Бг гарският Великден е във фокуса на днешната преса. "Великденци: Светът не знае достатъчно за страната ни", цитира участниците в срещата "Демокрация". След двудневни дискусии преуспелите българи се обединиха около едно предложение - българите у нас и в чужбина да създадат мрежа от контакти помежду си, за да могат да се информират за проблемите на страната и заедно да търсят начини за решаване. "Демокрация" обаче отбелязва: "Повечето великденци съзнателно избягваха думата помощ, когато идеше реч за това, какво се очаква от тях. Паролата в залите за дискусии и в кулоарите беше "съвместна работа". Мнения обаче не липсват. "Пари" публикува позицията на дискусионната група по финансовите и капиталовите въпроси: "държавата е главната пречка пред икономическото развитие на страната. Дори и минималното участите на държавата в частния сектор води до много големи последствия. Българите, работещи в чужбина, отказаха да приемат становището, че държавата не може да направи нищо за изграждането на работещ капиталов пазар у нас и че в същото време данъчната ни система е добра", информира още "Пари". На изявлението на участниците, които сяматат, че капиталовият пазар в България не работи, премиерът отвръща: "И как ще работи, след като българският бизнес няма история, с която да мотивира инвеститорите да купуват ценни книжа. "Труд" се включва с интервю с Кирил Сакс-Кобург, син на царя в изгнание и икономически съветник на президента. На въпроса какви ще са последиците за България от покачването на долара, участникът в "Българския Великден" отговаря: "Положителните последици са, че американският пазар ще се отвори за българските стоки, защото те ще са по-евтини за американския потребител. А американският пазар е най-големият в света. Отрицателният ефект ще е поскъпването на енергоносителите, защото цената на петрола на световните пазари е в долари".
"Труд" се допитва до мнението на княз Кирил и по особено актуалната у нас тема за корупцията: "В България се изискват прекалено много разрешителни за бизнес и от собствен опит знам, че това спъва предприемачеството и отблъсква инвеститорите, отговаря Кирил. Те са принудени да чукат на много врати за един и същ документ. Практиката показва, че корупцията е право пропорционална на броя на бюрократичните врати. ..Дано премиерът е разбрал това и да направи необходимото, за да въведе ред в къщата си. Защото корупцията разяжда отгоре надолу. Ако управляващите я допускат, обикновените хора си казват: защо и ние да не се възползваме", смята съветникът на президента. "Дума" коментира: "Кого не покани Костов". "Българският Великден, или страданията български"- такъв е смисълът на заглавието на знаменитата книга на Тончо Жечев. Такова е нормално да бъде и названието на сегашната среща в София на сънародниците ни от чужбина. Защото не сполуката, не разцветът, не растящият международен авторитет характеризират хала на България и българите. А чудовищната разруха, немотията, гладът и международното презрение заради невижданата и нечувана корупция на българските управници. В такива условия, продължава изданието, да се приканват на раздумка преуспелите, забогателите, вредилите се на западната софра, а да се забравят стотици хиляди други наши сънародници в чужбина е цинизъм. Защото на равнището, на което сме, пък и с името, което сме си извоювали и у нас, и в чужбина, господин Костов трябваше да покани представители на миячите на чинии по курортите на Средиземноморието и Лазурния бряг, берачите на портокали и маслини в Гърция и Испания, белите робини по бардаците в Анадола" и т.н., е мнението на "Дума". Все пак Български Великден ще има и догодина, информира днешната преса. "Новинар" не пропуска да отбележи, че за финал премиерът наругал журналистите, раздразнен че не задават въпроси. "Ако някой е получил помощ от българските медии и е чул експертно становище, нека ме опровергае", призовава Костов от страниците на "Новинар". "24 часа" пък публикува словото на президента по повод 10-годишнината от създаването на "168 часа", в което той се обръща и към всички журналисти от българските вестници: "Да напишем по-добра България". "Много малко са нещата, които са съвсем нови за България в областта на политиката и журналистиката, заявява Петър Стоянов. С риск да не ви се хареса много - България е всичко това, дето се е случвало. Въпросът е как сега да се случва по-добре. Ето защо мисля, че първоначалните желания от 10 ноември всички да бъдем чути - политици и журналисти, днес може би трябва да поотстъпят място на отговорността да казваме това, което може да промени нещата към по-добро", призовава президентът.
"Пари" обобщава в коментара си "Предвеликденско". "Рано напече и от леговищата си изпълзяха мръсни думи. После заваля и засипа градушка от компромати. Започна война. Първи беше Тренчев, после Бонев, след тях мишеловците добиха кураж и се занизаха дела и документи за дребни и за по-едри сделки. И взе че замириса люлякът предсрочно през април. Без намек за онова, че септември щял да бъде май, понеже и май, май, се отлага. Настана бран на рицари с броня, недосегаеми за черешови топчета. В затишието между поредни атаки взеха да се изпускат бомби тук-там, без план и случайно, все по мишени, вързани със закона. Да се чудиш къде се побра целият този арсенал!, пише "Пари". Добре че валя цяла неделя, та изми срама по челата на омърсените медии. Политиците пък им се обидиха, че те мърсели. ..По католишките земи Великдена вече го отпразнуваха. ..Сънародниците ни, дошли оттатък, все пак съзряха, че използват чувството им за вина в името на българската нужда. Нищо лошо. ..По скоро иде реч за опасение дали ще последва коефициентът на приложение след празничното събиране. Че току-виж ние, местните, решим да обменим опит по емигриране. Иначе си знаем, завършва "Пари": "Българският Великден е уникален. И страстите му".
Българският печат днес - 28.04.2000 год.
Българският Великден е във фокуса на днешната преса. "Великденци: Светът не знае достатъчно за страната ни", цитира участниците в срещата "Демокрация". След двудневни дискусии преуспелите българи се обединиха около едно предложение - българите у нас и в чужбина да създадат мрежа от контакти помежду си, за да могат да се информират за проблемите на страната и заедно да търсят начини за решаване.
28 април 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!