. За тях тогава най-интересен днес ще е броят на "24 часа". "Ремонт на кабинета" е водещото заглавие от първа страница, илюстрирано с фотографиите на министрите Теодосий Симеонов, Евгени Чачев и Александър Праматарски, както и на Анастасия Мозер и Мария Серкеджиева. Според информацията на 4-та стр. в рамките на един месец Иван Костов щял да направи персонални промени в правителството под натиска на коалиционните си партньори и щял да назначи Мозер и Праматарски за вицепремиери и да смени министрите на правосъдието и на регионалното развитие. За техни приемници се посочват Мария Серкеджиева и Теодор Дечев.
Българският печат днес - 20.11.2000 год.
Седмицата започва с пореден български щурм срещу визите, с перспектива да се превърнем в балкански център на висшата мода и с предчувствията за нови рокади в правителството. Поне на пръв поглед. И то съвсем повърхностен. Защото днешните понеделнишки вестници са дебели, пълни с четива на различни теми и ни разхождат от ивайловградското село Мандрица до Палм Бийч в щата Флорида.
20 ноември 2000, 11:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!