Кт тта, която заседна в гърлото на преговорите между Доган и Симеон се оказа Кърджали, разкрива "Труд". "Криза за кабинета, Ахмед Доган поиска реална власт, Симеон бави отговора", приглася "Монитор" на първата си страница. И допълва - лидерът на ДПС представи писмено исканията си за министерски постове; днес по обед Симеон Сакскобургготски ще му даде списък с утвърдените министри, без да ги съгласува предварително. БСП се споразумя с НДСВ за свои експерти в кабинета. СДС минава в контраатака с компромати.
И все пак най-големият проблем си остава Кърджали. Причината била, че сегашният
областен управител така разгонил фамилията на депесарите в региона, че сега като че ли
няма по-важно от това тамошния областен управител да е от ДПС, убеден е "Труд". За противодействие срещу действието. Ако наистина хората на Доган обаче смятат, че партията им не е етническа, нека приемат областен управител българин, призовава вестникът. Пък така или иначе нали се борят за правата на малцинствата. А и децата знаят, че в Кърджали малцинство са българите, допълва "Новинар". Така че - да им дадат поне областен управител, та всички да са рахат.
Интригата обаче е към своя край. Днес се очаква Симеон Втори да съобщи на хората си
имената на избраните от него миинистри. Напрежението е гръмовно, любопитството - непосилно, залогът - добруване на българите след 800 дни, отбелязва "Новинар". В продължение на цели две седмици държавата е като във фризер. Нищо не става, нищо не помръдва, нищо не се пипва - чиновникът е стъписан, вечният службогонец - ентусиазиран. Изобщо - златно време за сплетни, клюки и догадки. Официално 432-ма кандидат-министри лежат на бюрото на Симеон. Всеки предлага, десетки се самопредлагат, алъш-веришът кипи като петък на Женския пазар. И как не, отсича вестникът. Десетки са кандидатите устремили се да бъдат забелязани. След като вече е ясно, че от царския тил ще се запени новият обществен каймак.
Най-после "новото време" дойде. Само че не с нов морал, а с нови депутатски заплати, заявява "Демокрация". Повече от месец се точат пазарлъците за новото правителство. Когато обаче стана въпрос за заплати, царските хора станаха толкова приказливи, бързи и експедитивни, че спокойно могат да се включат в състезанието "Минута е много", предлага вестникът. Наистина има нещо съмнително, когато започваш един мандат със собствените си заплати и привилегии, след като си обещал да мислиш предимно за обикновените хора, смята и "Новинар". Ако новите продължават в този дух, тогава как ли ще посрещнат последния от сакралните 800 дни. Но пък както се казва - първо да уредим себе си, после ще мислим за народа и обещанията, допълва и "Пари". И пак излиза, че диагнозата "Къса депутатска памет" и факта, че всички депутати са от една партия, щом стане дума за привилегиите им, са отново в сила. А на изборите само преди месец девизът бе - "Почтеност във всичко". Ако такава ще е почтеността им във всичко, тогава за какво гласувахме на 17 юни, пита се вестникът.
А иначе освен гласуваните нови заплати, вече мина месец от изборите и две седмици от конституирането на парламента и може да се каже, че освен избор на председател и заместниците му, народното представителство не е свършило работа и за пет пари. И вчера то прекъсна работата си, и депутатите се пръснаха да мислят дали всички комисии да имат по трима заместници. Ами май е по-добре да ги пуснат във ваканция, да отидат вкупом на някоя станция и там да се разберат за тия пусти комисии, предлага "Труд". А може би на депутатите трябва да се напомни какво правеха техните колеги в предишните парламенти. Вярно е, че много от досегашните са абсолютни новобранци, но те би трябвало вече да са се позапознали с парламентаризма, разсъждава вестникът. Защото дойде му май времето и да поработят за това, за което са избрани - да творят закони. Но пък така се случва, след като в България много хора все още не са осъзнали, че ако от нещо разбират, това съвсем не значи, че разбират от всичко, категоричен е "Демокрация".
Но за съжаление е така - единство и съгласие са понятия само от сферата на илюзиите или политическите манипулации, разсъждава вестникът. А противопоставянето, колкото и да не ни се ще, е основният двигател на всяко човешко съобщество - от малката вселена на "ние двамата", до съжителствата върху глобуса.
Българският печат днес - 20.07.2001 год.
Костта, която заседна в гърлото на преговорите между Доган и Симеон се оказа Кърджали, разкрива "Труд". "Криза за кабинета, Ахмед Доган поиска реална власт, Симеон бави отговора", приглася "Монитор" на първата си страница. И допълва - лидерът на ДПС представи писмено исканията си за министерски постове; днес по обед Симеон Сакскобургготски ще му даде списък с утвърдените министри, без да ги съгласува предварително.
20 юли 2001, 13:24
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!