"Лб бия отряза пътя до България", обявява "Новинар" във водещото си заглавие. И доза уточнение от "Демокрация" - "Либия затвори небето си за Балкан". "Забранява се на националния превозвач Авиокомпания Бaлкан да изпълнява полети до и над Либия, както и да оперира и извършва търговска дейност". Това се казвало във факс на директора на въздушния транспорт на Либия Мохамед Араджи. Тази мярка на открита враждебност към България, както я определя "Новинар", се предприема само 4 дни преди съдебният процес срещу нашите в Либия. Поради което тя трудно може да се обясни като арабска реакция срещу израелския собственик на авиокомпанията. Сегашният акт явно цели нещо важно щом пренебрегва стопанските щети и последици, подозира вестникът в редакционния си коментар. Според "Новинар" Триполи просто ни демонстрира, че държи силата и правото в свои ръце. И че не пази никакъв сантимент по старите ни добри междудържавни отношения. И още няколко елемента в поредния епизод от трагичната сага "Либия". България може да поиска отзоваването на либийския дипломат Милад Моктар Кара, който обвини нашите медици в "най-коварния и подъл заговор срещу живота на либийските деца". Освен това - "В Триполи не изпълняват българските искания". Затова - "Външно атакува Либия", обявява от своя страна "Труд". Днес министреството на външните работи на България ще протестира пред посланика на Либия у нас, защото до този момент властите в Джамахирията не са изпълнили нито едно от исканията ни по повод задържаните българи и на този етап не са на лице всички мерки за осигуряването на безпристрастен процес. След тактиката на снишаване - Сакън да не се обидят либийците, гневът на външно най-после ще се излее върху либийския посланик, отбелязва "Труд" в редакционния си коментар. Само че изниква и логичният въпрос - защо гневът, макар и напълно справедлив и основателен, ще се излива едва дни преди процеса. Защото справедливо ошашавен съпруг се закани на една красива дама, така ли? Ами, медсестрите не са ли дами, пита се вестникът.
Вестниците днес са изпълнени с медийни новини. Главният редактор на "Демокрация" Невен Копанданова подаде отставка, която бе приета от Съвета на директорите на вестника. Според една много дълбока тайна, отбелязва "Демокрация" в редакционния си коментар, доверието към политиците, спечелили последните избори, днес изглежда иначе. Цифрово то упорито започва да прилича на 3 към 1, не в полза на нашия ден. Друга тайна е, че победителите постигнаха изменението със свои собствени маниери и възможности. Така че въоръжени с качествено нов хибрид, назован партийно-национален всекидневник, те поемат своята отговорност за резултатите от следващите избори, отсича "Демокрация". Професионалният суверенитет остава, категорични са водещите журналисти от вестника, подписали се под становището. Логическият нонсенс на препоръката подсказва, че не обликът на вестника е движещият мотив за искането на оставката, категорични са те. А че вестникът е бил използван като инструмент за натиск над Иван Ксотов. Пишещите в "Демокрация" разполагат с волята си да не бъдат превърнати в платени интриганти, нито в пощенски кутии на заинтересовани политици, пък били те и от СДС, отбелязват журналистите от всекидневника.
И в този ред на мисли и като продължение на медийната тематика - Какво толкова се случи, та правителството се разбърза да прави още една частна телевизия, пита се в анализ "24 часа". Ами, все още нищо, но наближават избори. Затова сега и управляващите бързат. Трета национална теревизия е краят на свободния честотен ресурс. След като я продадат, за наследниците в изпълнителната власт няма да остане нищо за раздържавяване, отбелязва вестникът. А както е известно, шефовете на националната телевизия идват и си отиват. Докато частникът ще съобщава правилните новини, дори и когато не си на власт. След тежката зима сезонът обаче се смени, природата цъфти, хората мислят за нов живот. Така че време е и властта да смени своя имидж. А кой ще го изгради? БНТ не може, Мърдок не иска, значи трябва просто да се търси третият път.
Търси се - истинското дете на демокрацията, обявява "Труд" в анализ, по повод 1-ви юни. Връстниците на демокрацията днес вече са 10-годишни. Тийнейджърите днес, преди 10 години размахваха пръстчета от раменете на бащите си по митингите. А какво правят днес - Сега те се стягат за конкурсни изпити по тестова система. Знаят по два-три езика, ровичкат в Интернет, четат само по задължение. Героите от освобождението ги отегчават, кефи ги Холивуд. Хоризонтът им е широк колкото вселената. Халът им обаче си е нашенски. Обременени от безсмислени компромиси и безперспективни рискове, какво обаче им дават техните родители? Ами те са тъжни, бедни, не могат да им посочат оптимистична перспектива, не могат да ги спасят от насилието, нито от лапите на държавата, отбелязва "Труд". И все пак още не късно да започнем да мислим с главна буква не за Деня, нито за Демокрацията, а за тях - Децата.
Българският печат днес - 01.06.2000 год.
"Либия отряза пътя до България", обявява "Новинар" във водещото си заглавие. И доза уточнение от "Демокрация" - "Либия затвори небето си за Балкан". "Забранява се на националния превозвач Авиокомпания Бaлкан да изпълнява полети до и над Либия, както и да оперира и извършва търговска дейност". Това се казвало във факс на директора на въздушния транспорт на Либия Мохамед Араджи.
1 юни 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!