В ч чакване. Съвсем естествено днешната българска преса, както и световните издания, се пита кое ще е новото лице в Белия дом. "24 часа" донякъде поема риск като публикува снимка на Буш, вдигнал ръка в знака на победата, но под заглавието "господарят на света, май". "Труд" и "Демокрация" настояват от първите си страници, че изборът на щата Флорида ще реши всичко. "Дума" е още по-скептична и отбелязва, че Буш и Гор са побъркали света и определя случващото се като най-скучната кампания с най-драматичен край. "Новинар" пък решава да наблегне на разочарованието и публикува снимки на смаяни привърженици на Буш, които вече не знаят да празнуват ли или да плачат и ги увенчава с надписа - двубоят- без победител.
В очакване на новини отвъд Атлантика, изданията не изпускат от око и Европа. Защото вчера едновременно в Брюксел, и в София, бе огласен доклад на Европейската комисия за България, по отношение на който оценките се разделят.
Премиерът оспори две тези от доклада, е водещата новина за "Демокрация". И по-нататък синият вестник отбелязва, че ние не можем да приемаме критиките на комисаря Ферхойген, че нямаме работеща пазарна икономика и не сме въвели вътрешните пазарни правила на Евросъюза. Критиката е несправедлива, е заявил премиерът Костов отбелязвайки, че частният сектор дава 70 на сто от бюджета и вече нямаме бюджетни субсидии. В. "Земя" излиза с огромното заглавие "Европа пак ни сгълча" и отбелязва, че пак, заедно с Румъния сме на опашката на Европа. "Стандарт" също обзет от евроскептицизъм, отбелязва в коментарната си рубрика, че бодро крачим към гетото на Европа. И дава редица подробности от обсъждането на доклада в София, когато след изложението на преговарящия от Европа Майкъл Лий, Благовест Сендов взел думата и предложил, когато ни приемат в ЕС, да кръстим улица на името на преговарящия, който ще стане нов приятел на България. На което г-н Лий с английско хладнокръве обяснил, че първо, критиките към България съвсем не са толкова много и че, второ, той не може да стане нов приятел на страната ни, защото вече е такъв, след като е дошъл за първи път през 1989 г.
Европейските очаквания обаче съвсем не изчерпват съспенса по днешните страници, където новини не липсват. "Стандарт" например очаква ремонт на кабинета до Нова година. Изданието се позовава на мнения от коалицията Народен съюз и према, че скандалът с Теодосий Симеонов е удобен повод за това. Пак по темата за инцидента между правосъдния министър и фоторепортера на "Сега" ,"Труд" излиза с малко необичаен коментар, озаглавен "Всички сме зад СДС". И в него четем следното: "Една комедия от грешки (но не от Шекспир) е на път да се превърне в драма за цялата държава. Защото правосъдният министър, по мнението на "Труд" правел гаф след гаф. След което изданието прави следното обръщение към премиера Костов. "Г-н премиер, огромната част от журналистите са нормални хора. И като такива не страдат от амнезия: те помнят управлението на Виденов и помнят колко много направи СДС, за да оттласне страната от дъното. Но нормалното желание на журналистите е демократичното правителство да бъде наистина демократично. Призив, към който се придсъединява и "Новинар", публикувайки новината, че и Политическата академия на Евгени Дайнов, организатор на семинара в Боровец, иска оставката на министър Симеонов.
А докато изданията очакват дали министърът ще си подаде оставката, "Труд" се пита дали ще има принудителна ваканция за учениците. Сиреч дали, за да се спести от отопление децата ще си играят на воля от 25 декември до 1 февруари, както вчера е предложил финансовия министър с оглед на ресурсите в бюджета. "24 часа" пък пресъздава цялото драматично вчерашно очакване около заплахата за бомба в двора на депутата Осман Октай, която се оказала пакет с боклуци. Това обаче изглежда прави Октай герой на деня, той раздава интервюта и твърди пред "Труд", че само държи да си пази гърба. "Стандарт" пък призовава чешките власти да не прикриват посланика, обидил България и публикува писмото на депутата Владислав Костов по този повод. Също от изданието научаваме, че специален екип на чешката телевизия е дошъл да проучи случая.
От страниците на "Демокрация" Димитър Абаджиев призовава Европа да не прави нова историческа грешка към нас, особено чрез визовия режим. И отново "Демокрация" е единствeното издание, което ни припомня, че днес е годишнината от ликвидирането на една глобална грешка. Преди 11 години на тази дата рухна Стената, коментира Атанас Свиленов в синия вестиник. И възкресява спомена си на очевидец - от ликуващото множество по Курфюрстендам, от леещото се шампанско и глътката свобода. Затова и днeс България не заслужава да бъде загърбвана, отбелязва в коментара си Атанас Свиленов. Защото след толкова мъки и лишения, ние имаме правото да сме част от голямото европейско семейство, от което бяхме насилственд откъснати.
Да не бъдем безнадеждни, това е и посланието на актьора Виктор Калев от Каналето, който твърди пред "Стандарт", че прекалено много са станали тъжните хора край нас. Трябва търпения, смята Виктор Калев и споделя, че лично той е имунизиран от тъгата, просто защото работи това, което иска. Дай Боже всекиму.
Българският печат днес - 09.11.2000 год.
В очакване. Съвсем естествено днешната българска преса, както и световните издания, се пита кое ще е новото лице в Белия дом. "24 часа" донякъде поема риск като публикува снимка на Буш, вдигнал ръка в знака на победата, но под заглавието "господарят на света, май". "Труд" и "Демокрация" настояват от първите си страници, че изборът на щата Флорида ще реши всичко.
9 ноември 2000, 11:09
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!