Удар в десетката според "Труд" било включването на червените кметове Димитър Калчев и Костадин Паскалев. И след като за 12 години, отбелязва "Труд", преживяхме какви ли не кабинети - на надеждата, действието, приватизацията и спасението, дойде ред и на кабинета на изненадите. Дай Боже, тя да е добра."
Според "Стандарт" формулата на кабинета е следната - цар + 16 експерти. Енергетиката и спортът временно остават агенции. И което е по-интересно - след като в кабинета влизат двама червени кметове, "Стандарт" е подразбрал, че на частичните избори в Русе и Благоевград НДСВ ще подкрепи кандидатите на социалистите.
Затова за "Демокрация" най-важното е, че "Царят включва БСП в кабинета". И то с едно вицепремиерско и две министерски кресла. Така, отбелязва синият вестник, се изясни най-вълнуващият въпрос: кой ще управлява. Вече може да се каже ясно - НДСВ, БСП и ДПС - по брой на властовите позиции. Но далеч по-същественият въпрос, коментира изданието, е: как ще ни управляват. Защото се оказа, отбелязва "Демокрация", че новият кабинет тепърва ще облича в механизми обръщенията на г-н Сакскобургготски отпреди изборите".
"Монитор" пък твърди, че ще има два центъра на властта - кабинетът "Дондуков" и кабинетът "Врана". Изводите на изданието са почерпани и от наблюдения пред входа на резиденция "Врана" от събота насам, където префучавали кандидатите за славата. Някои като Антония Първанова си тръгнали разстроени и не ги виждаме сред министрите. Медийният царски експерт Константин Иванов е стоял при царя 3 часа и си тръгнал усмихнат (явно съветите му са били приети). Затова и "Монитор" изброява истинските действащи лица на властта, които ще останат в сянка. А това са - Николай Маринов, истинският организатор на предизборната кампания, Стоян Денчев, кадровик на "Мултигруп" и най-важна фигура според "Монитор" на кабинета в сянка, Андрей Гюрковски, Стоян Ганев, Константин Иванов - за когото стана дума, проф. Чирков и бившия депутат-отцепник от СДС Димитър Иванов.
Царските депутати обаче останали стреснати от кабинета, четем в драматичен репортаж на "24 часа". Наблюденията са от парламента в неделя сутринта, когато те чули кои са министрите. "Неизвестни хора, има и червени", престрашили се да споделят някои от тях. Д-р Антония Първанова била в сълзи, когато вътре в залата не чула името си. Журналистите дълго издирвали Николай Свинаров сред депутатите, който внезапно станал министър на отбраната. Но това е нищо, отбелязва "24 часа", истинските проблеми са в лагера на червените, където протекли много тежки разговори. Първанов е обявил, че двамата червени кметове са готови да се откажат и в последния момент. БСП обаче им препоръчало да останат, но коалиция "За България" щяла да гласува с "въздържал се".
"Демокрация" твърди, че решението да има червени царски министри едва не е разцепило БСП вчера. Стефан Данаилов и Бриго Аспарухов настоявали БСП да гласува "за правителството". Татяна Дончева и Иво Атанасов били категорично против - ако Симеон се провали, негативите ще са в БСП, твърдели те. А иначе по коридорите на "Позитано 20" се движели доволни социалисти, които се виждали на власт. Имаме дори двама вицепремиери, какво ти ДПС, смеели се някои, защото и на кариерата на Лидия Шулева бил даден старт по времето на Виденов. "Труд" прогнозира, че при тази формула няма как царят, БСП и Доган да не се дебнат. "Монитор" пък се нахвърля в пространен анализ върху Соломон Паси, обвинява го в какво ли не - в публично обругаване на православието, както и в това, че бил получил 50 000 долара от Майкъл Капустин чрез "Лайф чойс интернешънъл". Нещо повече, авторът на статията Волен Сидеров атакува и Симеон Втори, че нямал собствено мнение по важни проблеми на националната политика (включително и за Македония) и го сравнява с бившия дворянин Иполит Воробяников, герой от "Дванайсетте стола" на Илф и Петров, комуто е било възложено нищо да не говори и само да надува бузи. Ако проследим поведението на Симеон в предизборната борба, ще видим, че той нищо не говореше и само надуваше бузи, а вместо него говореха Владо Каролев (мотиката), роденият за диджей Емо Кошлуков и хора като Соломон Паси.
"Стига сме били андрешковци", призовава пък от страниците на "Труд" бившият депутат от Евролевицата проф. Драгомир Драганов. Според него царят внимателно е преценил, кога е моментът да си дойде и да отвее всички. А че има за отвяване, има, смята Драгомир Драганов. И покрай многото истории от миналото разказва защо президентът трябва да е на поне 40 г. Когато пишели Конституцията, мислели каква да е възрастовата граница. Тогава червената депутатка Мариана Христова попитала Стоян Ганев на колко е години. Той отговорил: на 36 г. И тя предвидливо вписала като граница 40 г.
"Новинар"отбелязва, че кабинетът Костов сдава днес и също допълва информациите за това как царското правителство е било редено до последно. Най-колоритна според "Новинар" е фигурата на новия министър на културата, композитора Божидар Абрашев, автор на "Псалми за Симеон Втори". Социологът проф. Георги Фотев твърди пред "Демокрация", че отиващият си премиер Иван Костов оставя урок за новото парвителство. И той е, че премиерът трябва да е човек, надарен с чувство за отговорност. "Стандарт" прави преглед на всички министър-председатели в българската история - 47 на брой в 88 правителства и определя като най-успешни Стамболов и Константин Стоилов. А в своя анализ в. "Дневник" отбелязва, че тепърва ще трябва да си отговорим какъв е този кабинет, избирайки между следните възможности - програмен, експертен или случаен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!