"СС С отказа на царя" - едно след друго повтарят всички днешни издания. Защото това е новината на деня, предадена, разбира се, с известни нюанси. "24 часа" отбелязва, че отказът на сините е валиден за управлението на страната, но не изключва подкрепа в парламента. Ала, за да е по-ясен, "24 часа" публикува достатъчно изразителна снимка на първа страница. На нея лидерката на СДС Екатерина Михайлова и Симеон Втори просто гледат в различни посоки. "Демокрация" също е категорична, че "ОДС няма да управляват в коалиция със Симеон". Ала цитира и изявление на синята лидерка, че ако НДСВ реши да направи самостоятелно правителство, тогава ОДС оставят открита възможността да подкрепят движението. Сиреч ябълката на раздора е в ДПС - на срещата сините са подчертали, че някои идеи на ДПС за промяна на конституция по отношение на малцинствата, били доста смущаващи. В коментар изданието призовава НДСВ да конкретизира "новото време". Защото, подчертава "Демокрация", вече близо месец текат сладки приказки, а в месец от обещаните 800 дни парламентът заседава само 9 минути. "Новинар" също е категоричен - "Без ОДС в кабинета". Но дава и някои подробности около евентуалната коалиция.
Сините искали Надежда Михайлова за вицепремиер по интеграцията. От НАТО
натискали за Бойко Ноев, а синдикатите - за Иван Нейков. Министерски кресла се
предлагали още на Венцислав Върбанов и Праматарски, но ставали много, тъй като
Ахмед Доган явно не бил съгласен на това и сам натискал царя, за да става вицепремиер.
"Труд" пък в някаква степен не крие радостта си от провала на преговорите и излиза със заглавието: "Сините вън от властта". След което в коментарната си рубрика се пояснява - новите трябва да започнат начисто. Другото, твърди "Труд" би било неоправдан реверанс към ОДС и незачитане на избирателите.
Но явно не така мисли царят. В блиц-интервю след преговорите, четем в "Монитор", той казва дословно следното: "Вратите са отворени, това е най-важното". Явно, отбелязва изданието, може да се стигне до допълнителни преговори, ако не се стигне до споразумение с ДПС. А от сондаж на МБМД става ясно, че близо 40 процента от избирателите в момента се надяват на широка коалиция с ОДС. Причината - обяснява социологът Петър Живков пред в. "Пари" е следната: хората очакват обединение на партиите за доброто на страната. От друга страна и той е категоричен, че опозицията заздравява шансовете на ОДС един ден категорично да се върне във властта, каквито са исканията и на част от избирателите.
Като говорим за изисквания - напомня "Демокрация", комисията по досиетата е обявила, че ще изобличи бившите доносници в новия кабинет. Съобщение, което направо вбесява "Стандарт". Изданието определя случващото се като "война на ОДС срещу Симеон Втори". А мотивът за досиетата - като "тъпи номера", които само "мърляли пейзажа".
Кaква е целта ли? - остро реагира "Стандарт". Да се ядоса Доган (за да остане извън властта) и Симеон (за да се провали по-бързо). И тогава да се върнело какво - негодува "Стандарт" - "дневния ред от Драгалевци ли". Той "по слънце не успя, та по месечина ли".
Комисията по досиетата обаче явно е решила да си върши работата "и по слънце, и по месечина". В интервю за "Демокрация" председателят на комисията Методи Андреев припомня, че е недопустимо досиетата да се превръщат в компромати. Той допълва, че и някои компроматни клипове на НТВ срещу Кеворк Кеворкян (след отнемането на лиценза) били също нарущение на закона. Запитан от журналисти има ли "агент Димитър", за когото говори Нова телевизия, Андревв отговаря така: "Освен Доньо Донев, още двама крупни интелектуалци са били доносници на службите - агентите Димитър и Витанов". Ала уточнява, че в картотеките има не един агент Димитър. А на кръгла маса по темата "ДС и българската култура", организирана от дружество "Гражданин", видни интелектуалци са поискали да бъдат огласени имената на доносниците сред интелигенцията. "Защото досиетата слагаха прътове на не една кариера, казва литературният критик Михаил Неделчев, бяха пращани и писатели в лагери - какъвто е случаят с Йордан Вълчев". Никой не може да заличи истината за миналото, категоричен е и философът-медиевист проф. Цочо Бояджиев, който също настоява досиетата да се отворят.
В тази връзка "Труд" също се връща назад, предоставайки думата на един от близките съветници на Живков - Костадин Чакъров, който в новата си книга обвинява убития в Лондон писател Георги Марков. Според Чакъров нямало никакво убийство с
отрова, то не е било поръчвано от нашите служби, защото Марков починал от тежки увреждания на черния дроб, а освен това бил и един от "акушерите на Шесто". Още една причина архивите да се отворят, за да спрат обвиненията, че и клеветите.
"Труд" пък за да предвиди бъдещето, се е съюзил с испанското радио, което му е предоставило текста на излъчено вчера интервю със Симеон Втори. В него царят-кандидат-премиер казва следното: "тези, които виждат в мене спасителя, донякъде грешат, защото нямам нищо друго освен две ръце и една глава, а и съм малко уморен".
"Демокрация" търси същото прозрение, но в една минала реч на Симеон Втори (произнесена на френски в Париж през март 1993) и я публикува. В нея откриваме следното твърдение: "институционалната стабилност, отбелязва монархът в изгнание, е в основата на цялото икономическо развитие. И той заявява - "аз съм убеден, че бедствието, от което страда нашето общество в България, ще изчезне от днес за утре, ако нашите сънародници се събудят внезапно в Царство България". "Монитор" пък анализира сегашните действия на Симеон през схемата "в името на народа". Или пред схемата на дефинитивния водач в "новото време: "тук се слуша мойта воля, аз съм капитан".
Пред "Новинар" Иван Гарелов пък (покрай отнетия лиценз на НТВ) негодува от някои тенденции в "новото", които го карат да се пита: нима това ново време идва със стари морални отрепки, местни мошеници и международни аферисти? С нови кандидати за славата? И дали не трябва отново някой да надява тениската "Срам ни е от вас?"
А пък пред "Монитор" евентуален кандидат за славата, по-точно за министър на културата в лицето на скултора Вежди Рашидов, дава и своята упправленска програма. Която - може и да не ви се вярва, но звучи така. На въпрос: "ако все пак станете министър на културата...?", Вежди Рашидов отговаря така: това звучи като "Ако баба ми беше мъжка, дали щях да и казвам дядо". Е, тогава, ако баба беше дядо, щях да го заведа в този бардак, наречен власт, но не със стари к.., а с нови. Жалко, по всичко личи, че моята баба ще си остане женска". Край на цитата от изповедта на един кандидат-министър в "новото време".
Българският печат днес - 17.07.2001 год.
"СДС отказа на царя" - едно след друго повтарят всички днешни издания. Защото това е новината на деня, предадена, разбира се, с известни нюанси. "24 часа" отбелязва, че отказът на сините е валиден за управлението на страната, но не изключва подкрепа в парламента. Ала, за да е по-ясен, "24 часа" публикува достатъчно изразителна снимка на първа страница. На нея лидерката на СДС Екатерина Михайлова и Симеон Втори просто гледат в различни посоки.
17 юли 2001, 11:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!