"Бл лницата в Бенгази - СПИН-огнището на света. Наши депутати пътуват в събота за Триполи". Така в уводното си заглавие "Новинар" синтезира основните аспекти на последните събития около СПИН-скандала в Либия. Посещението на българската парламентарна делегация е по покана на Генералния народен конгрес на Либия, а основната й цел била да се възобнови диалогът между двата парламента. Съвсем естествено е на разговорите да се повдигне и въпросът за процеса срещу шестимата български медици, обвинени в умишлено заразяване на деца с вируса на СПИН, пояснява "Демокрация". Детската болница в Бенгази е най-голямото огнище на СПИН в света и причината за заразяването там е липсата на всякаква хигиена, а не в злосторен умисъл. Това категорично становище на известния вирусолог от Женевския университет професор Люк Перен цитират днес всички всекидневници. Очевидно цялата система на либийското здравеопазване страда от серизоен дефицит на хигиена затова няма защо да се търсят отделни виновници, било заключението на професор Перен след анализ на документи по случая. "Новинар" публикува интервю с професор Перен, в което той отбелязва, че основната вина за случая носи ръководството на болницата. Статия на швейцарския всекидневник "Нойе цюрхер цайтунг", разглеждаща положението на задържаните българи в Либия е другата основно разисквана тема по случая. А "Новинар" направо обобщава статията с категоричното подзаглавие - доказателствата срещу българите са фалшифицирани, намеква швейцарски вестник.
И поглед към вътрешнополитическите вълнения на пресата - Анализ на обявената от правителството нова икономическа политика, но в контекста на приближаващите избори, прави днес "Демокрация". Ако се проследи логиката на процесите, спокойно би могло да се прогнозира, че управляващата партия ще направи всичко възможно, за да убеди обществото, че е заслужила неговото доверие. Затова трябва да се отбележи, че заявката в икономически план вече е повече от очевидна с направените поправки в данъчното законодателство. Тези стъпки обаче трябва да продължат, отбелязва вестникът. Не трябва да се пропуска и фактът, че мерките на една нова икономическа политика също изискват своето оперативно време, а вече надделява мнението, че оставащата една година до изборите е твърде кратък срок, защото икономиката е инертна система и не би могла да дръпне много за една година. Ето защо, гаранцията на един бъдещ избирателен успех за управляващата партия се крие в демонстрацията на добра воля за решаването на проблемите на обществото. Като в никакъв случай хората не бива да бъдат обвинявани, че хленчат или че не разбират трудностите на реформата, съветва "Демокрация". И напомня известната максима, че политиците на могат да се сърдят, защото това в крайна сметка винаги се оказва пагубно за тях.
Дали обаче ще се окаже пагубно решението на правителството сделката за Българската телекомуникационна компания да бъде приключена максимално бързо и да бъде подписан договорът с KPN/OTE? С разнищването на този пробем се е заел днес "24 часа". В доклада за приватизацията на БТК, който правителството ще обсъжда днес е отразено и последното искане на купувача на компанията, а именно да запази монопола си върху международните разговори. Днес кабинетът ще гласува и предложението на премиера Костов сделката за БТК да бъде приключена от вицепремиера Петър Жотев. Ами, БТК я пиши продадена, щом от днес всички конци по сделката попадат в ръцете на Жотев, отсича "24 часа" в редакционния си коментар. Защото в този човек колебания от вида дали-или, но пък, ами ако, просто няма. Ако отреже гърците ще го направи бързо и рязко. Ако пък ще им дава телекома, няма да се пазари много. Ще вземе колкото дават и ще кара нататък, прогнозира вестнкът. Защото философията на вицепремиера била - по-добре калпава приватизация, отколкото проточила се или никаква.
Голяма част от обществото днес са извън играта. Има разделение на екстремно богати и множество бедни. А последните са неминуемо аутсайдери, щом като живеят, за да оцелеят, тъжно отбелязва режисьорката Иванка Гръбчева в интервю за вестник "Стандарт". Това обаче не е нормално. Защото промяната не става с думички. Хората просто трябва да повярват, че има справедливост. И все пак много хубави неща могат да бъдат видяни тук и сега, стига малко да се отделим от казана, в който сега врим, убедена е тя. И допълва - Това, че за момента на повърхността се виждат само повърхностни хора, не бива да ни плаши. Те винаги изплуват просто защото са гъвкави. Талантът обаче е нещо съвсем друго. Защото без да знае азбуката, човек не може да пише стихове.
Българският печат днес - 13.07.2000 год.
"Болницата в Бенгази - СПИН-огнището на света. Наши депутати пътуват в събота за Триполи". Така в уводното си заглавие "Новинар" синтезира основните аспекти на последните събития около СПИН-скандала в Либия. Посещението на българската парламентарна делегация е по покана на Генералния народен конгрес на Либия, а основната й цел била да се възобнови диалогът между двата парламента.
13 юли 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!