"Ер ропа ни рови за мръсни пари", разкрива "24 часа" от първата си страница. Съветът на Европа ще оценява свършеното в България в борбата с мръсни пари в началото на юни, уточнява изданието. Заключениията си те ще правят по това, дали нашият закон за пране на мръсни пари е в синхрон с европейските. "Може да ни скастрят, че още нямаме осъдени за такова престъпление", опасява се "24 часа". "Богомил Бонев да назове кои са корумпираните седесари, поиска шефът на контролния съвет на СДС Иван Куртев". Това четем в статията "Сапуненият балон на Куртев" в "Труд". Куртев дори написал писмо до бившия шеф на МВР, в което го молел "да помогне на партията де се изчисти от хора, които използват членството си в нея, за да облагодетелстват себе си или свои близки". "Труд" анализира: "Похвална е инициативата на господина "Чиста синя съвест", нищо че е много закъсняла. Бонев обаче нито е член на СДС, та да отговаря пред някакъв си партиен орган. Нито пък има моралните задължения да "помага в усилията" за изчистване образа на СДС, след като бе оплют от самия председател на партията за твърденията си, че корупцията е прояла СДС отгоре до долу. Освен това, продължава "Труд", о.з.генералът си е свършил работата, докато е бил действащ министър - докладвал е на премиера за злоупотребите на сините, предупреждавал го е за далаверите им по приватизацията, информирал го е за непочтеното финансиране на изборните кампании.
Сякаш като потвърждение, "Дума" се включва, цитирайки Бонев: "Достатъчно имена на корумпирани са изнесени, ако Куртев искаше щеше да се заеме с тях". Костов тогава е мълчал, връща се "Труд". Мълчи и сега. Бившите подчинени на Бонев дори тропнаха на бюрата на президента, премиера и шефа на парламента доклади за 380 злоупотребили с власт чиновници." "Какъв е ефектът?"- пита изданието. И отговаря: "Спотайване". Заключението на всекидневинка е, че "напъните на Куртев са поредният сапунен балон, който сините надуват в името на борбата с корупцията".
От "Демокрация" научаваме за срещата между директора на специализираното следствие Бойко Рашков и вътрешния министър Емануил Йорданов. "Няма никаква война и никакви асоциации с близкото минало на МВР и следствието не могат да се правят, а има готовност да се обсъждат проблемите", заявява Рашков. Следователите възразяват срещу полицейското производство и оспорват най-вече обвиненията, че липсват веществени доказателства в дознанията, които са постъпили за разследване в полицията. Вътрешният министър казва от своя страна: "Нормално е, ако има съществени разминавания, някой да бъде наказан, нo аз наказвам само виновни". Според Емануил Йорданов полицейското производство върви добре, едва 2 на сто от приключените дознания били върнати на прокоратурата за доразследване. В редакционния си коментар "Демокрация" пише: "Хубаво е, че вместо да си прехвърлят вини чрез медиите, вътрешният министър и шефът на следствието обсъждат полицейското разследване, заради което прехвръкнаха искри между полицията и следователите. Битките за надмощие не водят доникъде и дори само това да се е разбрало от горчивия опит, все е от полза, смята изданието. Дано обаче усмивките пред камерите и доброто възпитание да не забулят проблемите. Защото те (проблемите) си съществуват и се решават само ако са откровено поставени", съветва "Демокрация".
"Бламират ветото", информира от първата си страница "Новинар". Депутатите от всички парламентарни групи се готвели да отхвърлят ветото на президента върху шестте месеца казарма за висшистите. "Бащината обич надделя над мира в сините редици" разкрива изданието в материала "Депутатските синчета срещу Стоянов". Съществуваше договорка между главсека на СДС Христо Бисеров и президента казармата да е 9 месеца за всички. Но лично Бисеров почна битката висшистите да служат 6 месеца. Запознати със сините дела твърдят, че причината тази идея да се пръкне в главата му, било предстоящото влизане на сина му в казармата. И синът на президента също е студент, уточнява изданието. Заради любовта си към генералите обаче Петър Стоянов е готов да жертва 3 месеца от живота му в маршировки и нараяди. "24 часа"цитира ген. Никола Колев, според когото казармата трябва да е девет месеца, защото в противен случай боецът не може да оцелее: "войникът трябва да усвои определен обем от практически умения. В екстремни ситуации ще го спаси не толкова високият образователен ценз, колкото придобитите навици, доведени до автоматизъм". Изданието анализира защо ветото на президента е едновременно закономерно и абсурдно в статията "270 дни ангария на генералите". "Закономерно, първо, защото в качеството си на върховен главнокомандващ той просто беше длъжен да се вслуша в своя генералитет. Който, типично по социалистически, не се е отказал от мераците си да прави с чужда пита помен. В случая - университетие да подготвят специалисти, които после да му слугуват безплатно уж под формата на защита на отечеството. ..Закономерно, второ, защото ветото идва на фона на някакви измислени шумове за измислен преврат на военните, при това, поискан от поетите. ..Закономерен, трето, защото покрай патакламата с 6-те месеца служба беше най-удобно да се пробута другата голяма новина, че сегашният шеф на генералния щаб ще остане още две години". Оттук нататък започват абсурдите, според "24 часа". "Първо, защото означава поредното отлагане на военната реформа. ..Второ, защото на цивилните висшисти се посяга, след като по най-безотговорен начин бяха закрити военните училища. ..Трето, защото от армията бяха натирени хиляди млади специалисти. А сега изведнъж се сещат, че тя имала фатална нужда от такива. ..И накрая, завършва "24 часа", ветото е абсурдно, защото противоречи на принципите на пазарната икономика. Да, едно време, когато държавата плащаше висшето образование, тя имаше моралното право да изисква висшистите да й връщат жеста. Сега обаче висшистите си плащат обучението. .. И държавата няма никакво основание да експлоатира гратис техните знания и умения, без да е вложила в тях каквото и да е".
Днешната преса единодушно определя като истинко събитие откриването на Централните хали в София. Сред атракциите са фонтан с мозаечно дъно и лъснатият като младенец 100-годишен часовник, който навремето е показвал часовете от покрива на сградата. Пазаруващите родители могат спокойно да оставят децата си в специален детски кът. "Когато духът е здрав, раните по лицето на града си отиват една по една", цитира кмета Софиянски "Демокрация". "Нашите спомени се връщат по модерен, европейски начин", добавя премиерът Иван Костов.
Българският печат днес - 31.05.2000 год.
"Европа ни рови за мръсни пари", разкрива "24 часа" от първата си страница. Съветът на Европа ще оценява свършеното в България в борбата с мръсни пари в началото на юни, уточнява изданието. Заключениията си те ще правят по това, дали нашият закон за пране на мръсни пари е в синхрон с европейските. "Може да ни скастрят, че още нямаме осъдени за такова престъпление", опасява се "24 часа".
31 май 2000, 10:00