Кв во може да стори един поет? Такъв въпрос, разбира се, изненадва, още повече от водещите страници на "Труд", при това под заглавие "Поет зове армията да вземе властта". И за да си дойдат нещата на мястото, веднага трябва да уточним, че поетът е Румен Леонидов, а мястото на действието - вчерашното предаване на БНР "Неделя 150", в което някогашният сърдит млад човек, а сега разочарован 50 г. литератор е отправил публичен призив "военните веднага да вземат властта, защото малкото останало достойнство е при тях, а не при политиците". Абсолютно прав е поетът, доведен до отчаяние от лепкавата безнадеждност на живота да отправя подобен призив, коментира "Труд", допълвайки че гражданинът Леонидов обаче не е никак прав да подсказва изход от мръсотията с проливане на кръв. Защото безкръвният преход, допълва изданието, е все пак единственото достойнство на българската демокрация. Опасните мисли трябва да се кажат, е мнението и на журналистката Лили Маринкова, водеща на предаването "Неделя 150". И че дори думите да шокират, оръжието на поета е моливът и тези думи биха били наистина много по-опасни, изречени от някой военен или човек от властта.
И докато в същото време от страниците на "Труд" действащи и високопоставени генерали заклеймяват поета за това, което бил казал и че не си гледал поезията, във властта изглежда се очертават нови рокади. Сменят вътрешния министър наесен, е повече от категоричен "Новинар". Според "Новинар" Емануил Йорданов не се бил справил със задачите си и на неговия стол щял да седне бившия директор на полицията и сегашен съветник на премиера Славчо Босилков. И ако по темата власт, интриги и назначения, както винаги има и може да се каже много, то конгресът на БСП приключи без интрига, консатитрат повечето днешни вестници, най-вече с преизбирането на новия стар лидер Георги Първанов, както известява още от първа страница "Дума". Под тази предизвестена новина обаче левият вестник вмъква подзаглавието, че Ахмед Доган е избрал БСП по пътя на властта (вероятно имайки се предвид неговата реч на форума на социалистите).
В стремежа си да разбере как стоят нещата наистина "Труд" обаче публикува интервю с Доган, в което лидерът на ДПС в привичния си стил дава съвети най-вече на СДС - да се пречисти и да не отива на изборите с тези лица. Що се отнася до участието му на конгреса на социалистите, Доган уточнява, че въпреки очевидните различия, сега не било времето политиците да се правят на интересни, тъй като бедността и корупцията били бичът на страната. А това означавало, че 2/3 от българите били социално слаби, което сближавало избирателите на двете партии, въпреки че всяка сериозна политическа сила запазвала мостовете си към управляващите. Според "Демокрация" обаче до нищо сериозно нямало да се стигне и след този конгрес, защото БСП продължавала да шикалкави за НАТО (което впрочем предизвиква и опасения, за които говори в интервюто си Ахмед Доган). Но всички тези политически комбинации, както и плахото политическо сватосване между БСП и Доган са си в реда на нещата, отбелязва "24 часа". По-сериозните въпроси са други и повечето от тях са били поставени в изказването на Любен Дилов-син, появил се на конгреса с фанелка, на която смаяните делегати-социалисти съзряли Ленин с кукиш. Готови ли са по-старите поколения и българските социалисти за своята гергьовска жертва, реторично питал Дилов-син. И допълнил, че за него БСП е партията на дядовците и бащите, които обаче трябвало със своите деца да строят България. И то в една България, в която синовете по революционен начин плащат греховете на бащате си.
И тъй като, дори и фундаментални, въпросите на Любен Дилов-син са от тези, на които трудно може да се даде отговор, затова "24 часа" обръща повече внимание на въпросите, които Сметната палата понастоящем трябва да отправи към политиците заради техните скрити пари. Разкритията по принцип трябвало да се очакват през идния септември, но ето че вчера председателят на палатата Георги Николов обяви, че контролният орган ще е готов и дори преди поставения срок. Така че всеки властник още от сега следвало да се замисли, преди да излъже, вписвайки в публичния регистър само част от доходите си.
На този фон на циркове в държавата, отбелязва "Стандарт" може би най-доброто начинание ще е идеята на Христо Стоичков и Стефка Костадинова да построят увеселителен парк в Пловдив. Защото в България всички лъжат. И в тази връзка "Стандарт" не крие разочарованието си от поведението на пилотите на "Балкан", нанесли щети за 5 млн. долара на компанията, които вчера отново излъгаха, че ще летят и опънаха нервите на пътниците. В тази атмосфера на витаещо разочарование и умора, вместо интервю "Труд" публикува стихове от Недялко Йорданов за "страшната разсипия, в която най-хубаво е да си пръв и да си най", а "Стандарт" търси за мнение известният ни график Любен Зидаров, който въпреки свития пазар за изкуство, не губи куража си, спомнайки си, че и Ван Гог не е успял да продаде своите "Слънчогледи". Иначе човек затъвал в тресавището на живота, казва Любен Зидаров, а за него творецът трябвало да е като човекът на Марсел Еме - да минава през стени и да не вижда само негативната страна на нещата.
Българският печат днес - 08.05.2000 год.
Какво може да стори един поет? Такъв въпрос, разбира се, изненадва, още повече от водещите страници на "Труд", при това под заглавие "Поет зове армията да вземе властта". И за да си дойдат нещата на мястото, веднага трябва да уточним, че поетът е Румен Леонидов, а мястото на действието - вчерашното предаване на БНР "Неделя 150", в което някогашният сърдит млад човек, а сега разочарован 50 г. литератор е отправил публичен призив "военните веднага да вземат властта".
8 май 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!