"Нщ щата около телекома вървят на зле". Така с тези думи на министъра на транспорта и далекосъобщенията Антони Славински, цитирани от "Труд", могат да се обобщят последните събития около продажбата на Българската телекомуникационна компания. "Сделката за БТК може да изгори", обявява "Труд" във водещото си заглавие. Продажбата на БТК била под въпрос след като гръцко-холандските купувачи са поставили нови условия. А промените, за които настоявали KPN/OTE били повече от неприемливи. Те са поискали нови промени в законодателството, които да им осигурят, монопол върху международните връзки. А това означава, че всеки друг оператор ще трябва да мине през телекома, за да може да предоставя връки с чужбина. От KPN/OTE може би употребяват решимостта на София да върви докрай в намерението си да приватизира бързо телекомуникационната си компания. Или пък може би се възползват от препоръките, дадени от Международния валутен фонд към правителството да не отлага дълго решението, разсъждава "Демокрация". Но в крайна сметка не трябва да се забравя, че същите купувачи са собственици на телекома оттатък Дунав. И явно могат да плуват в наши води. Но все пак тукашните власти не бива да се давят накрая на Дунава, категоричен е "Демокрация". Със сигурност обаче нашите власти разбраха едно - националните интереси струват повече отклокото обсъжданата сума, отбелязва от своя стана "Труд". Затова сега възможностите били две - или кандидатът да смири капризите си, или златната рибка ще му се изплъзне и ще отърве тигана.
Решението на Европейския парламент да извади България от черния визов списък продължава да вълнува и днес вестниците. Може ли да има нормален човек, който да не се радва на подобно решение, пита се "Труд". И бърза да си отговори - Ами за жалост може. Защото явно уникалната българска завист, изразена в поговорката: "Не сакам аз да съм добре, а Вуте да е зле", очевидно продължава да владее лявото пространство в Народното ни събрание. Според "Труд" това е единственото възможно обяснение на реакцията на левицата. Е да, но има общонационални интереси, чието постигане е дългогодишна цел и няма значение коя партия ще има късмета да я раелизира. И е жалко, когато това не се възприема като достатъчен мотив за радост.
Франция обаче обещава да съдейства на България за по-бързо преодоляване на трудностите, които я съпътстват и изцяло подкрепя европейската й ориентация. Това е
заявил посланикът на Франция у нас Негово превъзходителсво Доминик Шасар пред
своите колеги от страните-членки в Европейския съюз. На срещата е присъствал и президента Петър Стоянов, допълва информацията вестник "Земя". Основното нещо все пак е решимостта на Франция да ускори преговорите със страните-кандидатки за членство в Евросъюза без да ги разделя на групи. "България в огън". "Пожари бушуват в цялата страна". Така, във водещите си заглавия, "24 часа" и "Демокрация" оповестяват за страшните последици от рекордните жеги. А цифрите са наистина стряскащи - рекорден брой пожари ? 109 - бушуват из цялата страна, хиляди декари и гори са в огън. Войници, полицаи и армейски хеликоптери помагат на пожарникарите да се справят с бедствената ситуация. И в този ад, както го определя "Новинар", "Демокрация" съзира намесата на човешки пръст - според вестника не трябвало да се забравят умишлените палежи заради делби на имоти и криворазбрана конкуренция.
Оказва се обаче, че невижданата има и други последствия. Последните резултати от проведено проучване от MBMD сочат, че 650 хиляди българи искат да прекарат отпуската и да делят плажна кърпа и шнорхел с Петър Стоянов, а 130 хиляди с Жорж Ганчев. Ами - налегна ни невиждана жега и мозъкът на електората явно е омекнал под критичния минимум, търси обяснение на това явление "24 часа". Виж, ако анкетираните бяха отбелязали причината за желанието си - например бих пил бира с Муравей Радев, за да му приседне дано - 98% от анкетираните или пък - за да ми плати сметката - 100%, тогава нещата биха били съвсем логични, отбелязва вестникът.
Каквото и да се случва в България обаче, не може всяко нещо да се приема негативно. Ние обаче май винаги сме склонни да приемем един провал именно, за да се подиграем с усилията, които са хвърлени, тъжно отбелязва Богдана Карадочева в интервю за вестник "Демокрация". И допълва - Ние се радваме, че на всичко се гледа с ирония, с насмешка, с пренебрежение. Недопустимо е обаче да носим в себе си едно негативно поведение и същевременно да очакваме всичко да тръгне по мед и масло. Защото това е поведение, заредено с лоша енергия. А лошата енергия носи само негативизъм в живота. На всеки един от нас. И на всички заедно.
Българският печат днес - 07.07.2000 год.
"Нещата около телекома вървят на зле". Така с тези думи на министъра на транспорта и далекосъобщенията Антони Славински, цитирани от "Труд", могат да се обобщят последните събития около продажбата на Българската телекомуникационна компания. "Сделката за БТК може да изгори", обявява "Труд" във водещото си заглавие. Продажбата на БТК била под въпрос след като гръцко-холандските купувачи са поставили нови условия.
7 юли 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!