Дс с отново проблемът за визите се превръща във вълнение номер едно за вестниците. Причината - организираната от президента Петър Стоянов среща с посланиците на страните-членки на Европейския съюз, акредитирани у нас. Колкото до погледа към събитието - той варира от - "Европа не дава гаранции за визите" - "Труд", през умереното "Пътуваме без визи, но ни наблюдават" - на "Демокрация", до "Европосланиците ще съдействат за визите, докладът за България бил насърчителен" - "Пари". А иначе основното предложение е да пътуваме без визи до страните от Западна Европа, но да ни наложат няколкомесечно наблюдение, след което въпросът отново да се разгледа, пояснява "Демокрация". Интересно е обаче едно - кой ли не ни подкрепи за визите, само не и онези, които ги налагат и премахват, а именно - вътрешните и правосъдните министри от Евросъюза, въздъхва "Труд". И все пак, това което можело да се каже за сегашното положение на България относно визите, цитира "24 часа" френският посланик у нас негово превъзходителство Доминик Шасар, е, че до неотдавна чашата на България е била полупразна, а сега е пълна до половината и дори повече.
И все пак стъпката на българското правителство да заплаши, че ще излезе от Пакта за стабилност показва, че България заема по-самостоятелна позиция при определяне на своята политика. А това е обещаващо развитие. И то е правилно не само по принцип, а и като практическа стъпка, категоричен е икономическият съветник на президента Петър Стоянов професор Стив Ханке в свой анализ, публикуван във вестник "Труд". Това, което сега трябва да направи страната е да приеме същият подход в икономиката и във външната си политика. Защото като не го направи, правителството създава пред българите впечатлението, че изпълнява заповеди от чужди столици и международни организации. А това е една от причините популярността на кабинета да е толкова ниска. За да бъде популярна, икономическата политика трябва да изглежда като замислена специално за и от българите, убеден е професор Ханке. А когато става въпрос за просперитет и добросъседски отношения, България има свои собствени нужди и трябва да направи така, че гласът й да бъде чут. И като прави това, правителството ще изпълни своето суверенно и морално право към народа си и ще си спечели уважение у дома и в чужбина. А и не трбява все пак никога да си позволи да забрави, че общественият ред, личната сигурност и просперитетът не идват по естествен ред.
За онези, които не са могли обаче да станат част от един подобен замисъл основно е водещата статия на "24 часа". И както не се случва особено често - една, до известна степен, статия-добра новина. "Помощи за отопление по нов ред", оповестява вестникът. И така - всеки безработен може да поиска помощ за ток и парно, дори ако не е регистриран в бюрото за труда. Такава промяна в правилника за социално подпомагане ще приеме кабинетът до седмици, пояснява "24 часа" като се позовава на социалния министър Иван Нейков. Колкото до промяната - тя се налага, защото може да си безработен и да имаш доходи и обратно - да работиш, но да не си получавал заплата от месеци.
И за тези, които въпреки всичко продължават да са недоволни - спокойно! След 24 дни идват избори. Е, не ония, на които ще избираме кой да яде следващите депутаски кюфтета, а онези, от които зависи здравето ни, подсеща "Новинар". Така че, за недоволните от личния си лекар - спокойно - избор на нов такъв може да бъде направен от 1-ви до 31-ви декември. И ако все още не сте решили дали да хукнете да правите възможната смяна, вестникът предлага лесничък тест, който помага по най-простия начин да прецените нуждае ли се от смяна вашият семеен лекар. Колкото до основните въпроси - те естествено варират от - "Иска ли ви пари, с обяснението, че всичко на този свят се плаща", през "Усмихва ли се или гледа сякаш сте най-големият му враг" до чисто екзистенциалното - "Ако ви потрябва, знаете ли в коя кръчма да го откриете?".
И все пак, при обсъждането на подобни проблеми не трябва да се забравя, че никъде няма перфектно гражданско общество, така както никъде няма и перфектна демокрация, сякаш в унисон със засегнатите теми разсъждава професор Андрей Пантев в интервю за вестник "Дума". Колкото до гражданското общество - то символизира един човек, който има малко дюкянче и не се страхува от партийна, електорална или друга промяна в страната си или че като се смени властта, ще му увеличат данъците и ще му отрежат тока. Защото гражданското общество означава човекът да бъде важен между, а не само преди изборите.
Освен вечно болните теми и една друга, за съжаление тъжна новина, вълнува днес вестниците - кончината на човекът, призовал да започнем да се сближаваме и да се обединяваме - Петър Дертлиев. "24 часа" публикува днес интервю, взето буквално броени часове преди неговата смърт. Всичките ни проблеми са заради това, че оставихме търговците да превземат храма. Но в крайна сметка нещата ще се оправят и младите хора ще се върнат в България, е неговото оптимистично послание. Защото, както пишеше Тончо Жечев в своята книга "Пътуването на Одисей" - "В края на краищата Одисей мина покрай острова на сирените, видя всяка красота и накрая се върна при своята старееща Пенелопа и своята скалиста Итака".
Българският печат днес - 07.11.2000 год.
Днес отново проблемът за визите се превръща във вълнение номер едно за вестниците. Причината - организираната от президента Петър Стоянов среща с посланиците на страните-членки на Европейския съюз, акредитирани у нас. Колкото до погледа към събитието - той варира от - "Европа не дава гаранции за визите" - "Труд", през умереното "Пътуваме без визи, но ни наблюдават" - на "Демокрация".
7 ноември 2000, 11:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!