Пч чи ли ни конституцията? Това се питат много от днешните издания, а въпросът тръгва от вчерашно изявление на премиера Костов, в което той е признал, че съзнателно подема темата, за да започне обществен дебат. Не сме за Европа с тази конституция, е категоричен "Стандарт" и се позовава отново на думи на министър-председателя, изброявайки някои от основните пречки - необходимостта от ограничаване на имунитета на съдии и депутати и продажбата на земя на чужденци. След конституцията, какво друго ще ни пречи?, пита се обаче "Труд" и призовава в коментарната си рубрика като толкова много пречи тази конституция, тогава да се приемат промени в нея. Само че, продължава изданието, някой да не вземе да си помисли, че българският парламент не е пълен с честни, неподкупни и безкрайно предани на отечеството си депутати, както и че някой от тях ще вземе да спекулира с промените в конституцията. И в тази връзка "Труд" се пита какво след това ще продължи да ни пречи, ако нещата не потръгват? - сушата, наводненията, интернационализмът в действие или нещо друго.
И ако пречките са различни, то трусовете в държавата изглежда продължават. Костов е готов да му разследват министрите, отбелязва "24 часа" и придава голямо значение на казаното от премиера в Пазарджик, че очаква да му каже срещу кои 4 бивши и настоящи министри прокуратурата води проверка. Продължават и трусовете отвътре: НСБОП беше щурмовият отряд на правителството, заявява пък в сензационно интервю пред "Труд" бившият заместник началник на службата Венелин Великов. Така още един бивш служител на МВР от кръга на Богомил Бонев проговаря. А неговата прогноза от данните, с които разполага била, че корупцията в най-скоро време щяла да взриви държавността в България. Полк. Великов от своя страна заявява, че нямало да огласява факти и за разлика от много други, не си бил тръгнал с папки под мишница.
В. "Земя" пък търси друг трус във властта и прогнозира противоречие между президента и премиера. Аргументът - реплика на президента Стоянов, че не е подчинен на Иван Костов. А "Дума" поема още по дълбоко по темата и още от първа страница търси пространни доказателства за това дали Европа е разлюбила СДС. Костов е твърд прагматик, това обаче заявява пред "Труд" Бодо Хомбах, координатор на пакта за стабилност на Балканите като подчертава, че независимо от остротата на българския премиер, той е коректен държавник и надежден съмишленик на европейските лидери. Освен това в интервюто си Хомбах не пропуска да подчертае, че европейците са егоисти, затова трябва всички ние да бъдем по-настоятелни, да отстояваме интересите си и да не затъваме в противоречия. А лично тoй щял да предложи дългът ни към Парижкия клуб да се изплаща под форма, чрез която да се финансира развитието на региона.
Но как да не затъваме в противоречия, когато дори една парламентарно представена партия като Евролевицата е пред разпад, а лидерът й бил едновременно шеф на две партии, научаваме от "Демокрация". Затова и вчера избухнал скандал. Бомбата на заседанието на евролевицата хвърлил Росен Карадимов, заявявайки, че освен БЕЛ, Александър Томов все още от три години ръководи и ГОР. След което 20 от най-известните евролеви като Николай Камов, Карадимов, Андрей Вунджулов си тръгнали демонстративно. С което, коментира "Демокрация", при отлив на тези лидери, приликите между Евролевицата и БСП наистина прекалено ще се задълбочат. А така трусът в политическата ни система още повече се засилва. Нещо, което сигурно обяснява и паралелът, който Иван Костов прави отново пред "Демокрация" между България през 2000 и онази през 1944 г.- нали пак се говори за бесилки, за страх, има страдание. И ние трябва да изберем сами, заявява премиерът, по кой път да поем. Мислете и действайте, съветва ни от страниците на "Стандарт" украинският посланик Вячеслав Похвалски, но припомня само едно - че в преломни времена коалиционните кабинети са глупост. "Ала колкото и да е сурово времето, все има нещо, на което да се опрем" - споделя пък актьорът Николай Бинев пред "Демокрация" който ще получи Аскеер за цялото си творчество. И тъй като актьорът е любимец на не едно поколение зрители, поздравявайки го с отличието, нека чуем и неговото послание. "Театърът, казва Николай Бинев, е като един голям гердан и в него има място за всички. Напразни са омразата, ревността, завистта - всеки има право на съществуване".
Българският печат днес - 22.05.2000 год.
Пречи ли ни конституцията? Това се питат много от днешните издания, а въпросът тръгва от вчерашно изявление на премиера Костов, в което той е признал, че съзнателно подема темата, за да започне обществен дебат. Не сме за Европа с тази конституция, е категоричен "Стандарт".
22 май 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!